CORK PO X LETECH ZAVÍTAL NA 14°C

11.1.2015 19:27 | Autor: redakce

P579

 

 

Silné oceánské proudění a s ním spojené frontální systémy začaly v pátek ovlivňovat počasí nejen u nás, ale i u českých sousedů – v oblasti Berlína byla v pátek odpoledne k vidění poměrně výrazná bouřková aktivita, ve stejném státě, akorát dále na západ pak na Brockenu hlásily poryvy větru o 45 m/s (162 km/h), Ekofisk (ropné pole) v Severním moři rovněž bičoval vítr o 40 m/s (144 km/h) a zatímco na východě Evropy ještě dozníval příliv arktického vzduchu, na západě kontinentu zase hodnoty díky Atlantiku stoupaly nad 13°C – Bulhaři si v pátek odpoledne museli při pobřeží Černého moře vystačit s cca 1°C, kdežto takoví Francouzi či Britové nebo i Irové si užívali 12 až 14°C.

Teplo (a větrno) bylo mimo mnoho jiných také v Corku, jihoirském městě s více než 100 000 obyvateli orientovaném při vodách velké louže. Tady se v odpoledních hodinách, konkrétně kolem 13. až 14. hodiny, dočkali dost příjemných 13.8°C (denním maximem bylo 13.8°C) – přestože teploty přes 10°C nejsou v této části starého světadílu vzhledem k její poloze ničím až tak zvláštním, skoro 14°C zde bylo naposledy v roce 2007, tedy alespoň ve smyslu období od 1. prosince do 9. ledna.

Cork se tehdy začátkem prosince na svátek Mikuláše radoval z 13.8°C, v té době to byla vůbec nejvyšší hodnota celého dne, takže letošní 9. leden se svými 13.8°C ročník 2007 dorovnal. Pociťovou teplotu nicméně, byť jen trochu, srážel nepříjemný vítr, který v nárazech dosahoval rychlosti až +22 m/s (79 km/h). Obloha k tomu byla zatažená a k vysoké relativní vlhkosti vzduchu přispíval i déšť. Přesně před rokem tu 9. leden měl trochu jiný vzhled, tlak vzduchu byl sice stejně jako letos v nižších číslech (1010 hPa a méně), ale směr proudění byl stočen více k severu a výsledkem bylo, že teplota vzdchu za bílého dne nepřekročila 7.6°C s tím, že nad ránem se ochladilo až na 2.0°C a večer bylo mezi 2 až 4°C. Vítr byl pohodový, v noci a brzy ráno až mírný s rychlostí do 6 m/s (22 km/h), jinak však povětšinou slabý do 3 m/s (11 km/h).

V posledních letech byla v Corku největší zima ve vydařeném prosinci v roce 2010, kdy se i místní dočkali silnější sněhové pokrývky o výšce 5 až 7 cm a necelých 24 hodin před Štědrým dnem se 23. prosinci podařilo srazit teploty k -7.2°C. Naopak největší teplo bylo v létě roku 2013, přesněji v sobotu 13. července, když se vzduch prohřál až na letních 26.0°C. Například ve vnitrozemském Brně je rozdíl mezi nejvyšší a nejnižší hodnotou mezi rokem 2010 a 2015 poněkud větší, a to nějakých 55°C, protože začátkem srpna 2013 se Brněnsko šplhalo k 38°C a v únoru 2012 zase zavítalo k -17°C.

Jen pro zajímavost: ledový vzduch nepronikl pouze do Řecka či Turecka, ale i na sever Afriky včetně turisticky vyhledávaného Egypta. Letoviska při vodách Rudého moře zaznamenala méně než 20°C a například Sharm el-Sheikh navštívila i písečná bouře – výsledkem byl zákaz koupání v moři, což návštěvníky uvrhlo do vězení v hotelových komplexech. Sinajský poloostrov se dokonce dočkal snežení, pravdou ale, že je poměrně hornatý a zvedá se do výšky přes 2 000 m.

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

POPRVÉ -35 °C (CASPER), POPRVÉ -45 °C (JAKUTSK)

POPRVÉ -35 °C (CASPER), POPRVÉ -45 °C (JAKUTSK)

Rozlohou cca 1,2krát větší, populací přibližně 17,9krát menší. A čistokrevně...

REKORDNĚ ZASNĚŽENÝ ADVENT V CHICAGU

REKORDNĚ ZASNĚŽENÝ ADVENT V CHICAGU

Aby nedošlo k omylu – výrazem advent je v tomto...

REKORDY NA 11. PROSINCE

REKORDY NA 11. PROSINCE

Na 11. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


UDĚLEJTE SI RADOST

UDĚLEJTE SI RADOST

Pokud nemáte čas ani peníze, neznamená to, že nemůžete poznávat...

POČASÍ NA ŠTĚDRÝ DEN

POČASÍ NA ŠTĚDRÝ DEN

Numerické modely dnes už dokáží předpovědět počasí až do Štědrého...

REKORDY NA 10. PROSINEC

REKORDY NA 10. PROSINEC

Na sobotu 10. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


SPOJENÉ STÁTY OČEKÁVAJÍ (VELMI) STUDENÝ POLIBEK

SPOJENÉ STÁTY OČEKÁVAJÍ (VELMI) STUDENÝ POLIBEK

Tak se zdá, že se nad námi přinejmenším v nejbližším...

NORMAN WELLS A VARDAH

NORMAN WELLS A VARDAH

Norman Wells, Kanada, 65° s. š., cca 70 m n....

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V sobotu bude polojasno až oblačno,...