HENRY DAL SKOTSKÉ KRÁSE PŮVAB „MRAZOVÉHO DNE“

3.2.2016 8:39 | Autor: Jan Horák

radar

Vydáme-li se z Česka nejdříve směrem na západ a poté budeme pokračovat na severozápad, tak za sedmero zeměmi (Německem, Francií, Lucemburskem, Belgií, Nizozemskem, Spojeným královstvím a Irskem) můžeme narazit na velmi členité pobřeží Skotska. Za Vnitřními a Vnějšími Hebridy však z Atlantického oceánu vystupuje další z mnoha evropských přírodních krás, a to souostroví známé jako St Kilda (cca 350 km severozápadně od Glasgow).

Dle dochovaných záznamů tato část Evropy nikdy neoplývala vysokou hustotou zalidnění, přinejmenším v posledních dvou tisíciletích zde očividně nežilo více než 200 lidí. V přítomné době je počet trvalých obyvatel roven nule (poslední lidé odsud odešli na začátku 30. let 20. století) a v nejbližší době se na tomto faktu pravděpodobně nic nezmění. A zřejmě právě kvůli své izolovanosti může tento kout starého kontinentu poděkovat za svou jedinečnou eleganci.

Charakter podnebí zde stejně jako v Irsku a ve Velké Británii naplno diktuje Atlantický oceán – mírné zimy, mírná jara, mírná léta, mírné podzimy… I tady se samozřejmě mírnost vztahuje hlavně na teploty, v chladnější polovině roku souostroví St Kilda mnohdy příliš mírné nebývá, a to z důvodu hlubokých tlakových níží. Jedna z nich – Henry sem zavítala i v minulých dnech a díky své razanci dala skotské kráse půvab „mrazového dne“.

Řeč je o pocitové teplotě – v pondělí odpoledne, kdy St Kildu bičovaly nárazy větru o rychlosti okolo 105 až 110 km/h, se teplota vzduchu pohybovala kolem 7 °C. S ohledem na povětrností situaci to znamenalo, že smyslové vnímání teploty vzduchu odpovídalo až -1 °C. Z tohoto úhlu pohledu byl tím pádem začátek měsíce února mrazový. V průběhu úterního dne začal vítr pozvolna slábnout.

Vstup do loňského února byl v této části světa klidnější, rychlost poryvů větru tehdy o 1. a 2. únor povětšinou nepřesáhla 60 km/h, v pondělí 2. února navíc došlo k přechodnému utišení větru.

V letech 2010 až 2015 se teplota vzduchu na St Kilda motala v průměru kolem 9 °C, v pondělí 22. února 2010 byl v ranních a následně i večerních hodinách pozorován slabý pokles pod bod mrazu (v minimu -0.1 °C až -0.3 °C), v sobotu 26. července 2014 se naproti tomu rtuť teploměru vyšplhala až na necelých 19 °C, průměrná rychlost větru za celé období 35 km/h a průměrná RVV 83 %.

V nejbližších dnech očekává St Kilda velkou oblačnost s občasným výskytem dešťových kapek, k tomu teploty okolo 3 °C až 8 °C a nárazy větru o rychlosti do 65 km/h.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V úterý bude jasno až polojasno,...

REKORDY NA 27. ZÁŘÍ

REKORDY NA 27. ZÁŘÍ

Na úterý 27. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

DENVERSKÉ NAHORU, DOLŮ

DENVERSKÉ NAHORU, DOLŮ

Psala se sobota 23. září 1905, když se nad státy...


MEMPHIS SE NAVRÁTIL DO 19. STOLETÍ, AVŠAK VÝŠE

MEMPHIS SE NAVRÁTIL DO 19. STOLETÍ, AVŠAK VÝŠE

Od nejjihozápadnějšího bodu k tomu nejseverovýchodnějšímu plus mínus 800 km,...

REKORDY NA 26. ZÁŘÍ

REKORDY NA 26. ZÁŘÍ

Na pondělí 26. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

BERMUDY V ZAJETÍ KARLA

BERMUDY V ZAJETÍ KARLA

    V pátek 23. září 2016 ve 20 hodin SELČ se...


SE PSEM NAPÁNUJTE DLOUHÉ PROCHÁZKY

SE PSEM NAPÁNUJTE DLOUHÉ PROCHÁZKY

  Počasí nejbližších dnů bude převážně slunečné a suché – máme...

TEPLOTA ZŮSTANE PŘÍJEMNÁ

TEPLOTA ZŮSTANE PŘÍJEMNÁ

V neděli bude jasno až polojasno, ojediněle s mlhami. Nejvyšší denní...

REKORDY NA 25. ZÁŘÍ

REKORDY NA 25. ZÁŘÍ

  Na neděli 25. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...