LÉTO SE U MODRÝCH SOJEK MOC NESNAŽÍ

27.6.2015 10:48 | Autor: Jan Horák

radar

Sojka, odborně Garrulus glandarius, je sympaticky kolorovaný opeřený pták dohlížející nad provozem českých i nečeských lesů. Správa českého lesnictví je tedy v dobrých rukách, čím se však tento opeřenec rozhodně nemůže chlubit je baseballový um. Přestože Sojky, konkrétně ty Modré a ještě přesněji ty Torontské, již nějaký ten rok působí v nejvyšší baseballové lize zvané MLB (Major League Baseball), tak prozatím příliš velký úspěch nezaznamenaly.

Řeč je samozřejmě o jediném kanadském týmu v této severoamerické lize, kterým je Toronto Blue Jays. Nikterak úžasné výkony předvádí tento klub také v této sezóně, jeho aktuální skóre činí 39 vyhraných zápasů a 35 prohraných zápasů, díky čemuž zaujímají předposlední místo ve své východní divizi.
V jejím čele je Tampa Bay s prozatímním výsledkem 41 – 35, druhé místo pak náleží NY Yankees (39 – 34).

Domácí hřiště Modrých Sojek z Toronta představuje víceúčelový stadion Rogers Centre, jenž je situován jen pár stovek metrů od vod jezera Ontario. O dalších několik set metrů dále směrem na severovýchod od Rogers Centre lze poté vyjma jiných najít plně funkční meteorologickou stanici, jež společně s dalšími kolegyněmi zaznamenává torontské počasí. Zásluhou své vzdálenosti od zmíněné stavby je tak svým způsobem vyhrazena právě Modrým Sojkám.

Aktuální kalendářní léto se v této části světa prozatím moc nesnaží, protože se za svých úvodních 25 dní dopracovalo k 18.3°C, což je nejhorší výkon tohoto časového úseku v rámci nynějšího desetiletí. V roce 2014 bylo teplotním průměrem 19.2°C (maximum 27.9°C), v roce 2013 činil součet Celsiových čísel 18.8°C (maximum 32.3°C), v roce 2012 naměřilo okolí sojčího hnízda dohromady 20.3°C (maximum 33.3°C) a v roce 2011 tu bylo celkem 19.5°C se stropem 34.2°C.

Letošní nejvyšší hodnotou období trvajícího od 1. do 25. června bylo 28.5°C, a to ze slunovratní neděle 21. června (astronomické léto tím pádem bylo na svém samotném počátku samo sebou).

Meteorologické léto s pořadovým číslem 2014 doneslo Modrým Sojkám jako celek 20.3°C, což bylo o nějakých 3.5°C více než na Kramolínsku. Nejvíce se území Modrých Sojek zapotilo v úterý 1. července, kdy se zde rtuť teploměru (čidlo digitálního teploměru chcete-li) zastavila/o na 30.3°C. Naopak tím nejchladnějším momentem se stalo 11.6°C (sobota 14. června, přes den nanejvýš 20.2°C).

V pondělí 20. srpna roku 2012, kdy české sojky, hlavně ty žijící na Dobřichovicku, ve velkém sužoval úpal, se v citované části velkoměstského Toronta nedočkali více než 23.6°C.

Jen pro zajímavost: V ruské Astrachani padl pátý rekord v řadě! Rekordem pro 25. červen totiž bylo 37.0°C z roku 2006, teď došlo k navýšení na 39.2°C. Dojde-li k přepisu dějin také v sobotu a neděli, tak tu bude tento týden zcela a naprosto rekordní. Pravou ale, že nám Čechům to může být jedno.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 26. ZÁŘÍ

REKORDY NA 26. ZÁŘÍ

Na pondělí 26. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

BERMUDY V ZAJETÍ KARLA

BERMUDY V ZAJETÍ KARLA

    V pátek 23. září 2016 ve 20 hodin SELČ se...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pondělí bude jasno až polojasno,...


SE PSEM NAPÁNUJTE DLOUHÉ PROCHÁZKY

SE PSEM NAPÁNUJTE DLOUHÉ PROCHÁZKY

  Počasí nejbližších dnů bude převážně slunečné a suché – máme...

TEPLOTA ZŮSTANE PŘÍJEMNÁ

TEPLOTA ZŮSTANE PŘÍJEMNÁ

V neděli bude jasno až polojasno, ojediněle s mlhami. Nejvyšší denní...

REKORDY NA 25. ZÁŘÍ

REKORDY NA 25. ZÁŘÍ

  Na neděli 25. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


SOČI: BOUŘLIVÁ ROZLUČKA S ASTRO. LÉTEM 2016

SOČI: BOUŘLIVÁ ROZLUČKA S ASTRO. LÉTEM 2016

    Středa 21. září 2016 byla posledním plnohodnotným dnem astronomického léta...

REKORDY NA 24. ZÁŘÍ

REKORDY NA 24. ZÁŘÍ

  Na sobotu 24. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

KOUZELNÁ MÍSTA SVĚTA

KOUZELNÁ MÍSTA SVĚTA

Už je jen pár míst nedotčených člověkem. V knize ...