ČTVRTEČNÍ TLAKOVÁ NÍŽE

15.7.2016 10:43 | Autor: Jan Horák

radar

Střední Evropa spolu s Islandem a Norskem patřila ve čtvrtek k nejchladnějším částem Evropy – v našich končinách, stejně tak i v těch německých, v rakouských, ve švýcarských či v nizozemských, za to mohla advekce méně prohřátého vzduchu od severozápadu, k čemuž přispěla jak tlaková výše se středem nad Britskými ostrovy, tak také nižší atmosférický tlak na východnějších polednících.

Česko, jež bylo přímou tranzitní zemí poměrně sebevědomé tlakové níže, se o předposlední den tohoto pracovního týdne dočkalo jak nižších teplot, tak i vyšších srážkových úhrnů.

Potvrzení o doručení dešťové vody bylo hlášeno z celých Čech, Moravy i Slezska, konkrétní hodnoty však byly, jako obvykle, nerovnoměrné.

Nejvíce srážek bylo ve čtvrtek pozorováno na severu a severovýchodě Čech, tj. v oblasti Jizerských hor a sousedních Krkonoš. Srážkoměr sídlící při česko-polské státní hranici v oblasti Malých Úp jich odchytil zlehka přes 100 mm, a to mezi čtvrteční půlnocí až pozdním odpolednem. To je opravdu slušná suma, avšak například Žacléř, který leží jen o cca 10 km dále, byl o více než 90 % sušší, resp. chudší. Pěkný kontrast (nepoměr), že? A podobně na tom byla taktéž řada jiných míst nalézajících se v Podkrkonoší.

Prší, prší, jen se leje, zpívalo se v Labské boudě – ani ta si na nedostatek dešťových kapek rozhodně stěžovat nemohla, neboť registrovala přes 70 mm srážek. Totéž platilo v Jizerských horách, kde čtvrteční srážkové úhrny překračovaly 80 mm.

Sumace srážek vztahující se na periodu od 13. 7. 16:00 do 14. 7. 16:00 hovořila jasnou řečí – pršelo na 100 % českého území. Nejvíce v Čechách, na plus mínus 90 % jejího teritoria se jednalo o alespoň 15 mm srážek, v mnohých případech šlo o 30 až 40 mm, někde ještě více. Naproti tomu na Moravě a ve Slezsku tolik „pršlavo“ nebylo, tento sektor Česka obdržel povětšinou 5 až 15 mm srážek, v Beskydech a ve vrchovinách nad Brnem byly součty až dvojnásobné.

Pojďme k teplotám – zatímco na půdě subpolárního Islandu se čtvrteční rtuť teploměru vyšplhala až na 19,9 °C (Egilsstaðir), v Česku bylo o dvacítky nouze. Meteorologické stanice s mezinárodním označením SYNOP zůstaly 20 °C nepoznány, ty ostatní nicméně ojediněle ano, a to příkladem ta v Lučině, kde teplotní křivka atakovala 21,0 °C, byť nad 22,0 °C nešla.

Islandský Húsavík se prohřál na 19,1 °C – třeba Doksany byly rády za podvečerních 17 °C.

Na závěr navštivme Sněžku. Proč? Zúžená koryta vzdušných řek (tím je myšlen výraznější tlakový gradient související s přechodem cyklóny, na mapách v podobě nahuštěných izobar) tady vedla k větrnějšímu počasí – nárazy větru dosahovaly rychlosti až kolem 150 km/h. A to při 3 °C. Rovněž na Sněžce se ve čtvrtek projevila změna cirkulace – ve 2 hodiny 8 °C, v 5 hodin 7 °C, ve 13 hodin 5 °C, v 18 hodin 2 °C.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

BYŤ SE PÁTEK SNAŽIL, PO NEDĚLI 1984 SE JEN OHLÉDL

BYŤ SE PÁTEK SNAŽIL, PO NEDĚLI 1984 SE JEN OHLÉDL

  Když z pohledu východoasijského času probíhala noc ze čtvrtka 29....

REKORDY NA 1. ŘÍJEN

REKORDY NA 1. ŘÍJEN

Na sobotu 1. října připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

JIHOAUSTRALSKÁ CYKLÓNA

JIHOAUSTRALSKÁ CYKLÓNA

Austrálie letem světem: Dle českého pojímání pozemského časoprostoru se během úterý...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V sobotu bude skoro jasno až...

ATLANTA: TAK BLÍZKO, ALE PŘITOM TAK DALEKO

ATLANTA: TAK BLÍZKO, ALE PŘITOM TAK DALEKO

90 krát 90. Na první pohled poměrně jednoduchá rovnice, jejímž...

PŮLHODINA DENNĚ STAČÍ

PŮLHODINA DENNĚ STAČÍ

Jak být laskavý ke svému srdci. Představte si,...


REKORDY NA 30. ZÁŘÍ

REKORDY NA 30. ZÁŘÍ

Na pátek 30. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

26. ZÁŘÍ 53 MM V DEŠTI A 28. ZÁŘÍ 30 MM VE SNĚHU

26. ZÁŘÍ 53 MM V DEŠTI A 28. ZÁŘÍ 30 MM VE SNĚHU

V pondělí 26. září 2016 srážkoměry všech koutů Česka zaznamenaly...

VÝHLED POČASÍ NA ŘÍJEN

VÝHLED POČASÍ NA ŘÍJEN

Převážně oblačno, občas přeháňky nebo déšť. Uprostřed období jasno nebo...