FRANCII ZASÁHLA TROPICKÁ BOUŘE HALIBA

10.3.2015 8:38 | Autor: redakce

Haliba

 

Mezinárodní den žen byl v Česku klidný, slunečný a teplý – pomalu se přibližoval teplotnímu maximu ze soboty 10. ledna, nakonec ale středočeských či třeba plzeňských 15°C na jejích bezmála 17°C nestačilo. Dost příjemně bylo například i ve Stockholmu, kde se maxima šplhala až k 16°C a obloha k tomu byla nádherně modrá. Ještě lépe bylo namátkou v německém Dortmundu, tady se rtuť teploměru podívala až k 19°C, což bylo více než na řecké Krétě s jejími 14 až 17°C. V rámci celé Evropy pak bylo o neděli 8. března nejlépe asi na jihu Španělska, v takové Seville naměřili až letních 27°C. U nás ukončí učebnicovou (před)jarní epizodu středeční nevýrazná studená fronta (v zádech bude mít tlakovou výši, nijak silná tak sama o sobě nebude), na kterou naváže chladnější severovýchodní proudění. Případné přeháňky by sice od vyšších poloh měly nabídnou sněžení, na nějaký výrazný vpád pomalu skomírající astronomické zimy to ale rozhodně nevypadá.

Trochu živější situace byla v závěru minulého a zejména pak v úvodu aktuálního týdne v Indickém oceánu, konkrétně v jeho vodách poblíž Madagaskaru. Zde totiž v předešlých desítkách hodin začala nabírat na síle tropická cyklóna, která nakonec oslavila Mezinárodní den žen ziskem titulu tropické bouře, a to díky větru, který lehce překračoval rychlost 60 km/h. Oceánský systém byl pojmenován Haliba a začátkem druhého březnového týdne už naplno ovlivňoval počasí na Mauriciu a hlavně ve Francii, resp. na jejím zámořském území, kterým je ostrov Réunion.

V pondělí po poledni našeho čase se nejvyvinutější část této tropické bouře nacházela přímo mezi Réunionem a Mauriciem a rychlost větru se pohybovala okolo 100 km/h. Severní pobřeží Réunionu (území metropolitního města, jímž je stotisícový Saint-Denis) hlásilo v pondělí odpoledne zdejšího času vítr o rychlosti až 23 m/s (83 kmh) a podobně na tom bylo i jižní pobřeží (přesněji osmdesátitisícové Saint-Pierre), které ofukoval vítr o rychlosti kolem 20 m/s (72 km/h). Pro sousední Mauricius bylo ještě před pondělním dnem rovněž vydáno varování před silným deštěm a větrem, jenž bude dosahovat rychlosti kolem 70 až 80 km/h. Kvůli špatným povětrnostním podmínkám byly na Mauriciu mimo jiné uzavřeny všechny školy.

Tropická bouře Haliba by po opuštění vzdušného prostoru Mauricia a Réunionu měla nad nekonečnými vodami Indického oceánu ještě chvíli pokračovat v cestě na jihovýchod, poté by ale měla zcela zaniknout. Žádnou jinou hustě osídlenou pevninu už by tak zasáhnout neměla.

Mohutnějící oblačný vír jménam Pam byl 9. března k vidění také nad Tichým oceánem, a to cca 600 km severně od souostroví Vanuatu. Jeho intenzita byla v pondělí po poledni SEČ v podstatě shodná s tropickou bouří Haliba, na rozdíl od ní by měl však v nejbližších hodinách zesilovat – dle prognóz by měla rychlost větru směřovat až k hranici 200 km/h. Bouře Pam by měla postupovat jižním až jihovýchodním směrem, v největším nebezpečí je tak již zmíněná Vanuatská republika a rovněž i nedaleké Fidži.

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Kamil Sojka

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 21. LEDEN

REKORDY NA 21. LEDEN

Na sobotu 21. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

„TROCHU“ NÁM PŘITUHLO

„TROCHU“ NÁM PŘITUHLO

Že na převážné většině území České republiky v noci na...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V sobotu bude jasno až polojasno....


REKORDY NA 20. LEDEN

REKORDY NA 20. LEDEN

Na pátek 20. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

V CLEVELANDU 16 °C, V COLUMBUSU 18 °C – PRVNĚ

V CLEVELANDU 16 °C, V COLUMBUSU 18 °C – PRVNĚ

Cleveland, druhé největší město státu Ohio, je prozatím na 51,7...

MRAZY I SNĚHOVÉ VLOČKY V RANNÍM ŠPANĚLSKU

MRAZY I SNĚHOVÉ VLOČKY V RANNÍM ŠPANĚLSKU

Barometr sloužící klimatické meteorologické stanici v Ústí nad Labem ve...


REKORDY NA 19. LEDEN

REKORDY NA 19. LEDEN

Na čtvrtek 19. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VELMI TEPLÝ NASHVILLE A BOUŘLIVÉ PORTO ALEGRE

VELMI TEPLÝ NASHVILLE A BOUŘLIVÉ PORTO ALEGRE

Teplotní rekord přinášející počasí se konalo v Nashvillu, hlavním městě...

PEC POD SNĚŽKOU PŘEŠLA MEZ 75 CM – PO 4 LETECH

PEC POD SNĚŽKOU PŘEŠLA MEZ 75 CM – PO 4 LETECH

75 cm sněhu a více pamatuje Pec pod Sněžkou naposledy...