MADAGASKAR NAVŠTÍVILA TB FUNDI

8.2.2015 8:55 | Autor: redakce

F425

 

 

Sobotní den byl na mnoha místech v České republice jako ze zimní pohádky – modrá obloha, sluneční paprsky, na zemi díky tomu jasně zářící sníh a teploty odpovídající ročnímu období. Nejhůře na tom v tomto ohledu byla východní část Jihomoravského kraje a dále pak velký sektor Čech, a to zejména Polabí. Právě nížinaté území kolem řeky Labe zatím zima nijak zvlášť nepotěšila – nejlepší výkon tady v podstatě podala v závěru prosince v podobě několika málo cm, jinak se zde zrovna moc nepředvedla (platí to však i o některých jiných koutech státu českého). Třeba ale ještě druhá polovina února něco málo přinese a když ne, tak snad překvapí zima příští. Nyní alespoň může zahřát to, že se blíží jaro, jež bude ve své poslední třetině doplněno o MS v ledním hokeji, které po dlouhých letech znovu zavítá do naší matičky. Maskotem celé akce měla původně být jedna z hlavních ikon Česka – Krteček – ale nakonec z toho sešlo (autorská práva).

Obyvatelé afrického státu Madagaskar, kteří budou od dějiště MS vzdáleni přes 7 600 km, českého Krtečka asi příliš neznají, zato tu ale mají bohaté zkušenosti s tropickými cyklónami. Jedna oceánská oblačná formace zavítala na tento ostrov také v minulých dnech a konkrétně se jednalo o jeho jihozápadní pobřeží.

Vířící kupovitá oblačnost začala svou pouť nad vodami Mosambického průlivu ještě v závěru pracovního týdně, nicméně se svou polohou v těsné blízkosti madagaskarské pevniny bylo silně pravděpodobné, že tento systém velké intenzity nedosáhne. A následně se i tak stalo, neboť tropická cyklóna vypracovala sebe samotnou „pouze“ na tropickou boři, navíc relativně slabou – rychlost větru v jejím středu se v maximech pohybovala kolem 65 km/h, s ohledem na nárazivost pak až okolo 80 km/h. Bouře byla pojmenována Fundi a dle předpokladů by po opuštění madagaskarského vzdušného prostoru měla pokračovat dále směrem na jih až jihozápad. Tady už se nikoho neohrožuje, pouze případné posádky lodí s tím, že hlavní námořní trase mezi Kapským Městem a Bombají by se měla vyhnout.

Například ve městě Morondava (cca 40 000 obyvatel) zaznamenali v předešlých desítkách hodin vítr o rychlosti až 20 m/s (72 km/h) a k tomu se přidaly desítky litrů dešťové vody. Větrné a deštivé počasí tady způsobily hlavně bouřky vyvolané samotnou tropickou bouří, ta jako taková Morondavu přímo nezasáhla. O žádnou katastrofu se tím pádem naštěstí nejednalo.

Poslední dny se vlivem působení tropické bouře staly v Morondavě těmi největrnějšími v rámci všech dosavadních necelých 70 dnů léta 2014/2015 (o létě se v tomto případě zrovna hovořit nedá, Madagaskar totiž s ohledem na své zeměpisné proporce na střídaní ročních období moc nehraje) a zároveň nejmokřejších – Morondava spadá pod sušší část Madagaskaru (za výraznou nerovnoměrností srážek tohoto dílu Afriky stojí masivní madagaskarská pohoří – zatímco na východě tak ročně naprší až přes 2 000 litrů vody, na jihozápadě je roční příděl dešťové vody nanejvýš 200 až 500 litrů).

Od pondělí 1.12. do soboty 7.12. naměřila Morondava v součtu 27.5°C, přičemž čtvrtek 4.12. přinesl příjemných 15°C, kdežto takový 27. prosinec prohřál vzduch na 34°C.

Jen pro zajímavost: vydatné srážky doprovázející středomořskou tlakovou níži nakonec v Záhřebu zásluhou nízkých teplot vypadávaly v pevném skupenství a chorvatská metropole se tím pádem

dočkala nemalého bílého přídělu. Výška sněhové peřiny atakovala hranici 15 cm, což je celkem dost – Záhřeb je stejně jako Polabí situován v nižinách, mimoto o nějaký ten kilometr blíže k rovníku. Někteří Češi tedy za silnějším bílým kobercem mohli vyrazit právě do Záhřebu. Stále je ale ještě před námi většina února a i březen (případně i duben) dokáže někdy překvapit a zasypat nižší polohy desítkami cm sněhu.

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Kamil Sojka

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 23. LEDEN

REKORDY NA 23. LEDEN

Na pondělí 23. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

LEDEN 2017 NA OSTROVĚ MALE (MALE, MALEDIVY)

LEDEN 2017 NA OSTROVĚ MALE (MALE, MALEDIVY)

Byť má Česká republika zcela odlišný troposférický charakter než rajské...

YNVERZNÍ TEMPERAMENT NOCI Z PÁTKU NA SOBOTU

YNVERZNÍ TEMPERAMENT NOCI Z PÁTKU NA SOBOTU

Nízká oblačnost, ale také jasná obloha. Velmi nenásilný příliv teplejšího...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pondělí bude zataženo nízkou oblačností...

REKORDY NA 22. LEDEN

REKORDY NA 22. LEDEN

Na neděli 22. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

OHLÉDNUTÍ ZA REKORDNÍ PACIFICKOU VLNOU

OHLÉDNUTÍ ZA REKORDNÍ PACIFICKOU VLNOU

Přímá jihozápadní advekce teplejšího vzduchu z Tichého oceánu je přesně...


OBERSTDORF ZAŽIL VŮBEC NEJCHLADNĚJŠÍ 20. LEDEN

OBERSTDORF ZAŽIL VŮBEC NEJCHLADNĚJŠÍ 20. LEDEN

Na jihu Bavorska, v Allgäuských Alpách, se v nadmořské výšce...

KDO UŽ JÍ VIDĚL?

KDO UŽ JÍ VIDĚL?

Denně o ní slyšíme, ale kdo ji viděl ... Čína....

REKORDY NA 21. LEDEN

REKORDY NA 21. LEDEN

Na sobotu 21. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...