DAMAŠSKÝ 6. DUBEN OPĚT TEPLEJŠÍ NEŽ BEJRÚTSKÝ

7.4.2015 9:01 | Autor: Jan Horák

radar

Velikonoce tedy nakonec byly v Česku bílejší než Vánoce, o což se postarala kupovitá oblačnost podpořená chladnějším severovýchodním prouděním. Sněhové vločky se v čase pondělního svátečního oběda snášely také na Prahu, vlivem čehož se teploty smrskly k 1°C. Praha díky tomu v tu chvíli patřika k nejchladnějším evropským metropolím, neboť v těch ostatních to o pondělní poledne vypadalo následovně: Reykjavík 6°C, Oslo 7°C, Stockholm 7°C, Helsinki 7°C, Moskva 3°C, Minsk 4°C, Tallinn 6°C, Riga 6°C, Vilnius 4°C, Varšava 4°C, Bukurešť 4°C.. Třeba v Londýně bylo 15°C a ve španělském Madridu 16°C.

Na samém východě Středozemního moře nebylo v úvodu tohoto týdne po sněhu ani památky. Řeč je o libanonském Bejrútu, největším a hlavním městě tohoto státu. I nejnižší teploty zde nešly pod 14°C a ve 12 hodin se rtuť teploměru nacházela na 22°C. Na stejné hodnotě se pak Bejrút nalézal i o 15. hodinu. Obloha byla na oblačnost chudá, kromě krátké návštěvy vysokých oblaků dominovala blankytná modř a sluneční paprsky.

O cca 80 km dále směrem na jihovýchod na tom byl velkoměstský Damašek stejně – po ledových krystalcích nebylo ani vidu, ani slechu a nad damašskými hlavami vévodila modrá a žlutá. Pondělní nejnižší hodnoty tady byly zásluhou geografických vlastností o něco nižší než v Bejrútu, teplota vzduchu zde poklesla k 5°C. Poté však zamířila rychle vzhůru, v polovině dne už činila 23°C a o dalších 180 minut později již 29°C.

Bejrút leží při vodách Středozemního moře a spadá pod středomořské klima, kdežto relativně nedaleký Damašek je situován v nadmořské výšce okolo 650 m.n.m. s tím, že mu Syrská poušť (resp. několik tisíc km vysoké pohoří blokující vláhu – srážkový stín) zajišťuje mnohem nižší příděl vody než v Bejrútu (830 mm / 130 mm). Nejvýznamnějším zdrojem přírodní vody je řeka Barada.

Kvůli těmto faktorům je bejrútský 6. duben v rámci odpoledních teplot obecně mírnější než ten damašský a platilo to i v letech minulých – v loňském roce to bylo 30°C ku 31°C a například v sezóně 2012 24°C ku 31°C. Ne vždy je ale samozřejmě Bejrút o 6. duben chladnější než Damašek a bylo tomu tak i roku 2011, kdy se Damašek dočkal „jen“ 20°C, kdežto Bejrút „až“ 21°C. Ve smyslu ranních teplot už je rozdíl větší, neboť Damašek není nijak ohříván mořem. Třeba v řečeném ročníku 2011 se Bejrút ve středu 6. dubna nepodíval pod 13°C, zatímco Damašek zašel až k 9°C.

Jeden z nejchladnějších 6. dubnů se jak v Bejrútu, tak i v Damašku zrodil ve stejný den, a to v pondělí 6.4.1981 – v prvním městě se rtuť teploměru stáhla k 8°C, v tom druhém až k -3°C. K nejvyhřátějším bejrútským 6. dubnům se řadí ten z roku 2014, jenž si připsal až bezmála 30°C, u Damašku je to 31°C (2012).

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

SAPPORO OBDRŽELO PŘES 50 MM SRÁŽEK – VE SNĚHU

SAPPORO OBDRŽELO PŘES 50 MM SRÁŽEK – VE SNĚHU

Před předposlední adventní nedělí r. 2016 (tj. v sobotu 10....

BROOME, AUSTRÁLIE: NEJTEPLEJŠÍ NOC OD R. 1939

BROOME, AUSTRÁLIE: NEJTEPLEJŠÍ NOC OD R. 1939

Broome je nevelké západoaustralské přioceánské město čítající něco kolem 15...

REKORDY NA 12. PROSINCE

REKORDY NA 12. PROSINCE

Na pondělí 12. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


VRÁTÍ SE ZIMA

VRÁTÍ SE ZIMA

V pondělí bude zataženo až oblačno, občas déšť nebo přeháňky,...

POPRVÉ -35 °C (CASPER), POPRVÉ -45 °C (JAKUTSK)

POPRVÉ -35 °C (CASPER), POPRVÉ -45 °C (JAKUTSK)

Rozlohou cca 1,2krát větší, populací přibližně 17,9krát menší. A čistokrevně...

REKORDNĚ ZASNĚŽENÝ ADVENT V CHICAGU

REKORDNĚ ZASNĚŽENÝ ADVENT V CHICAGU

Aby nedošlo k omylu – výrazem advent je v tomto...


REKORDY NA 11. PROSINCE

REKORDY NA 11. PROSINCE

Na 11. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

UDĚLEJTE SI RADOST

UDĚLEJTE SI RADOST

Pokud nemáte čas ani peníze, neznamená to, že nemůžete poznávat...

POČASÍ NA ŠTĚDRÝ DEN

POČASÍ NA ŠTĚDRÝ DEN

Numerické modely dnes už dokáží předpovědět počasí až do Štědrého...