CHLADNÝ MURMANSK TENTOKRÁT BEZ SNĚHU

18.6.2015 7:01 | Autor: redakce

F062

 

 

Středeční jitro bylo v České republice poměrně chladné. K nejméně vyhřátým oblastem patřil například západ Krušných hor, kde teploty klesaly k bodu mrazu. Na česko-polské Sněžce trochu mrzlo, protože tady (polská stanice) rtuť teploměru zavítala k lehce záporným -1.3°C (loňský 17. červen považoval za dno 4°C). Na Chomutovsku se minima motala okolo 6°C, v Doksanech kolem 8°C, na Liberecku na tom byli stejně jako na severozápadě Čech a tytéž podmínky panovaly i na Přibyslavsku (v odpoledním čase se zdejší hodnoty zdržovaly nanejvýš v okruhu 14°C, díky čemuž tu bylo o krapet chladněji než v islandském Akureyri, které zamířilo k 15°C), Ostravsko se v ranním čase zdržovalo někde u 9°C…

O něco lépe než na Sněžce na tom byli lidé žijící v severopolárním a ruském Murmansku, jenž se 17. června dočkal až 4.7°C (stanice v centrálním sektoru města). Přes před rokem zde v úterý 17. června teplota vzduchu spadla až ke 2.4°C a o den později činilo minimum 2.3°C. Právě polovina pracovního týdne tehdy zpestřila místním život, neboť se objevila hustá chumelenice. Počasí tak spíše napodobovalo pravou vánoční atmosféru nežli vrcholící pouť severní polokoule ke Slunci. Probuzená zelená vegetace tak v Murmansku na chvíli nabyla bělejšího odstínu.

Sněžení však zaznamenali také někteří Finové, Estonci nebo též Rusové pobývající v Tverské oblasti – v některých místech se navzdory kladným teplotám dokázal přechodně utvořit poprašek.

V tomto roce už byl Murmansk (a další) přírodnímu letnímu zasněžování ušetřen. K nějakému výraznému zlepšení oproti loňsku ale nedošlo, stejně jako předtím se i nyní odpolední Celsiova čísla nacházela pod hranicí 7°C a pocitovou teplotu k tomu navíc korigoval nepříjemný vítr, který v nárazech dosahoval rychlosti až kolem 18 m/s (65 km/h).

Nejméně vyhřátý 17. červen se v největší lokalitě za severním polárním kruhem konal v letopočtu 1978, když se ochladilo až na rovných 0.0°C. Naproti tomu ten nejvydařenější 17. červen se v Murmansku zrodil v roce 1922, to byl proces prohřívání vzduchu ukončen až na letních 29.2°C.

Po 17. červnu 1978 se 18. června shodného ročníku uskutečnil ponor k 1.3°C, což je doposud nepřekonaným minimálním rekordem tohoto dne. Naopak v sezóně 1939 se stejnojmenná čtyřiadvacetihodinovka prezentovala až 28.2°C a jde o nejlepší a stále nepokořený výkon tohoto dne.

Jen pro zajímavost: Masivní zemětřesení, které před několika týdny postihlo Nepál, bylo natolik silné, že hnulo i s vrcholem náležícímu obru jménem Mount Everest. Působením velmi silných otřesů se totiž posunul o přibližně 3 cm směrem na jihozápad, díky čemuž se o nepatrný kousíček přiblížil k Bengálskému zálivu.

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

UDĚLEJTE SI RADOST

UDĚLEJTE SI RADOST

Pokud nemáte čas ani peníze, neznamená to, že nemůžete poznávat...

POČASÍ NA ŠTĚDRÝ DEN

POČASÍ NA ŠTĚDRÝ DEN

Numerické modely dnes už dokáží předpovědět počasí až do Štědrého...

REKORDY NA 10. PROSINEC

REKORDY NA 10. PROSINEC

Na sobotu 10. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


SPOJENÉ STÁTY OČEKÁVAJÍ (VELMI) STUDENÝ POLIBEK

SPOJENÉ STÁTY OČEKÁVAJÍ (VELMI) STUDENÝ POLIBEK

Tak se zdá, že se nad námi přinejmenším v nejbližším...

NORMAN WELLS A VARDAH

NORMAN WELLS A VARDAH

Norman Wells, Kanada, 65° s. š., cca 70 m n....

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V sobotu bude polojasno až oblačno,...


VÝHLED POČASÍ DO 10. LEDNA

VÝHLED POČASÍ DO 10. LEDNA

Podle výhledu počasí na následující měsíc to vypadá, že šanci...

REKORDY NA 9. PROSINEC

REKORDY NA 9. PROSINEC

Na pátek 9. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

REKORDY NA 8. PROSINEC

REKORDY NA 8. PROSINEC

Na čtvrtek 8. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...