LÉTO NA ŽELEZNIČNÍ STANICI WUDAOLIANG

8.7.2015 8:56 | Autor: Jan Horák

radar

Čínu, resp. Čínskou lidovou republiku zná díky jednomu z nejslavnějších světových sloganů „Made in China“ asi téměř každý, u železniční trati Qingzang (Golmud–Lhasa) už to však tolik platit nemusí. Je dlouhá 1 142 km, což odpovídá polovině délky státní hranice České republiky. Celou trasu lemuje něco málo přes 40 železničních stanic, z nich je však většina zcela pustá nebo jinak nevyužívaná. Některé slouží jako vyhlídky, jiné zase jako „čas odpočinku“.

Jednou z mnoha zastávek na této železnici je Wudaoliang. Nachází se při národní vozovce s označením G109 (Lhasa < -> Si-ning), a to přibližně 600 km severovýchodně od Lhasy, plus mínus 4 800 km jihovýchodně od Moskvy, zhruba 4 900 km severovýchodně od Somálska a cca 6 400 km jihovýchodně od Chebu. Zdejší reliéf spravuje Tibetská plošina, v praxi to tak znamená vysokou nadmořskou výšku, která přesahuje 4 000 m.n.m.

O nějakou tu stovku metrů dále směrem na sever od zmíněné železniční stanice lze najít citovanou komunikaci G109 a při ní několik čerpacích stanic, menších obchůdků a také restaurací. Obě místa jsou spojena cestou s tvrdým nepřírodním povrchem (asfalt), není tedy třeba se nijak namáhat. Vyjma nádrží s palivem a malých budov s občerstvením je v této části světa také nainstalována meteorologická stanice, jež zde zaznamenává troposférické chování. Výšková hranice pro přežití lidského organismu je nějakých 5 000 m, v tomto případě jde o bezmála 4 450 m.

Výsledkem jsou dvě věci – za prvé je tu méně kyslíku než v Česku a za druhé jsou tady letní měsíce mnohem chladnější než na převážné většině severní polokoule. Tak například v neděli, kdy bylo v Čechách naměřeno až 38.4°C (budeme-li počítat i určitou část Prahy, tak 39.2°C), se zastávka Wudaoliang a její přilehlé okolí dočkala nanejvýš 10.7°C, přičemž v noci došlo k poklesu až na lehce záporných -1.6°C.

Od začátku kalendářního léta 2015 až do úvodu tohoto týdne, tj. od pondělí 1. června do pondělí 6. července, byl v tomto koutě světa nejvyhřátější pátek 26. června se svými odpoledními 15.6°C. Do opačné pozice se dostal čtvrtek 4. června, který ve své první tmavé části slevil až na -5.1°C (přes den přinejlepším 9.4°C). Teplotním průměrem celého období pak bylo 3.6°C, což je o necelých 5°C méně než na česko-polské Sněžce.

Loňské meteorologické léto se u stanice Wudaoliang prezentovalo celkem 5.6°C, nejteplejším dnem se stal 19. červenec, jenž nabídl až 16.7°C, a naopak tou nejchladnější čtyřiadvacetihodinovkou byl pátek 6. června, a to zásluhou svých ranních -4.7°C (po poledni ne více než 13.6°C).

Nejvyšší hodnotou v posledních letech bylo 21.5°C (středa 14. srpna 2013) a tou nejnižší -30.3°C (středa 17. ledna 2007).

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 1. ŘÍJEN

REKORDY NA 1. ŘÍJEN

Na sobotu 1. října připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

JIHOAUSTRALSKÁ CYKLÓNA

JIHOAUSTRALSKÁ CYKLÓNA

Austrálie letem světem: Dle českého pojímání pozemského časoprostoru se během úterý...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V sobotu bude skoro jasno až...


ATLANTA: TAK BLÍZKO, ALE PŘITOM TAK DALEKO

ATLANTA: TAK BLÍZKO, ALE PŘITOM TAK DALEKO

90 krát 90. Na první pohled poměrně jednoduchá rovnice, jejímž...

PŮLHODINA DENNĚ STAČÍ

PŮLHODINA DENNĚ STAČÍ

Jak být laskavý ke svému srdci. Představte si,...

REKORDY NA 30. ZÁŘÍ

REKORDY NA 30. ZÁŘÍ

Na pátek 30. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


26. ZÁŘÍ 53 MM V DEŠTI A 28. ZÁŘÍ 30 MM VE SNĚHU

26. ZÁŘÍ 53 MM V DEŠTI A 28. ZÁŘÍ 30 MM VE SNĚHU

V pondělí 26. září 2016 srážkoměry všech koutů Česka zaznamenaly...

VÝHLED POČASÍ NA ŘÍJEN

VÝHLED POČASÍ NA ŘÍJEN

Převážně oblačno, občas přeháňky nebo déšť. Uprostřed období jasno nebo...

REKORDY NA 29. ZÁŘÍ

REKORDY NA 29. ZÁŘÍ

Na čtvrtek 29. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...