HENRY DAL SKOTSKÉ KRÁSE PŮVAB „MRAZOVÉHO DNE“

3.2.2016 8:39 | Autor: Jan Horák

radar

Vydáme-li se z Česka nejdříve směrem na západ a poté budeme pokračovat na severozápad, tak za sedmero zeměmi (Německem, Francií, Lucemburskem, Belgií, Nizozemskem, Spojeným královstvím a Irskem) můžeme narazit na velmi členité pobřeží Skotska. Za Vnitřními a Vnějšími Hebridy však z Atlantického oceánu vystupuje další z mnoha evropských přírodních krás, a to souostroví známé jako St Kilda (cca 350 km severozápadně od Glasgow).

Dle dochovaných záznamů tato část Evropy nikdy neoplývala vysokou hustotou zalidnění, přinejmenším v posledních dvou tisíciletích zde očividně nežilo více než 200 lidí. V přítomné době je počet trvalých obyvatel roven nule (poslední lidé odsud odešli na začátku 30. let 20. století) a v nejbližší době se na tomto faktu pravděpodobně nic nezmění. A zřejmě právě kvůli své izolovanosti může tento kout starého kontinentu poděkovat za svou jedinečnou eleganci.

Charakter podnebí zde stejně jako v Irsku a ve Velké Británii naplno diktuje Atlantický oceán – mírné zimy, mírná jara, mírná léta, mírné podzimy… I tady se samozřejmě mírnost vztahuje hlavně na teploty, v chladnější polovině roku souostroví St Kilda mnohdy příliš mírné nebývá, a to z důvodu hlubokých tlakových níží. Jedna z nich – Henry sem zavítala i v minulých dnech a díky své razanci dala skotské kráse půvab „mrazového dne“.

Řeč je o pocitové teplotě – v pondělí odpoledne, kdy St Kildu bičovaly nárazy větru o rychlosti okolo 105 až 110 km/h, se teplota vzduchu pohybovala kolem 7 °C. S ohledem na povětrností situaci to znamenalo, že smyslové vnímání teploty vzduchu odpovídalo až -1 °C. Z tohoto úhlu pohledu byl tím pádem začátek měsíce února mrazový. V průběhu úterního dne začal vítr pozvolna slábnout.

Vstup do loňského února byl v této části světa klidnější, rychlost poryvů větru tehdy o 1. a 2. únor povětšinou nepřesáhla 60 km/h, v pondělí 2. února navíc došlo k přechodnému utišení větru.

V letech 2010 až 2015 se teplota vzduchu na St Kilda motala v průměru kolem 9 °C, v pondělí 22. února 2010 byl v ranních a následně i večerních hodinách pozorován slabý pokles pod bod mrazu (v minimu -0.1 °C až -0.3 °C), v sobotu 26. července 2014 se naproti tomu rtuť teploměru vyšplhala až na necelých 19 °C, průměrná rychlost větru za celé období 35 km/h a průměrná RVV 83 %.

V nejbližších dnech očekává St Kilda velkou oblačnost s občasným výskytem dešťových kapek, k tomu teploty okolo 3 °C až 8 °C a nárazy větru o rychlosti do 65 km/h.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

ZHUBNĚTE DO VÁNOC, POČASÍ NÁM BUDE PŘÁT

ZHUBNĚTE DO VÁNOC, POČASÍ NÁM BUDE PŘÁT

Ten, kdo pravidelně sportuje ve venkovních prostorech, si určitě všiml,...

REKORDY NA 7. PROSINEC

REKORDY NA 7. PROSINEC

Na středu 7. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

PO MRAZU PŘIJDE OBLEVA

PO MRAZU PŘIJDE OBLEVA

Po studeném začátku týdne, se bude na víkend oteplovat. Na...


PRVNÍCH MÍNUS 60 STUPŇŮ

PRVNÍCH MÍNUS 60 STUPŇŮ

Nedlouho před 8. hodinou dopad na dno v podobě -21...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ Ve středu bude jasno až polojasno,...


Vyrazte na dovolenou za pár korun. Je pravda, že dnes...


REKORDY NA 6. PROSINEC

REKORDY NA 6. PROSINEC

Na úterý 6. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

BOUŘLIVÝ VÍKEND V SOČI

BOUŘLIVÝ VÍKEND V SOČI

Zatímco u nás byl víkend čistokrevně anticyklonální, což bylo znát...

NĚMECKÝ BAMBERK ZAŽIL 4. NEJSVĚŽEJŠÍ 4. PROSINEC

NĚMECKÝ BAMBERK ZAŽIL 4. NEJSVĚŽEJŠÍ 4. PROSINEC

Než se budeme věnovat Bamberku v Německu, zavítejme ještě na...