ČTVRTEČNÍ VÝCHODOČÍNSKÝ KONTRAST

4.4.2015 17:42 | Autor: redakce

F127

 

 

Za slovenskými Tatrami, západoasijským Kaspickým mořem a čínskou pouští Taklamakan se na východě největšího kontinentu planety nachází Velká čínská nížina. Na jejím území lze nalézt velkoměstskou Šanghaj, veletok Jang-c’-ťiang nebo například Šantungský poloostrov. Ve čtvrtek se nad touto částí Čínské lidové republiky zdržovala soustava tlakových níží, která si trochu pohrála s cirkulací vzduchu – zatímco byla většina Velké čínské nížiny pod vlivem chladnější masy vzduchu pocházející ze severu, zejména její jihovýchod ještě omýval velmi teplý jihozápadní vítr. Tento fakt se pak nejvíce odrazil v teplotách.

Shengzhou je větší město čítající cca 700 000 obyvatel a je situováno na půl cesty mezi Šanghají a Wen-čou, tj. přibližně 120 km západně od vod Východočínského moře a asi 1 300 km jihovýchodně od Pekingu. Právě Shengzhou patřilo k místům, na než o druhý dubnový pracovní den působil vyhřátý jihozápad. Už ani samotná čtvrteční noc nebyla v Shengzhou nijak zvlášť chladná, teplota vzduchu klesla nejníže na 21.5°C. V pravé poledne už to bylo 33°C (poté ještě o něco více, přesněji lehce přes 34°C) a stejně tomu bylo i o 17. hodinu.

O nějakých 300 km dále směrem na severozápad se rozprostírá další nemalé město, v tomto případě jde o více než tříapůlmilionové (i s přilehlým okolím) Wu-chu. Ze západu jej lemuje zmíněná řeka Jang-c’-ťiang. Zde se již prosazovala více vychlazená vzdušná masa ze severu a k tomu velká oblačnost a také dešťové kapky. V nočních a ranních hodinách se tu ještě vzduch trochu promíchával – na počátku 2. dubna se rtuť teploměru zdržovala v okruhu 20°C, k jitru se ochladilo na 18°C, v závěru rána se zase oteplilo až nad 25°C a osmá hodina nabídla až 27°C. V tu chvíli byl ale vzestupný proces zastaven a obrácen do sestupu – v pokročilejší fázi dopoledne 23°C, v pravé poledne 20°C a v dalších hodinách teplota spadla pod 15°C, přičemž v 17 hodin to bylo 13°C. To znamená, že v relativně nedalekém Shengzhou bylo ve stejný moment o 20°C více.

Teplotní pestrost však není v této části světa vzhledem ke tvaru a reliéfu Asie ničím extrémním.

Shengzhou se od 1. ledna do 2. dubna 2015 dočkalo dohromady 8.9°C, k nejstudenějším dnům patřil 10. únor s jeho ranními -4.9°C (přes den až 13.1°C), naproti tomu k těm nejteplejším dnům se zařadil apríl se svými 33.7°C (Tmin 18.4°C), což mu ale samozřejmě dlouho nevydrželo, když hned následující 2. duben překonal 34°C a půdu svlažilo 260 litrů vody.

Wu-chu se v prvních 92 dnech, 2 208 hodinách, 132 480 minutách a 7 948 800 sekundách roku 2015 mohlo těšit z průměru o 7.9°C, nejledovější zážitek uskutečnil 2. leden v podobě jiterních -6.0°C (po obědě nanejvýš 10°C), o protikladný prožitek se postaral 31. březen s maximálními 30.9°C (v noci ne méně než 15.5°C) a z oblohy se sneslo o 10 litrů vody více než v Shengzhou.

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 9. PROSINEC

REKORDY NA 9. PROSINEC

Na pátek 9. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pátek bude oblačno, na jihozápadě...

REKORDY NA 8. PROSINEC

REKORDY NA 8. PROSINEC

Na čtvrtek 8. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


ROZHOVOR: NEJMLADŠÍ METEOROLOG, JENŽ KDY…

ROZHOVOR: NEJMLADŠÍ METEOROLOG, JENŽ KDY…

Sebastian Balders, člen společnosti známé jako Deutscher Wetterdienst (DWD), která...

ZHUBNĚTE DO VÁNOC, POČASÍ NÁM BUDE PŘÁT

ZHUBNĚTE DO VÁNOC, POČASÍ NÁM BUDE PŘÁT

Ten, kdo pravidelně sportuje ve venkovních prostorech, si určitě všiml,...

REKORDY NA 7. PROSINEC

REKORDY NA 7. PROSINEC

Na středu 7. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


PO MRAZU PŘIJDE OBLEVA

PO MRAZU PŘIJDE OBLEVA

Po studeném začátku týdne, se bude na víkend oteplovat. Na...

PRVNÍCH MÍNUS 60 STUPŇŮ

PRVNÍCH MÍNUS 60 STUPŇŮ

Nedlouho před 8. hodinou dopad na dno v podobě -21...


Vyrazte na dovolenou za pár korun. Je pravda, že dnes...