LÉTO U NOVOGUINEJSKÉHO JEZERA PANIAI

1.7.2015 7:57 | Autor: redakce

EN405_Vltava

 

Když na pražském hlavním vlakovém nádraží nastoupíte do mašiny s označením EN 405 Vltava, tak můžete po nějakých 25 hodinách bez jediného přestupu dorazit do Moskvy, a to konkrétně do jejího Běloruského nádraží (Belorusskaja). Poté se stačí pomocí metra, autobusu či taxi dopravit na Jaroslavské nádraží (Iaroslavskaja) a tady nasednout na vlak NZ 44, který Vás bez přestupování přepraví až do Omsku, a to zhruba za 47 hodin. Tady bude nutné se přemístit do vlaku NZ 2, jenž Vás bez přerušení dopraví až do Vladivostoku, a to přibližně za 105 hodin. Sečteme-li to, tak nás tato varianta železniční přepravy mezi Prahou a Vladivostokem vyjde na plus mínus 177 hodin. Ale tím toto dobrodružství nekončí, pokud totiž ještě ve Vladivostoku nasednete do lodi a necháte se odvláčet do Šanghaje, odkud následně odplujete do filipínské Manily a z ní pak poletíte letadlem směrem na jihovýchod, tak se můžeme dostat na půdu ostrova zvaného Nová Guinea, v jehož jihozápadní části lze nalézt citované jezero Paniai. Neřešíte-li tedy finance ani čas a zároveň přemýšlíte co v létě, tak…

Nová Guinea je z politického hlediska rozdělena na dvě části – západní polovina ostrova spadá pod Indonésii, kdežto ta východní pod samostatný stát Papua-Nová Guinea. V indonéském sektoru Nové Guinei se do výšky přes 4 500 m tyčí pohoří Maoke a při pohybu dále na jihozápad narazíme na pohoří Sudirman, které rovněž překračuje 4 500 m – je domovem velehory Puncak Jaya. A právě v této oblasti se nachází přírodní vodní plocha Paniai.

V úterý 30. června ve 12 hodin činila teplota vzduchu v Praze-Libuši letních 25°C, v případě indonéského jezera Paniai to bylo 23°C čili o 2°C méně (stanice na letišti u východního břehu jezera u města Enarotali v nadmořské výšce 1 770 m.n.m.). Podíváme-li se na obdobně vysokou Sněžku, tak ta se o úterní oběd dočkala 10°C (polská stanice).

Paniai leží v tropech, díky svým proporcím však nemusí snášet tak vysoké teploty. Zatímco tedy přímořské Nabire zaznamenalo v úterý maximum o 31.5°C (letištní stanice), tak Paniai nešlo nad 23.8°C.

Astronomické léto 2014 sem přineslo dohromady 19.3°C (v Nabire bylo teplotním součtem 27.8°C), nejrozpálenějším dnem byl čtvrtek 5. června s odpoledními 26.6°C (přes den dělaly společnost bouřky a jejich kapky deště) a naopak tím nejchladnějším dnem byla sobota 26. července, která v brzkých ranních hodinách dokázala slevit až na 10.0°C (pokles teplot měl za následek vznik mlhy, ta se v dalších hodinách rychle rozpustila a slunečný den nabídl až 24.4°C). Celé léto bylo jako obvykle velmi uplakané, v tomto případě dělal celkový srážkový úhrn bezmála 810 mm.

Meteorologické léto 2014 jako celek se v této části světa prezentovalo 19.1°C. Do nejvýraznějších výšek vystoupala teplota vzduchu v úterý 4. června, když dosáhla na 26.0°C. V neděli 23. června se zase naproti tomu uskutečnil nejhlubší ponor do Celsiových vod, poněvadž bylo minimem 12.4°C a i v tomto případě se zrodila mlha. A co se deště týče, tak z oblačnosti za všech 92 dnů vykapalo téměř 1 020 litrů vody.

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 22. LEDEN

REKORDY NA 22. LEDEN

Na neděli 22. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

OHLÉDNUTÍ ZA REKORDNÍ PACIFICKOU VLNOU

OHLÉDNUTÍ ZA REKORDNÍ PACIFICKOU VLNOU

Přímá jihozápadní advekce teplejšího vzduchu z Tichého oceánu je přesně...

OBERSTDORF ZAŽIL VŮBEC NEJCHLADNĚJŠÍ 20. LEDEN

OBERSTDORF ZAŽIL VŮBEC NEJCHLADNĚJŠÍ 20. LEDEN

Na jihu Bavorska, v Allgäuských Alpách, se v nadmořské výšce...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V neděli bude jasno až polojasno,...

KDO UŽ JÍ VIDĚL?

KDO UŽ JÍ VIDĚL?

Denně o ní slyšíme, ale kdo ji viděl ... Čína....

REKORDY NA 21. LEDEN

REKORDY NA 21. LEDEN

Na sobotu 21. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


„TROCHU“ NÁM PŘITUHLO

„TROCHU“ NÁM PŘITUHLO

Že na převážné většině území České republiky v noci na...

REKORDY NA 20. LEDEN

REKORDY NA 20. LEDEN

Na pátek 20. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

V CLEVELANDU 16 °C, V COLUMBUSU 18 °C – PRVNĚ

V CLEVELANDU 16 °C, V COLUMBUSU 18 °C – PRVNĚ

Cleveland, druhé největší město státu Ohio, je prozatím na 51,7...