I VE ŠVÉDSKU BYLO TEPLEJI NEŽ V EGYPTĚ

11.4.2015 10:33 | Autor: Jan Horák

radar

Jaro v pátek obsadilo takřka všechny státy starého kontinentu – slunečné počasí s minimem oblačnosti a k tomu odpolední teploty přesahující 14°C hlásila většina evropského území, azuro (či popř. v nejhorším polojasno) bylo k vidění ve více než patnácti zemích a Česko nebylo výjimkou. Oblačnost omezující sluneční záření se vyskytovala zejména nad Pyrenejským poloostrovem a severovýchodem / severem Evropy. Počasí diktovala rozsáhlá tlaková výše, která z nemalé části zasahovala také na africký kontinent a jeho Saharu, díky čemuž se do Evropy dostal pouštní prach, který v některých lokalitách navázal na zdejší smog.

K nejvyhřátějším koutům České republiky patřilo hlavně Českobudějovicko, které pokořilo hranici 20°C. Dvacítky padaly i u našich německy hovořících sousedů, k těm nejvyspělejším se tady zařadilo 23°C ve městě zvaném Kolín nad Rýnem. Velmi příjemné počasí provázelo o poslední den pracovního týdne také jih Švédska, byť ne zcela úplně – při jihozápadním pobřeží (i o něco dále ve vnitrozemí) se zdržovala nízká oblačnost a mlhy. To se odrazilo na teplotě vzduchu – zatímco takové Oslo bylo ve 14 hodin na sympatických 15°C, švédský Göteborg se ve stejnou dobu musel spokojit s méně vkusnými 6°C.
Nízká šeď zahalila také Dánsko, v průběhu odpoledne se ale rozpustila.

Na jihovýchodě Švédska problém s nedostatkem slunečních paprsků neměly a když se k tomu přidalo teplé proudění, bylo výsledkem popoledních více jak 17°C. Řeč je nyní o Kalmaru, lokalitě čítající okolo 37 000 obyvatel, která se nachází při vodách Baltského moře, a to asi 300 km jihozápadně od metropolitního Stockholmu a zhruba 480 km jihovýchodně od norského Oslo.

O cca 3 000 km dále směrem na jihozápad se v severoegyptském Marsa Matruh tak vydařený jarní den jako v Kalmaru nekonal – nedaleká oblast nižšího tlaku vzduchu podporovala zrod oblaků a cirkulace vzduchu směřující k jihu je posílala přímo nad Marsa Matruh. Zataženo sice nebylo, jasno však také ne – převládalo polojasno. I ty hodnoty byly nižší, byť jen o krapet – Kalmar se v maximálním pojetí dočkal až 18.2°C, kdežto Marsa Matruh „jen“ 16.4°C. Přesně před rokem byla situace opačná, Egypťané se tehdy mohli těšit z až 21°C a Švédové vyfasovali nanejvýš 9°C. V roce 2013 byl o 10. duben nepoměr ještě výraznější – Marsa Matruh až 23°C, Kalmar přinejlepším 4°C.

Teplotním součtem měsíce dubna v Marsa Matruh bylo v rámci posledních deseti let 18.5°C, k nejchladnějším dnům se zařadila středa 13. dubna roku 2011, jež v nočních hodinách snížila až na 8.3°C (odpoledne až 24°C) a naopak k těm nejteplejším čtyřiadvacetihodinovkám se připsalo úterý 22. dubna 2008, které poslalo rtuť teploměru až k rovným 41°C (v noci nejméně 22.8°C).

V Kalmaru se shodná dvanáctina roku v totožném časovém úseku prezentovala celkem 6.1°C, do nejhlubších míst v teploměru zavítala rtuť ve čtvrtek 5. dubna ročníku 2012, když dorazila až k -8.2°C (přes den ne více než 11°C) a naproti tomu v úterý 29. dubna letopočtu 2014 se kalmarské teploty zastavily až na 22.7°C (v tmavé části dne však spadly až k 1°C).

K těm vůbec nejteplejším švédským místům pak o 10.4.2015 patřil namátkou Kristianstad (19°C).

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 3. PROSINCE

REKORDY NA 3. PROSINCE

Na sobotu 3. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

EXTRÉMNÍ SANTIAGO, VE FINÁLE ROZHODLO 0,1 °C

EXTRÉMNÍ SANTIAGO, VE FINÁLE ROZHODLO 0,1 °C

Santiago nebo také Santiago de Chile je hlavním městem velmi...

141LETÍ TŘI NEWYORŠTÍ LEDOVÍ MUŽI

141LETÍ TŘI NEWYORŠTÍ LEDOVÍ MUŽI

11,1 °C v celkovém průměru, 7,8 °C v minimálním průměru,...


ZIMĚ SE U NÁS ZALÍBILO

ZIMĚ SE U NÁS ZALÍBILO

V pátek bude zataženo až oblačno, občas déšť nebo déšť...

REKORDY NA 2. PROSINCE

REKORDY NA 2. PROSINCE

Na pátek 2. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

CESTUJTE LEVNĚ

CESTUJTE LEVNĚ

Chcete  se podívat během jednoho dne do Abú...


REKORDY NA 1. PROSINCE

REKORDY NA 1. PROSINCE

Na čtvrtek 1. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

STUDENÉ NĚMECKO, NAPŘ. BRÉMY POKOŘILY R. 1921

STUDENÉ NĚMECKO, NAPŘ. BRÉMY POKOŘILY R. 1921

Jasno kam až oči dohlédnou aneb krásný slunný start do...

POBLÍŽ ITALSKÉ FLORENCIE NAPADLO TROCHU SNĚHU

POBLÍŽ ITALSKÉ FLORENCIE NAPADLO TROCHU SNĚHU

V italské Florencii (plus mínus 40 m n. m.) se...