LETOŠNÍCH PRVNÍCH -30 °C V SILNĚ PROMRZLÉ ASTANĚ

20.11.2016 10:17 | Autor: Jan Horák

Sever Kazachstánu je již několik dnů terčem majestátné ruské tlakové výše, která je hlavní příčinou toho, proč je tato část světa (tj. severní Kazachstán a nemalá část Sibiře) daleko pod dlouhodobým průměrem – uplynulý týden (tj. údobí od 12. do 19. listopadu) se zde prezentoval odchylkou nejčastěji kolem -12 až -17 °C, což je poměrně dost. V Arktidě naopak nadále panuje opačný stav.

Kdyby se Česká republika v sobotu 19. listopadu nalézala na úrovni severního Kazachstánu, namísto dešťových kapek by ji dělaly společnost velmi nízké teploty, a to konkrétně ty v sousedství -30 °C. Řeč je samozřejmě o nejvyšších denních teplotách, nikoliv nejnižších. Metropolitní Astana je dobrým příkladem zdejších současných tvrdších troposférických podmínek, tak se na ni krátce podívejme.

Teplotně výrazně podprůměrná epizoda tady započala v pondělí 14. listopadu, kdy byla k vidění Tmin -21,5 °C a Tmax -7,2 °C. Druhá zmíněná hodnota byla spatřena hned v samém úvodu pondělního dne, v rámci odpoledne bylo stropem -13,9 °C. Minimálních -21,5 °C se zase zrodilo v pozdní fázi večera. Průměrná denní teplota byla rovna -16 °C, díky čemuž si start týdne připsal odchylku -11 °C.

Od úterý do pátku se teploty v Astaně pohybovaly v průměru okolo -24,5 °C, a protože tento termín vlastní v dlouhodobém průměru -5,9 °C, tak nepřekvapí, že se prakticky celý třetí pracovní týden listopadu 2016 ocitl takřka 19 °C v podprůměru. Taktéž zřejmě nešokuje, že všechny čtyři dny byly arktické – denní maxima se nacházela v rozmezí od -20,8 do -19,1 °C. A co se nejnižších denních teplot týče, ty se zdržovaly v prostoru od -26,5 do -28,6 °C.

Sobota 19. listopadu následně jako první prolomila mez -30,0 °C, když slevila až na -32,3 °C. Průměrnou minimální teplotu této čtyřiadvacetihodinovky tím pokořila o 22 °C, nicméně na památných -34,1 °C z r. 1960 už nestačila.

Lehce překvapivé může být to, že alespoň -30,0 °C v hlavním městě Kazachstánu letos ještě zaznamenáno nebylo – leden nešel pod -26,7 °C (8. ledna), únor považoval za dno -23,5 °C (10. února) a březnem vlastně nemá cenu se zabývat. I z tohoto je tedy jasně vidět, že současné teploty jsou opravdu nenormální, byť k narození nových rekordů prozatím nevedly.

Z pohledu kazašských zimomilů je zajisté potěšující to, že nejde o holomrazy – na zemi leží něco málo přes 10 cm sněhu a v nejbližších dnech se přírodní sněhobílý koberec rozhodně ztenčovat nebude.

Když už jsme u toho sněhu – vskutku nefalšovanou zimní atmosféru před víkendem zažilo Almaty na jihu Kazachstánu. Ráno zde ještě před příchodem srážek leželo kolem 17 cm sněhu, večer ho již bylo o „trochu“ více. Teploty přitom pozvolna klesaly, a to z jiterních -6 °C k večerním -11 °C.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

METEOROLOGICKÉ DRUŽICE

METEOROLOGICKÉ DRUŽICE

První experimentální družice, na jejíž palubě byly přístroje pro...

SVĚTOVÝ METEOROLOGICKÝ DEN

SVĚTOVÝ METEOROLOGICKÝ DEN

 Na 23. března připadá Světový meteorologický den, kterým si...

TEPLOTY I OBLAČNOST BUDOU APRÍLOVÉ

TEPLOTY I OBLAČNOST BUDOU APRÍLOVÉ

Ve čtvrtek bude zataženo až oblačno, ojediněle přeháňky. Odpoledne...


REKORDY NA 23. BŘEZNA

REKORDY NA 23. BŘEZNA

Na čtvrtek 23. března připadají z měření Praha-Klementinum...

HATTRICK 1907 POKOŘEN HATTRICKEM 2017 (CS, CO)

HATTRICK 1907 POKOŘEN HATTRICKEM 2017 (CS, CO)

Ani Charles Tomas Hall, někdejší nejstarší obyvatel coloradského města...

ZAPOČALO JARO, PROTO IRSKO POCUKROVAL SNÍH

ZAPOČALO JARO, PROTO IRSKO POCUKROVAL SNÍH

Irsko není zrovna ideální zemí pro strávení příjemné zimní...


NEJVÍCE TĚLO OHROŽUJE …

NEJVÍCE TĚLO OHROŽUJE …

Žádná živina není ve velkém množství pro tělo tak...

REKORDY NA 22. BŘEZNA

REKORDY NA 22. BŘEZNA

Na středu 22. března připadají z měření Praha-Klementinum...

ČESKO – IRÁK 84:122 (H2O)

ČESKO – IRÁK 84:122 (H2O)

Ještě jednou se krátce věnujme srážkovým úhrnům, o které...