MALÉ JE NA TOM STEJNĚ JAKO V ROCE 2013

13.3.2015 13:51 | Autor: Jan Horák

radar

Malé, největší, hlavní a zároveň i jediné město indickooceánského souostrovního státu Maledivy, od začátku tohoto roku provázejí shodné teploty jako předloni, tedy alespoň ve smyslu celkového teplotního průměru – v roce 2013 se metropolitní Maledivané v období od 1. ledna do 12. března dočkali v součtu 28.7°C a k totožné hodnotě se dopracovalo i prvních jednasedmdesát dní letopočtu 2015. Teplotní rozptyl již samozřejmě identický nebyl, zatímco v tom letošním případě se hodnoty pohybovaly od 25.7°C (16. únor, odpoledne až 30.6°C) do 31.8°C (12. březen, v noci nejméně 27.6°C), v předešlém začínaly na 24.7°C (8. leden, po popoledni nanejvýš 29.3°C) a končily na 32.7°C (3. březen, minimem bylo 26.9°C).

Loni hlásilo Malé za úsek trvající od středy 1. ledna do středy 12. března celkem 28.5°C, největší „zima“ byla v pondělí 6. ledna s ranními 24.6°C (přes den ne více než 29.9°C) a naproti tomu tím nejrozpálenějším dnem byl pátek 7. března s jeho 32.3°C (v noci se rtuť teploměru podívala nejníže na 26.5°C). Souhrnná relativní vlhkost vzduchu odpovídala 75 až 80%, vítr byl v průměru mírný do 5 až 6 m/s (18 až 22 km/h) – při přeháňkách či bouřkách ale přechodně zesiloval a jeho rychlost v nárazech překračovala „až“ 15 m/s (54 km/h) a tlak vzduchu se motal okolo 1011 hPa.

Malé s necelými 6 km² nijak zvlášť velké není, avšak jeho více než 100 000 obyvatel vtěsnaných do výškových budov dodávají maledivskému velkoměstu v kontrastu s okolní plochou hladinou Indického oceánu na „majestátnosti“. Malé vzhledem ke své velikosti trochu postrádá stavební prostor pro výstavbu dalších budou pro budoucí Maledivany, což musí řešit tvorbou umělých ostrovů v přilehlém okolí, jednou tak Malé možná bude mít mnohem více než 6 km². Tedy za předpokladu, že hladina zdejších slaných vod do té doby nestoupne o několik málo metrů nebo nedojde k jiné (ne)přírodní šlamastyce.

Malé společně se zbytkem státu spadá pod tropické podnebí s celoročním velmi vřelým přídělem dešťové vody, nejlepším časem pro návštěvuje je nicméně čas od ledna do března, kdy prší nejméně. Teplota vzduchu i moře je však po celý rok v podstatě neměnná, je tedy možné se koupat i při dešti, byť při bouřkách i v doprovodu nepříliš bezpečných blesků, které při blízkém přiblížení mohou poněkud zkazit náladu.

Štědrý den 2014 byl na území města Malé (Vánoce jako takové na Maledivách svátkem nejsou, mají zde zcela jiný charakter než u nás, což ale asi příliš nevadí – pobyt na plážích při mělkých vodách v sevření palem je zajisté sympatičtější než typická česká „zima“) ve znamení velké oblačnosti a přeháněk, teploty se ale po dobu všech 24 hodin držely na pohodových 27 až 30°C (vhlkost vzduchu se držela mezi 80 až 90%). Loni zde bylo štědrodenní počasí vlídnější – obloha byla k ránu i polojasná, jinak sice spíše oblačná až zatažená, ale zase nepršelo a teploty poletovaly mezi 27 až 31°C.
V nejbližších dnech očekává Malé normální podmínky, tj. maxima okolo 29 až 31°C a k tomu přeháňky či bouřky.

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 23. LEDEN

REKORDY NA 23. LEDEN

Na pondělí 23. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

LEDEN 2017 NA OSTROVĚ MALE (MALE, MALEDIVY)

LEDEN 2017 NA OSTROVĚ MALE (MALE, MALEDIVY)

Byť má Česká republika zcela odlišný troposférický charakter než rajské...

YNVERZNÍ TEMPERAMENT NOCI Z PÁTKU NA SOBOTU

YNVERZNÍ TEMPERAMENT NOCI Z PÁTKU NA SOBOTU

Nízká oblačnost, ale také jasná obloha. Velmi nenásilný příliv teplejšího...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pondělí bude zataženo nízkou oblačností...

REKORDY NA 22. LEDEN

REKORDY NA 22. LEDEN

Na neděli 22. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

OHLÉDNUTÍ ZA REKORDNÍ PACIFICKOU VLNOU

OHLÉDNUTÍ ZA REKORDNÍ PACIFICKOU VLNOU

Přímá jihozápadní advekce teplejšího vzduchu z Tichého oceánu je přesně...


OBERSTDORF ZAŽIL VŮBEC NEJCHLADNĚJŠÍ 20. LEDEN

OBERSTDORF ZAŽIL VŮBEC NEJCHLADNĚJŠÍ 20. LEDEN

Na jihu Bavorska, v Allgäuských Alpách, se v nadmořské výšce...

KDO UŽ JÍ VIDĚL?

KDO UŽ JÍ VIDĚL?

Denně o ní slyšíme, ale kdo ji viděl ... Čína....

REKORDY NA 21. LEDEN

REKORDY NA 21. LEDEN

Na sobotu 21. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...