HLUBOKÁ TLAKOVÁ NÍŽE POTRÁPILA ADAK

14.12.2015 10:04 | Autor: Jan Horák

radar

Adak je malé městečko čítající jen pár stovek obyvatel a je situováno v jižní části Aljašky na stejnojmenném ostrově spadajícím pod souostroví Aleuty. Od velkoměstského Anchorage je vzdáleno více než 2 000 km jihozápadním směrem. V prvních jedenácti dnech letošního prosince zde panovalo relativně klidné počasí – mezi úterým 1. prosince až pátkem 11. prosince se teplota vzduchu pohybovala v průměru kolem 1 °C s tím, že nejchladněji bylo v samotném závěru 10. prosince, kdy bylo před půlnocí naměřeno až -9 °C, a naopak nejtepleji bylo 2. prosince, to se rtuť teploměru vyšplhala až na rovné 4 °C. Vítr byl k tomu po celou dobu v průměru mírný (18 km/h), průměrná rychlost nárazů větru pak odpovídala 50 km/h. Tlak vzduchu k tomu neklesl pod 974 hPa (6. prosinec) a zároveň nepřešel přes 1015 hPa (1. prosinec).

Druhý prosincový víkend, který byl letos obohacený o zapalování třetí svíčky na adventním věnci, však přinesl změnu. Jednalo se o hlubokou tlakovou níži, jejíž střed se o 3. adventní neděli nacházel v jižním sektoru Beringova moře, tj. u Aleut. V srdci této cyklóny klesal tlak vzduchu až pod 930 hPa – výsledkem byl výrazný tlakový gradient a tudíž významné zrychlení cirkulace vzduchu.

Na začátku víkendu ještě nebyla tato oblast nízkého tlaku vzduchu tak vyspělá a navíc ani nebyla tak blízko Aleut, citovaný Adak na Adaku proto ještě hlásil bezproblémovou povětrnostní situaci – vítr byl s tempem do 20 km/h pouze mírný. Počínaje sobotní 3. hodinou už však Adak začal pociťovat přední stranu prohlubující se cyklóny – až do 6. hodiny byl omýván čerstvým až silným větrem o rychlosti do 50 km/h s nárazy až přes 70 km/h. V závěru rána a během dopoledne vítr nadále zesiloval – ze silného větru se stal vichr dosahující rychlosti 55 až 95 km/h s údery až přes 115 km/h. V dalších hodinách se izobary nad Adakem stále sbližovaly a v sobotu večer už bylo toto městečko bičováno orkánem o rychlosti až 150 km/h – v nárazech až 200 km/h. Teplota vzduchu přitom činila 2 °C, pocitově to ale kvůli orkánu vycházelo až na cca -9°C.

V úvodu neděle 13. prosince samozřejmě bouřlivé počasí pokračovalo – v prvních hodinách třetího adventu šlo o vichřici / orkán s rychlostí kolem 100 až 120 km/h.

Loňská 3. adventní neděle v Adaku rozhodně takto živá nebyla, až do 18. hodiny sice byly pozorovány poryvy větru o rychlosti přes 45 km/h, avšak do 200 km/h to mělo daleko, nemluvě o tom, že od 18. hodiny už byl převážně klid – i v nárazech nanejvýš 30 km/h.

Na závěr ještě něco málo ohledně 24. a 25. prosince:

Nejchladnější Štědrý den pamatuje Adak v roce 1952, když se ochladilo až na -10 °C, naproti tomu v sezóně 1984 se vzduch prohřál až na 8 °C. Boží hod vánoční byl v Adaku nejúspěšnější v letech 1953 a 1984 – v prvním případě bylo dárkem -9 °C, v tom druhém pak 8 °C.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

BYŤ SE PÁTEK SNAŽIL, PO NEDĚLI 1984 SE JEN OHLÉDL

BYŤ SE PÁTEK SNAŽIL, PO NEDĚLI 1984 SE JEN OHLÉDL

  Když z pohledu východoasijského času probíhala noc ze čtvrtka 29....

REKORDY NA 1. ŘÍJEN

REKORDY NA 1. ŘÍJEN

Na sobotu 1. října připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

JIHOAUSTRALSKÁ CYKLÓNA

JIHOAUSTRALSKÁ CYKLÓNA

Austrálie letem světem: Dle českého pojímání pozemského časoprostoru se během úterý...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V sobotu bude skoro jasno až...

ATLANTA: TAK BLÍZKO, ALE PŘITOM TAK DALEKO

ATLANTA: TAK BLÍZKO, ALE PŘITOM TAK DALEKO

90 krát 90. Na první pohled poměrně jednoduchá rovnice, jejímž...

PŮLHODINA DENNĚ STAČÍ

PŮLHODINA DENNĚ STAČÍ

Jak být laskavý ke svému srdci. Představte si,...


REKORDY NA 30. ZÁŘÍ

REKORDY NA 30. ZÁŘÍ

Na pátek 30. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

26. ZÁŘÍ 53 MM V DEŠTI A 28. ZÁŘÍ 30 MM VE SNĚHU

26. ZÁŘÍ 53 MM V DEŠTI A 28. ZÁŘÍ 30 MM VE SNĚHU

V pondělí 26. září 2016 srážkoměry všech koutů Česka zaznamenaly...

VÝHLED POČASÍ NA ŘÍJEN

VÝHLED POČASÍ NA ŘÍJEN

Převážně oblačno, občas přeháňky nebo déšť. Uprostřed období jasno nebo...