I TROSEČNÍKŮV OSTROV BYL MOKRÝ JAKO ČESKO

18.8.2015 9:26 | Autor: Jan Horák

Američan Chuck Noland, inženýr pracující pro jednu z nejznámějších amerických firem zaměřených na logistiku, jejíž název je shodný s občasně používanou přezdívkou u švýcarského tenisty Federera, žil klasický uspěchaný moderní život – tedy alespoň do doby, než se z něj stal jediný přeživší letecké havárie. Ta jej odsoudila k pobytu na zcela opuštěném a odlehlém místě bez jakýchkoliv vyhlídek na záchranu a návrat domů. Jeho odhodlání ho však nakonec společně s malou pomocí největšího mořského savce a velkou dávkou štěstí vrátilo zpět do civilizace a celý příběh má tak dobrý konec, byť s mírně hořkým nádechem. Řeč je samozřejmě o americkém snímku Trosečník z roku 2000, který se ve skutečnosti natáčel v jednom z pozemských rájů – na Fidži, a to konkrétně na neobydleném ostrově Monuriki (cca 0.4 km², tj. méně než 0.1% katastrální výměry Prahy), který je situován přibližně 50 km západně od Viti Levu, metropolitního sektoru Fidži.

Nad Fidži seděla v pondělí 17. srpna stacionární fronta, která všem Fidžijcům dopřála velkou oblačnost obohacenou o dešťové kapky. A výjimkou nebyl ani citovaný „Trosečníkův“ ostrov Monuriki, jež byl zavlažován už od samotného úvodu předposledního srpnového týdne.
Díky tomu nabízel tento lidmi nepoznamenaný kout světa obdobné podmínky jako většina České republiky, kterou na počátku nového pracovního týdne provázelo zvlněné frontální rozhraní a s ním spojené srážky. Mezi 00:00 až 06:00 fidžijského času dopadlo na půdu Monuriki něco kolem 800 ml vody, což bylo srovnatelné se stavem ve východočeské obci Huslenky, kde v první čtvrtně pondělka rovněž napršel necelý litr vody.

Ani v rámci teplot se probíraný a filmově proslavený tichooceánský kus suché půdy od Česka (resp. jeho nejteplejších míst) moc nelišil – v čase od 00:00 do 09:00 provázely Monuriki teploty kolem 20 až 21°C, v srdci Evropy to pak bylo 20 až 23°C (Brno). Ve 3 hodiny v noci se moravská metropole zdržovala někde mezi 21 až 22°C – v případě Monuriki šlo o 21°C, Brno tedy vedlo o několik desetin stupně Celsia.

Přesně před rokem měl 17. srpen na Monuriki poněkud jinou tvář – obloha byla povětšinou skoro jasná až polojasná, srážky žádné, denním minimem bylo 19°C a maximum odpovídalo 28°C, takže se jednalo o vskutku příjemný den (letošní 17. srpen považoval za strop 24°C). Brno na tom tenkrát bylo o poznání hůře, a to zejména v ranním čase, kdy rtuť teploměru zamířila až k 9°C. Odpoledne následně stagnovala někde u 21°C.

Jen pro zajímavost a mimo téma: Tropická bouře Goni, která v minulém týdnu přešla přes Guam a Severní Mariany, naplnila ve Filipínském moři svůj potenciál a dosáhla na status tajfunu 4. kategorie – v pondělí činila rychlost větru až nějakých 220 km/h. Tajfun nyní míří k Filipínám / Tchaj-wanu a existuje šance, že během cesty zesílí na supertajfun. Lidem žijícím na ostrově Luzon a Tchaj-wan tím pádem hrozí velké nebezpečí. Co se „sousední“ bouře Atsani týče, ta by se měla stát tajfunem 4. kategorie v nejbližších dnech a potencionálně ohrožuje sever Severních Marian.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 27. ÚNORA

REKORDY NA 27. ÚNORA

  Na pondělí 27. února připadají z měření Praha-Klementinum následující...

BOJUJEME S TĚMITO RIZIKY

BOJUJEME S TĚMITO RIZIKY

Váše srdce ohrožuje těchto šest nejnebezpečnějších rizik. Nadbytečný tělesný tuk....

VÝHLED POČASÍ

VÝHLED POČASÍ

V neděli bude oblačno až zataženo, občas déšť, na horách...


REKORDY NA 26. ÚNORA

REKORDY NA 26. ÚNORA

  Na neděli 26. února připadají z měření Praha-Klementinum následující...

NOČNÍ BOUŘKA V CHICAGU

NOČNÍ BOUŘKA V CHICAGU

  Pokud byste se v pátek 24. února 2017 okolo...

BOSTON NAMĚŘIL 20 °C, V RÁMCI ÚNORA POTŘETÍ

BOSTON NAMĚŘIL 20 °C, V RÁMCI ÚNORA POTŘETÍ

  20,0 až 20,9 °C, z massachusettského úhlu pohledu 68...


ÚNORŮV TOTÁLNÍ ÚSPĚCH V RAKOUSKU I KANADĚ

ÚNORŮV TOTÁLNÍ ÚSPĚCH V RAKOUSKU I KANADĚ

Čtvrtek 23. února 2017 byl v České republice všechno...

REKORDY NA 24. ÚNORA

REKORDY NA 24. ÚNORA

  Na pátek 24. února připadají z měření Praha-Klementinum následující...

DĚJINY EDITUJÍCÍ „VEDRO“ V DENVERU (I TORONTU?)

DĚJINY EDITUJÍCÍ „VEDRO“ V DENVERU (I TORONTU?)

  Až do čtvrtka 9. 2. 2017 v coloradském Denveru...