GUAM SE NAKONEC DOČKAL TÉMĚŘ 180 KM/H

16.5.2015 17:25 | Autor: Jan Horák

radar

Tajfun Dolphin se o hokejové sobotní ráno, konkrétně v půl osmé středoevropského letního času, již nacházel ve Filipínském moři v oblasti mezi 140. až 145. východním poledníkem a 13. až 18. severní rovnoběžkou. Vstup do filipínských vod bouři přál, neboť zesílila – s větrem o rychlosti přes 215 km/h se zařadila mezi tajfuny 4. kategorie. Před vstupem do zmíněné části Tichého oceánu oblační vír dle předpokladů sice přešel přes Guam / jih Severních Marian, nakonec ale tuto část světa nebičoval tak, jak se původně očekávalo – namísto tajfunu 3. kategorie čelilo americké území „pouze“ tajfunu 2. kategorie.

Na severu ostrova Guam se nachází základna Letectva Spojených států amerických (ang. United States Air Force neboli USAF) Andersen a na zdejší stanici bylo při řádění tajfunu Dolphin zaznamenáno proudění vzduchu o rychlosti až okolo 40 m/s, tj. 144 km/h s tím, že nárazy větru dosahovaly rychlosti kolem 45 až 48 m/s, tj. 162 až 173 km/h (stav v pátek večer guamského času čili v pátek odpoledne českého času). Vliv oblačného víru na guamské podmínky pak v dalších hodinách vzhledem k jeho vzdalování se od ostrova začal pozvolna slábnout a o guamskou sobotní 16. hodinu (Guam leží vůči České republice v časovém pásmu +8 hodin) z toho už byl jen čerstvý vítr o rychlosti do 12 m/s (43 km/h) s nárazy do 18 m/s (65 km/h).

V dalších dnech už by Guam mělo provázet pohodové počasí bohaté na sluneční paprsky a nejvyšší odpolední teploty by se měly držet v okruhu 28 až 30°C.
Jižní sektor Severních Marian na tom tak špatně nebyl, protože tajfun Dolphin věnoval svou pozornost hlavně Guamu. Na hlavním a největším ostrově Severních Marian, kterým je Saipan a jenž je od Guamu vzdálen cca 200 km severovýchodně, byly v jeho jižním úseku na stanici na mezinárodním letišti zaznamenány poryvy větru o maximální rychlosti kolem 25 až 28 m/s, tj. 90 až 101 km/h (stav v pátek večer, z českého pohledu v pátek odpoledne). Zde se též v nejbližším období očekává vlídné počasí s popoledními hodnotami v sousedství 28 až 30°C.

K těm vůbec nejdivočejším tajfunům na půdě Guamu patřil supertajfun Paka z prosince roku 1997 – na stanici řečené základny Andersen byl hlášen úctyhodný úder větru o rychlosti až téměř 106 m/s (lehce přes 380 km/h). O rok dříve se však supercyklón Olivia na ostrově Barrow u Západní Austrálie postaral o náraz v podobě 408 km/h, jenž byl po čtrnácti letech prozkoumávání nakonec uznán a nahradil tak z americké hory Mount Washington, kde bylo při bouři v dubnu 1934 dosaženo nárazu o tempu 372 km/h.

U nás se v tomto ohledu nejvíce předvedl orkán Kyrill, a to na česko-polské Sněžce, jež čelila poryvům o rychlosti až 60 m/s (216 km/h).

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VÝHLED POČASÍ NA ŘÍJEN

VÝHLED POČASÍ NA ŘÍJEN

Převážně oblačno, občas přeháňky nebo déšť. Uprostřed období jasno nebo...

REKORDY NA 29. ZÁŘÍ

REKORDY NA 29. ZÁŘÍ

Na čtvrtek 29. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

TCHAJ-WAN ZASÁHL TAJFUN 4. KATEGORIE

TCHAJ-WAN ZASÁHL TAJFUN 4. KATEGORIE

Déjà vu, opravdu nepříjemné déjà vu. Jako za trest, dalo...


STŘEDNÍ KANADA TEPLEJŠÍ, KÁHIRA VŠAK CHLADNĚJŠÍ

STŘEDNÍ KANADA TEPLEJŠÍ, KÁHIRA VŠAK CHLADNĚJŠÍ

Holovousy, Praha-Klementinum a Ústí nad Labem – dle teploměrné sítě...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ Ve čtvrtek bude polojasno až jasno,...

TO MUSÍTE VIDĚT

TO MUSÍTE VIDĚT

Kombinaci monumentálních pozůstatků dávných indiánských kultur a unikátní moderní architektury...


TAJEMSTVÍ DLOUHÉHO VĚKU

TAJEMSTVÍ DLOUHÉHO VĚKU

Obyvatelé japonského ostrova Okinawa se dožívají houfně 100 let. Vědci...

REKORDY NA 28. ZÁŘÍ

REKORDY NA 28. ZÁŘÍ

Na středu 28. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

ŽHAVÉ SAN FRANCISCO

ŽHAVÉ SAN FRANCISCO

Až 227 400 mm na výšku, dále 27 400 mm na šířku...