JOAQUIN ROZBOUŘIL BERMUDSKÉ OSTROVY

6.10.2015 8:19 | Autor: Jan Horák

radar

Britský Hamilton patří k nejmenším hlavním městům světa – na počátku tohoto desetiletí čítal jen něco kolem 1 000 obyvatel. Všude kolem něj jsou nicméně další města, která dohromady čítají plus mínus 65 000 jedinců, což odpovídá celkové populaci Bermudských ostrovů, zámořského území Spojeného království Velké Británie a Severního Irska.

Začátek loňského října byl na Bermudských ostrovech příjemný, od středy 1.10. do neděle 5.10. se teploty motaly v součtu okolo 26°C s tím, že neklesly pod 21°C a nepřešly přes 30°C. Vítr byl v rámci všech pěti dnů mírný, jeho průměrná rychlosti odpovídala 5 m/s (18 km/h). Pouze přechodně byl až čerstvý s tempem do 10 m/s (36 km/h), přičemž v nárazech se jednalo o 15 m/s (54 km/h).

Letošní úvodní říjnová stodvacetihodinovka už se nesla v poněkud jiném duchu, a to kvůli hurikánu Joaquin, který po devastování Bahamských ostrovů započal pouť k evropskému kontinentu. V pondělí ve 14 hodin našeho času se Joaquin zdržoval severně od Bermudských ostrovů a přitom ještě produkoval vítr o rychlosti přes 120 km/h, na Saffir-Simpsonově stupnici tak byl ohodnocen hodnotou 1, tj. hurikán 1. kategorie. Joaquin by měl v dalších dnech pokračovat severovýchodním směrem a koncem týdne pravděpodobně dopluje k Britským ostrovům, samozřejmě pouze v podobě pozůstalé cyklóny a nikoliv celistvého a silného hurikánu.

Ve čtvrtek 1. října byl ještě na Bermudských ostrovech klid – vítr vanul pouze mírným až čerstvým tempem do 7 až 8 m/s (25 až 29 km/h). Teploty byly přijatelné, v maximu 29°C a v minimu 25°C. K tomu převládalo slunečné počasí, byť zcela jasno nebylo. V pátek 2. října k žádné výrazné změně v projevu počasí nedošlo, nadále převládalo skoro jasno až polojasno a teploty poletovaly mezi nejnižšími 25°C a nejvyššími 28°C. Vítr byl po celý den stabilní (8 m/s).

V sobotu 3. října už se pomalu začal ozývat hurikán Joaquin – v nočních hodinách ještě Bermudské ostrovy zaznamenaly pouze mírný vítr do 5 až 7 m/s (18 až 25 km/h), během dne však postupně začal zesilovat na 10 až 12 m/s (36 až 43 km/h) s nárazy do 19 m/s (68 km/h). Oproti předešlým dnům rovněž přibylo oblačnost – ze skoro jasna až polojasna se stalo zataženo a došlo i na první kapky deště.

V neděli už zůstala obloha po dobu všech 24 hodin pokrytá oblaky a déšť postupně nabíral na intenzitě. To samé platilo o větru – v nočních a ranních hodinách 9 až 13 m/s (32 až 47 km/h), v dopoledním čase 11 až 15 m/s (40 až 54 km/h), po obědě (do 18. hodiny) 15 až 18 m/s (54 až 65 km/h) a v dalších hodinách už stálá rychlost větru atakovala 22 m/s (79 km/h) s tím, že jak se střed hurikánu Joaquin stále přibližoval, tak bylo pořád hůře a hůře a ve výsledku dosahovaly nejintenzivnější poryvy větru rychlosti až přes 35 m/s (126 km/h). Větrné poté zpočátku bylo i pondělí, kdy nárazovitá cirkulace vzduchu nadále přecházela přes 25 m/s (90 km/h). Následně ale začal vítr pozvolna slábnout, neboť se Joaquin od Bermudských ostrovů začal více a více vzdalovat.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 19. LEDEN

REKORDY NA 19. LEDEN

Na čtvrtek 19. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VELMI TEPLÝ NASHVILLE A BOUŘLIVÉ PORTO ALEGRE

VELMI TEPLÝ NASHVILLE A BOUŘLIVÉ PORTO ALEGRE

Teplotní rekord přinášející počasí se konalo v Nashvillu, hlavním městě...

PEC POD SNĚŽKOU PŘEŠLA MEZ 75 CM – PO 4 LETECH

PEC POD SNĚŽKOU PŘEŠLA MEZ 75 CM – PO 4 LETECH

75 cm sněhu a více pamatuje Pec pod Sněžkou naposledy...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ Ve čtvrtek bude jasno až polojasno,...

NAPLÁNUJTE SI LÉTO

NAPLÁNUJTE SI LÉTO

1000 divů České republiky je publikace obsahující 1000 tipů, jak...

REKORDY NA 18. LEDEN

REKORDY NA 18. LEDEN

Na středu 18. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


REKORDY NA 17. LEDEN

REKORDY NA 17. LEDEN

Na úterý 17. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

ROZHOVOR: JAD, SIBIŘSKÝ METEOROLOG (1. ČÁST)

ROZHOVOR: JAD, SIBIŘSKÝ METEOROLOG (1. ČÁST)

Jurij Andrejevič Dichtjarenko je členem Ruského hydrometeorologického ústavu (tj. Ruská...

REKORDY NA 16. LEDEN

REKORDY NA 16. LEDEN

Na pondělí 16. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...