LPH 2016 NAČNE NTP

6.9.2016 6:58 | Autor: Jan Horák

radar

Zataženo, kapky deště, na teploměru 10 °C a k tomu nepříjemný vítr o rychlosti kolem 50 km/h. Přesně tak to v pondělí dopoledne vypadalo v Montevideu, hlavním městě jihoamerické Uruguaye. Podobné troposférické podmínky však hlásila i jiná místa, a to například Florida. Tím je samozřejmě myšleno uruguayské město, nikoliv nejjižnější celek Spojených států.

Příčinou tohoto počasí za velkou louží byla tlaková níže, která bude Uruguay provázet i v nejbližších hodinách. S nejvyšší pravděpodobností se navíc bude prohlubovat, na západní straně této cyklóny – v Uruguayi – tak bude nejen deštivo, ale taktéž větrno.

Dle současných (pondělních) názorů GFS se během středy 7. září Uruguayci dočkají odchodu této oblasti nižšího tlaku vzduchu, zejména v nočních a ranních hodinách, a to hlavně na východě země, ale ještě bude patrný její vliv. To mimo jiné platí i pro jih sousední Brazílie.

O cca 1 500 km dále směrem na severovýchod bude v polovině tohoto pracovního týdne situace jiná, což ocení nejen handicapovaní sportovci – v Riu de Janeiru totiž odstartují Letní paralympijské hry 2016, konkrétně ty s pořadovým číslem 15, římsky XV. Jejich zakončení připadá na neděli 18. září. Středeční počasí tu zdá se bude ovlivňovat nevýrazné tlakové pole, poté to vypadá na nepříliš ambiciózní a pouze vybíhající tlakovou výši se středem nad Atlantickým oceánem.

V období od 7. září do 18. září 2012, tj. v roce, kdy se konaly poslední LPH (Londýn), nabídlo Rio de Janeiro v průměru 24 °C s tím, že celkové rozpětí teplot činilo 17,8 až 36,4 °C. První zmíněná hodnota padla hned 7. září, ta druhá následně 18. září, teplotní rozmezí tedy vlastně ohraničilo celé údobí. Úterý 18. září 2012 bylo v Riu 100 % slunné a tropické – od rána až do večera jasno a v minimu nočně-tropických 21,8 °C.

Metropolitní Londýn tenkrát hostil LPH ve dnech 29. srpna až 9. září. Oproti Riu byl zajisté chladnější, u obratníku Kozoroha sice tou dobou kalendářně probíhal přelom zimy a jara, vzhledem k blízkosti rovníku to však jako obvykle v praxi nehrálo nikterak velkou roli. 16 °C, tj. o 8 °C méně než v Riu, taková byla londýnská průměrná teplota vztahující se na zmiňovaný časový úsek. Tropů se paralympijský Londýn (park svatého Jakuba) nedočkal, vrchol nastal v úterý 4. září, kdy se rtuť teploměru zastavila na 26,1 °C. Ani Heathrow teč 30,0 °C nepozorovalo, maximem zde bylo 28,3 °C z neděle 9. září. Nejchladnějším dnem XIV. Letních paralympijských her byl pátek 31. srpna – v parku sv. Jakuba Tmin 8,3 °C, na letišti o něco skromnějších 5,9 °C.

Prozatím to vypadá, že start XV. LPH bude ryze letní – po většinu dne převážně slunečno a po pravém poledni vyletněných 27 až 29 °C.

Od čtvrtka by se ale počasí mělo trochu pokazit, do Ria de Janeira by měla vplout oblaka a spolu s nimi i trocha těch srážek.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

TO MUSÍTE VIDĚT

TO MUSÍTE VIDĚT

Kombinaci monumentálních pozůstatků dávných indiánských kultur a unikátní moderní architektury...

TAJEMSTVÍ DLOUHÉHO VĚKU

TAJEMSTVÍ DLOUHÉHO VĚKU

Obyvatelé japonského ostrova Okinawa se dožívají houfně 100 let. Vědci...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ Ve středu bude zpočátku polojasno, ráno...


REKORDY NA 28. ZÁŘÍ

REKORDY NA 28. ZÁŘÍ

Na úterý 27. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

ŽHAVÉ SAN FRANCISCO

ŽHAVÉ SAN FRANCISCO

Až 227 400 mm na výšku, dále 27 400 mm na šířku...

PRVNÍ VÁŽNÝ ZÁVAN ZIMY

PRVNÍ VÁŽNÝ ZÁVAN ZIMY

V pondělí 26. září 2016 bylo v Česku jako na...


REKORDY NA 27. ZÁŘÍ

REKORDY NA 27. ZÁŘÍ

Na úterý 27. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

DENVERSKÉ NAHORU, DOLŮ

DENVERSKÉ NAHORU, DOLŮ

Psala se sobota 23. září 1905, když se nad státy...

MEMPHIS SE NAVRÁTIL DO 19. STOLETÍ, AVŠAK VÝŠE

MEMPHIS SE NAVRÁTIL DO 19. STOLETÍ, AVŠAK VÝŠE

Od nejjihozápadnějšího bodu k tomu nejseverovýchodnějšímu plus mínus 800 km,...