CHURÁŇOV: LONI MRÁZ A 1 CM, TEĎ 9°C A 30 CM

12.2.2015 8:01 | Autor: redakce

F557

 

 

Vzdušný prostor České republiky bude v nejbližších dnech v obležení oblasti vyššího tlaku vzduchu, takže vydatné srážky momentálně srdci Evropy opravdu nehrozí. K tomu bude převládat inverzní charakter počasí, jinými slovy tedy budou troposférické podmínky trochu nudné. V místech, kde se šedý poklop rozpustí, bude vzhledem k stále stoupajícímu a pomalu sílícímu sluníčku trochu cítit předjaří, jinak se bude jednat spíše o něco mezi zimou a jarem. Ve středu měli kromě horských oblastí největší štěstí v Čechách, konkrétně na západě / severozápadě, kde se obloha zabarvila do modra a k tomu se přidal sluneční lesk. Teploty díky tomu stoupaly nahoru, zatímco tak třeba Doksany či Mostecko atakovaly hranici 6 až 7°C, na druhé straně republiky zůstávalo například Brněnsko či Holešovsko na 3°C. K nejteplejším oblastem pak patřila Šumava, která šla i nad 9°C.

Dobrým příkladem je Churáňov – středeční velmi brzké ráno tady sice bylo chladné, neboť rtuť teploměru klesla až lehce pod -6°C, ale po jitru došlo k poměrně rychlému nárůstu a teplota vzduchu dokázala od 7. hodiny, kdy činila -3°C, do pravého poledne povyrůst o 12°C, tj. na příjemných 9°C. Pod šedí schované Ostravsko v té době hlásilo 3°C, Olomouc byl ve stejnou chvíli na půl cesty mezi 3°C a 4°C, v Českých Budějovicích se museli o totožnou část dne spokojit s 1°C..

Přestože bylo na Churáňově teplo, na rozdíl od minulého 11. února tu byl tentokrát na zemi položený objemný (a díky teplotám i mokrý) bílý koberec. Jeho tloušťka dělala ve středu ráno ještě při záporných hodnotách necelých 30 cm, přesněji 27 cm, v odpoledních hodinách už ale tento údaj zásluhou prohřátého vzduchu neplatil. Přesně před rokem zaznamenal Churáňov v úterý 11. února skoro celodenní mráz, k menším výjimkám patřil čas popolední, který se zastavil u 0.5°C a pak noc, která šla vstříc 2°C. Hlavně kladné teploty představovaly pro slabou sněhovou pokrývku pomyslné zatloukání posledního hřebíku do rakve, na což o pár desítek hodin později nakonec došlo. Jedenáctý únor byl tím pádem před rokem sice chladnější než v tomto roce, na druhou stranu ale vlastnil o poznání méně sněhu než nyní.

V pondělí 11. února 2013 byl Churáňov synonymem zimy – po všech 24 hodin se hodnoty zdržovaly hlouběji bod modem mrazu, nejčastěji kolem -9 až -10°C, a půda byla k tomu schována pod 48 cm silnou vrstvou nahromaděných ledových krystalků. V sobotu 11. února 2012 byly podmínky na Churáňově ještě drsnějí, v ranním čase se teplota vzduchu propadla až k -20°C (přesně k -19.6°C), po obědě nešla nad -12°C (-11.8°C) a bílá peřina na výšku přesahovala 80 cm. Poslední více mírnější 11. únor se v tomto koutě Šumavy uskutečnil v ročníku 2011, když se teploty držely nad 0°C (převážně mezi 1 až 4°C) a na trávě leželo něco málo přes 20 cm mokrého sněhu.

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

 

Kamil Sojka

Sdílejte článek: FacebookTwitter

ZHUBNĚTE DO VÁNOC, POČASÍ NÁM BUDE PŘÁT

ZHUBNĚTE DO VÁNOC, POČASÍ NÁM BUDE PŘÁT

Ten, kdo pravidelně sportuje ve venkovních prostorech, si určitě všiml,...

REKORDY NA 7. PROSINEC

REKORDY NA 7. PROSINEC

Na středu 7. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

PO MRAZU PŘIJDE OBLEVA

PO MRAZU PŘIJDE OBLEVA

Po studeném začátku týdne, se bude na víkend oteplovat. Na...


PRVNÍCH MÍNUS 60 STUPŇŮ

PRVNÍCH MÍNUS 60 STUPŇŮ

Nedlouho před 8. hodinou dopad na dno v podobě -21...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ Ve středu bude jasno až polojasno,...


Vyrazte na dovolenou za pár korun. Je pravda, že dnes...


REKORDY NA 6. PROSINEC

REKORDY NA 6. PROSINEC

Na úterý 6. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

BOUŘLIVÝ VÍKEND V SOČI

BOUŘLIVÝ VÍKEND V SOČI

Zatímco u nás byl víkend čistokrevně anticyklonální, což bylo znát...

NĚMECKÝ BAMBERK ZAŽIL 4. NEJSVĚŽEJŠÍ 4. PROSINEC

NĚMECKÝ BAMBERK ZAŽIL 4. NEJSVĚŽEJŠÍ 4. PROSINEC

Než se budeme věnovat Bamberku v Německu, zavítejme ještě na...