LÉTO NA MACQUARIE ZATÍM NEŠLO NAD 11.2°C

14.2.2015 12:05 | Autor: redakce

F474

 

 

Macquarie je protáhlý ostrov situovaný v chladnějších vodách jihozápadního Tichého oceánu, někde na půl cesty mezi Antarktidou a Novým Zélandem. Politicky spadá pod Austrálii, resp. Tasmánii – jde o její chráněnou oblast. V závěru minulého tisíciletí byl Macquarie rovněž zařazen na Seznam světového dědictví UNESCO, nikoho tedy asi nepřekvapí, že byť má na délku cca 35 km a na šířku 5 km a celkovou rozlohu o téměř 130 km², je neobydlený. Alespoň co se lidí týče.

Podnebí tohoto kusu suché země je trochu nepohodlné, ročním teplotním průměrem je pokorných 4.8°C, v nejteplejším lednu se hodnoty motají kolem 7°C, v nejchladnějším července okolo 3°C, příděl dešťové vody se nachází v blízkosti 1 000 litrů a podobně jako na některých severněji ležících evropských ostrovech je tu na obloze nejčastěji k vidění šeď. Počet hodin provázených sluníčkem je poměrně nízký, v dlouholetém měřítku odpovídá ani ne 900 hodinám – taková egyptská Hurghada je na tom s přibližně 3 850 hodinami o poznání lépe.

Macquarie je sice zásluhou své zeměpisné polohy odříznut od zdroje tepla, zároveň mu však vody Tichého oceánu zaručují, že k němu nepronikne tuhý mráz. Pomalu končící léto 2014/2015 se tu doposavaď prezentovalo 7.1°C, nejhlubší teplotní ponor se konal ve čtvrtek 5. února, když se k ránu ochladilo až na 0.6°C (po poledni nanejvýš 8.2°C), nejpříjemnějším letním dnem byla neděle 1. února, která to dotáhla na 11.2°C (v noci nejméně 6.8°C, po celý den k tomu převládala velká oblačnost a objevilo se i mrholení) a větrné počasí sem zavítalo hlavně o poslední den roku 2014, kdy zejména v ranních hodinách dosahovala rychlost větru až 21 m/s (76 km/h) s nárazy přes 26 m/s (94 km/h). Oblačnost byla působením rychlého proudění proměnlivá a při slabších dešťových přeháňkách napršelo několik stovek ml vody.

Léto 2013/2014 bylo ve věci nejvyšších hodnot shodné s tím aktuálním – v průběhu všech 90 dnů se rtuť teploměru nedokázala dostat nad 11.2°C (19. únor). Podobně na tom bylo i léto 2012/2013, které na svůj vrchol doputovalo v pátek 1. února s jeho odpoledními a rovnými 11.0°C. Vůbec nejvyhřátějším dnem na ostrově Macquarie bylo v celé minulosti měření pondělí 10. prosince 1984, jež doneslo až 14.4°C. Nejlepším výkonem měsíce s pořadovým číslem jedna bylo a nadále i je 13.6°C z neděle 8. ledna 1989, přičemž o necelý měsíc později se v pátek 3. února 1989 zrodilo totální maximum poslední třetiny léta, které je rovno 12.3°C.

Jen pro zajímavost: leden tohoto roku se na Macquarie postaral o nový rekord, a to v rámci deště – jeho sedmnáctý den svlažil půdu ostrova 59 litry dešťové vody. Tolik čiré přírodní tekutiny tu předtím během 24 hodin nikdy nenapršelo. Leden 2015 se také zapsal jako nejmokřejší úvodní dvanáctina roku – celkem vykapalo z oblohy skoro 175 litrů vody (první místo drží březen 1988 se svými 181 litry vody).

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Kamil Sojka

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 8. PROSINEC

REKORDY NA 8. PROSINEC

Na čtvrtek 8. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

ROZHOVOR: NEJMLADŠÍ METEOROLOG, JENŽ KDY…

ROZHOVOR: NEJMLADŠÍ METEOROLOG, JENŽ KDY…

Sebastian Balders, člen společnosti známé jako Deutscher Wetterdienst (DWD), která...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ Ve čtvrtek bude oblačno až polojasno,...


ZHUBNĚTE DO VÁNOC, POČASÍ NÁM BUDE PŘÁT

ZHUBNĚTE DO VÁNOC, POČASÍ NÁM BUDE PŘÁT

Ten, kdo pravidelně sportuje ve venkovních prostorech, si určitě všiml,...

REKORDY NA 7. PROSINEC

REKORDY NA 7. PROSINEC

Na středu 7. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

PO MRAZU PŘIJDE OBLEVA

PO MRAZU PŘIJDE OBLEVA

Po studeném začátku týdne, se bude na víkend oteplovat. Na...


PRVNÍCH MÍNUS 60 STUPŇŮ

PRVNÍCH MÍNUS 60 STUPŇŮ

Nedlouho před 8. hodinou dopad na dno v podobě -21...


Vyrazte na dovolenou za pár korun. Je pravda, že dnes...

REKORDY NA 6. PROSINEC

REKORDY NA 6. PROSINEC

Na úterý 6. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...