LÉTO SE U MODRÝCH SOJEK MOC NESNAŽÍ

27.6.2015 10:48 | Autor: Jan Horák

radar

Sojka, odborně Garrulus glandarius, je sympaticky kolorovaný opeřený pták dohlížející nad provozem českých i nečeských lesů. Správa českého lesnictví je tedy v dobrých rukách, čím se však tento opeřenec rozhodně nemůže chlubit je baseballový um. Přestože Sojky, konkrétně ty Modré a ještě přesněji ty Torontské, již nějaký ten rok působí v nejvyšší baseballové lize zvané MLB (Major League Baseball), tak prozatím příliš velký úspěch nezaznamenaly.

Řeč je samozřejmě o jediném kanadském týmu v této severoamerické lize, kterým je Toronto Blue Jays. Nikterak úžasné výkony předvádí tento klub také v této sezóně, jeho aktuální skóre činí 39 vyhraných zápasů a 35 prohraných zápasů, díky čemuž zaujímají předposlední místo ve své východní divizi.
V jejím čele je Tampa Bay s prozatímním výsledkem 41 – 35, druhé místo pak náleží NY Yankees (39 – 34).

Domácí hřiště Modrých Sojek z Toronta představuje víceúčelový stadion Rogers Centre, jenž je situován jen pár stovek metrů od vod jezera Ontario. O dalších několik set metrů dále směrem na severovýchod od Rogers Centre lze poté vyjma jiných najít plně funkční meteorologickou stanici, jež společně s dalšími kolegyněmi zaznamenává torontské počasí. Zásluhou své vzdálenosti od zmíněné stavby je tak svým způsobem vyhrazena právě Modrým Sojkám.

Aktuální kalendářní léto se v této části světa prozatím moc nesnaží, protože se za svých úvodních 25 dní dopracovalo k 18.3°C, což je nejhorší výkon tohoto časového úseku v rámci nynějšího desetiletí. V roce 2014 bylo teplotním průměrem 19.2°C (maximum 27.9°C), v roce 2013 činil součet Celsiových čísel 18.8°C (maximum 32.3°C), v roce 2012 naměřilo okolí sojčího hnízda dohromady 20.3°C (maximum 33.3°C) a v roce 2011 tu bylo celkem 19.5°C se stropem 34.2°C.

Letošní nejvyšší hodnotou období trvajícího od 1. do 25. června bylo 28.5°C, a to ze slunovratní neděle 21. června (astronomické léto tím pádem bylo na svém samotném počátku samo sebou).

Meteorologické léto s pořadovým číslem 2014 doneslo Modrým Sojkám jako celek 20.3°C, což bylo o nějakých 3.5°C více než na Kramolínsku. Nejvíce se území Modrých Sojek zapotilo v úterý 1. července, kdy se zde rtuť teploměru (čidlo digitálního teploměru chcete-li) zastavila/o na 30.3°C. Naopak tím nejchladnějším momentem se stalo 11.6°C (sobota 14. června, přes den nanejvýš 20.2°C).

V pondělí 20. srpna roku 2012, kdy české sojky, hlavně ty žijící na Dobřichovicku, ve velkém sužoval úpal, se v citované části velkoměstského Toronta nedočkali více než 23.6°C.

Jen pro zajímavost: V ruské Astrachani padl pátý rekord v řadě! Rekordem pro 25. červen totiž bylo 37.0°C z roku 2006, teď došlo k navýšení na 39.2°C. Dojde-li k přepisu dějin také v sobotu a neděli, tak tu bude tento týden zcela a naprosto rekordní. Pravou ale, že nám Čechům to může být jedno.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

NAPLÁNUJTE SI LÉTO

NAPLÁNUJTE SI LÉTO

1000 divů České republiky je publikace obsahující 1000 tipů, jak...

REKORDY NA 18. LEDEN

REKORDY NA 18. LEDEN

Na středu 18. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ Ve středu bude většinou oblačno a...


REKORDY NA 17. LEDEN

REKORDY NA 17. LEDEN

Na úterý 17. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

ROZHOVOR: JAD, SIBIŘSKÝ METEOROLOG (1. ČÁST)

ROZHOVOR: JAD, SIBIŘSKÝ METEOROLOG (1. ČÁST)

Jurij Andrejevič Dichtjarenko je členem Ruského hydrometeorologického ústavu (tj. Ruská...

REKORDY NA 16. LEDEN

REKORDY NA 16. LEDEN

Na pondělí 16. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


DO HISTORIE SE VEPISUJÍCÍ TMIN V PORTLANDU

DO HISTORIE SE VEPISUJÍCÍ TMIN V PORTLANDU

Je veřejně známým tajemstvím, že se v neděli 31. ledna...

REKORDY NA 15.LEDEN

REKORDY NA 15.LEDEN

Na neděli 15. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝRAZNÝ PODPRŮMĚR V PERTHU, ROZHODLO 0,5 °C

VÝRAZNÝ PODPRŮMĚR V PERTHU, ROZHODLO 0,5 °C

Než se vydáme do Perthu, tak ve stručnosti páteční větry: Řeč...