GUAM SE NAKONEC DOČKAL TÉMĚŘ 180 KM/H

16.5.2015 17:25 | Autor: Jan Horák

radar

Tajfun Dolphin se o hokejové sobotní ráno, konkrétně v půl osmé středoevropského letního času, již nacházel ve Filipínském moři v oblasti mezi 140. až 145. východním poledníkem a 13. až 18. severní rovnoběžkou. Vstup do filipínských vod bouři přál, neboť zesílila – s větrem o rychlosti přes 215 km/h se zařadila mezi tajfuny 4. kategorie. Před vstupem do zmíněné části Tichého oceánu oblační vír dle předpokladů sice přešel přes Guam / jih Severních Marian, nakonec ale tuto část světa nebičoval tak, jak se původně očekávalo – namísto tajfunu 3. kategorie čelilo americké území „pouze“ tajfunu 2. kategorie.

Na severu ostrova Guam se nachází základna Letectva Spojených států amerických (ang. United States Air Force neboli USAF) Andersen a na zdejší stanici bylo při řádění tajfunu Dolphin zaznamenáno proudění vzduchu o rychlosti až okolo 40 m/s, tj. 144 km/h s tím, že nárazy větru dosahovaly rychlosti kolem 45 až 48 m/s, tj. 162 až 173 km/h (stav v pátek večer guamského času čili v pátek odpoledne českého času). Vliv oblačného víru na guamské podmínky pak v dalších hodinách vzhledem k jeho vzdalování se od ostrova začal pozvolna slábnout a o guamskou sobotní 16. hodinu (Guam leží vůči České republice v časovém pásmu +8 hodin) z toho už byl jen čerstvý vítr o rychlosti do 12 m/s (43 km/h) s nárazy do 18 m/s (65 km/h).

V dalších dnech už by Guam mělo provázet pohodové počasí bohaté na sluneční paprsky a nejvyšší odpolední teploty by se měly držet v okruhu 28 až 30°C.
Jižní sektor Severních Marian na tom tak špatně nebyl, protože tajfun Dolphin věnoval svou pozornost hlavně Guamu. Na hlavním a největším ostrově Severních Marian, kterým je Saipan a jenž je od Guamu vzdálen cca 200 km severovýchodně, byly v jeho jižním úseku na stanici na mezinárodním letišti zaznamenány poryvy větru o maximální rychlosti kolem 25 až 28 m/s, tj. 90 až 101 km/h (stav v pátek večer, z českého pohledu v pátek odpoledne). Zde se též v nejbližším období očekává vlídné počasí s popoledními hodnotami v sousedství 28 až 30°C.

K těm vůbec nejdivočejším tajfunům na půdě Guamu patřil supertajfun Paka z prosince roku 1997 – na stanici řečené základny Andersen byl hlášen úctyhodný úder větru o rychlosti až téměř 106 m/s (lehce přes 380 km/h). O rok dříve se však supercyklón Olivia na ostrově Barrow u Západní Austrálie postaral o náraz v podobě 408 km/h, jenž byl po čtrnácti letech prozkoumávání nakonec uznán a nahradil tak z americké hory Mount Washington, kde bylo při bouři v dubnu 1934 dosaženo nárazu o tempu 372 km/h.

U nás se v tomto ohledu nejvíce předvedl orkán Kyrill, a to na česko-polské Sněžce, jež čelila poryvům o rychlosti až 60 m/s (216 km/h).

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

ZÁSADY DLOUHÉHO ŽIVOTA

ZÁSADY DLOUHÉHO ŽIVOTA

Jak být laskavý ke svému srdci. Představte si,...

REKORDY NA 25. LEDNA

REKORDY NA 25. LEDNA

Na středu 25. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ DO 20. ÚNORA

VÝHLED POČASÍ DO 20. ÚNORA

Nárůst teplot očekáváme na přelomu ledna a února. 21.-31.1.2017 Počátkem období zataženo...


VE SMOGU OMEZTE PROCHÁZKY

VE SMOGU OMEZTE PROCHÁZKY

Počasí tohoto týdne přináší inverzní charakter počasí, kdy bude převážně...

REKORDY NA 24. LEDNA

REKORDY NA 24. LEDNA

Na úterý 24. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

ROZHOVOR: JAD, SIBIŘSKÝ METEOROLOG (2. ČÁST)

ROZHOVOR: JAD, SIBIŘSKÝ METEOROLOG (2. ČÁST)

Jurij Andrejevič Dichtjarenko je členem Ruského hydrometeorologického ústavu (tj. Ruská...


REKORDY NA 23. LEDEN

REKORDY NA 23. LEDEN

Na pondělí 23. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

LEDEN 2017 NA OSTROVĚ MALE (MALE, MALEDIVY)

LEDEN 2017 NA OSTROVĚ MALE (MALE, MALEDIVY)

Byť má Česká republika zcela odlišný troposférický charakter než rajské...

YNVERZNÍ TEMPERAMENT NOCI Z PÁTKU NA SOBOTU

YNVERZNÍ TEMPERAMENT NOCI Z PÁTKU NA SOBOTU

Nízká oblačnost, ale také jasná obloha. Velmi nenásilný příliv teplejšího...