MADAGASKAR NAVŠTÍVILA TB FUNDI

8.2.2015 8:55 | Autor: redakce

 

 

Sobotní den byl na mnoha místech v České republice jako ze zimní pohádky – modrá obloha, sluneční paprsky, na zemi díky tomu jasně zářící sníh a teploty odpovídající ročnímu období. Nejhůře na tom v tomto ohledu byla východní část Jihomoravského kraje a dále pak velký sektor Čech, a to zejména Polabí. Právě nížinaté území kolem řeky Labe zatím zima nijak zvlášť nepotěšila – nejlepší výkon tady v podstatě podala v závěru prosince v podobě několika málo cm, jinak se zde zrovna moc nepředvedla (platí to však i o některých jiných koutech státu českého). Třeba ale ještě druhá polovina února něco málo přinese a když ne, tak snad překvapí zima příští. Nyní alespoň může zahřát to, že se blíží jaro, jež bude ve své poslední třetině doplněno o MS v ledním hokeji, které po dlouhých letech znovu zavítá do naší matičky. Maskotem celé akce měla původně být jedna z hlavních ikon Česka – Krteček – ale nakonec z toho sešlo (autorská práva).

Obyvatelé afrického státu Madagaskar, kteří budou od dějiště MS vzdáleni přes 7 600 km, českého Krtečka asi příliš neznají, zato tu ale mají bohaté zkušenosti s tropickými cyklónami. Jedna oceánská oblačná formace zavítala na tento ostrov také v minulých dnech a konkrétně se jednalo o jeho jihozápadní pobřeží.

Vířící kupovitá oblačnost začala svou pouť nad vodami Mosambického průlivu ještě v závěru pracovního týdně, nicméně se svou polohou v těsné blízkosti madagaskarské pevniny bylo silně pravděpodobné, že tento systém velké intenzity nedosáhne. A následně se i tak stalo, neboť tropická cyklóna vypracovala sebe samotnou „pouze“ na tropickou boři, navíc relativně slabou – rychlost větru v jejím středu se v maximech pohybovala kolem 65 km/h, s ohledem na nárazivost pak až okolo 80 km/h. Bouře byla pojmenována Fundi a dle předpokladů by po opuštění madagaskarského vzdušného prostoru měla pokračovat dále směrem na jih až jihozápad. Tady už se nikoho neohrožuje, pouze případné posádky lodí s tím, že hlavní námořní trase mezi Kapským Městem a Bombají by se měla vyhnout.

Například ve městě Morondava (cca 40 000 obyvatel) zaznamenali v předešlých desítkách hodin vítr o rychlosti až 20 m/s (72 km/h) a k tomu se přidaly desítky litrů dešťové vody. Větrné a deštivé počasí tady způsobily hlavně bouřky vyvolané samotnou tropickou bouří, ta jako taková Morondavu přímo nezasáhla. O žádnou katastrofu se tím pádem naštěstí nejednalo.

Poslední dny se vlivem působení tropické bouře staly v Morondavě těmi největrnějšími v rámci všech dosavadních necelých 70 dnů léta 2014/2015 (o létě se v tomto případě zrovna hovořit nedá, Madagaskar totiž s ohledem na své zeměpisné proporce na střídaní ročních období moc nehraje) a zároveň nejmokřejších – Morondava spadá pod sušší část Madagaskaru (za výraznou nerovnoměrností srážek tohoto dílu Afriky stojí masivní madagaskarská pohoří – zatímco na východě tak ročně naprší až přes 2 000 litrů vody, na jihozápadě je roční příděl dešťové vody nanejvýš 200 až 500 litrů).

Od pondělí 1.12. do soboty 7.12. naměřila Morondava v součtu 27.5°C, přičemž čtvrtek 4.12. přinesl příjemných 15°C, kdežto takový 27. prosinec prohřál vzduch na 34°C.

Jen pro zajímavost: vydatné srážky doprovázející středomořskou tlakovou níži nakonec v Záhřebu zásluhou nízkých teplot vypadávaly v pevném skupenství a chorvatská metropole se tím pádem

dočkala nemalého bílého přídělu. Výška sněhové peřiny atakovala hranici 15 cm, což je celkem dost – Záhřeb je stejně jako Polabí situován v nižinách, mimoto o nějaký ten kilometr blíže k rovníku. Někteří Češi tedy za silnějším bílým kobercem mohli vyrazit právě do Záhřebu. Stále je ale ještě před námi většina února a i březen (případně i duben) dokáže někdy překvapit a zasypat nižší polohy desítkami cm sněhu.

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Kamil Sojka

Sdílejte článek: FacebookTwitter

ROZHOVOR: KDYŽ JE TEN DEN METEOROLOGIE… 1/2

ROZHOVOR: KDYŽ JE TEN DEN METEOROLOGIE… 1/2

Dámy a pánové, prosím přivítejte dnes, v tento pro...

REKORDY NA 24. BŘEZNA

Na pátek 24. března připadají z měření Praha-Klementinum...

METEOROLOGICKÉ DRUŽICE

METEOROLOGICKÉ DRUŽICE

První experimentální družice, na jejíž palubě byly přístroje pro...


SVĚTOVÝ METEOROLOGICKÝ DEN

SVĚTOVÝ METEOROLOGICKÝ DEN

 Na 23. března připadá Světový meteorologický den, kterým si...

TEPLOTY I OBLAČNOST BUDOU APRÍLOVÉ

TEPLOTY I OBLAČNOST BUDOU APRÍLOVÉ

Ve čtvrtek bude zataženo až oblačno, ojediněle přeháňky. Odpoledne...

REKORDY NA 23. BŘEZNA

REKORDY NA 23. BŘEZNA

Na čtvrtek 23. března připadají z měření Praha-Klementinum...


HATTRICK 1907 POKOŘEN HATTRICKEM 2017 (CS, CO)

HATTRICK 1907 POKOŘEN HATTRICKEM 2017 (CS, CO)

Ani Charles Tomas Hall, někdejší nejstarší obyvatel coloradského města...

ZAPOČALO JARO, PROTO IRSKO POCUKROVAL SNÍH

ZAPOČALO JARO, PROTO IRSKO POCUKROVAL SNÍH

Irsko není zrovna ideální zemí pro strávení příjemné zimní...

NEJVÍCE TĚLO OHROŽUJE …

NEJVÍCE TĚLO OHROŽUJE …

Žádná živina není ve velkém množství pro tělo tak...