CHAUK V BARMĚ (MYANMARU) NAMĚŘIL 43°C

11.3.2015 7:58 | Autor: redakce

F253

 

 

Ještě v závěru minulého tisícitelí bylo vojenskými vladaři rozhodnuto, že stát Barma změní své jméno na Myanmar, resp. Republiku Myanmarský svaz. Výsledek je však takový, že jsou platné oba názvy. I samotní Barmánci používají obě varianty, v závislosti na konkrétním postoji, obecně ale většina lidí, a to nejen Barmánců, zůstává u původního jména, kterým je Barma.

Zmíněná země se nachází v jihozápadní Asii, přesněji u poloostrova Zadní Indie. Omývají ji vody Indického oceánu, které jsou tu rozděleny na dvě jeho podčásti, a to Bengálský záliv a Andamanské moře. S rozlohou okolo 680 000 km² je Barma / Myanmar přibližně 8.5 krát větší než Česká republika, počtem obyvatel nás ale převyšuje ani ne pětinásobně (Barmánců je ±51 500 000). Většina území tohoto státu spadá pod tropické podnebí (jižní a centrální část) a jeho severní polovina pak nabízí klima subtropické i horské – samotný sever se zvedá do nadmořské výšky přes 5 800 m.n.m.

V tropické a nížinaté oblasti Barmy / Myanmaru lze kromě mnoha jiných nalézt město Chauk. To se nachází zhruba 1 100 km západně od vietnamského Hanoje a asi 1 000 km severozápadně od thajského Bangkoku při toku řeky Iravadi, která na jihu Barmy / Myanmaru ústí do Mariabanského zálivu, který je součástí Andamanského moře. Toto město bylo v úterý 10. března v rámci celé Barmy / Myanmaru „nejzajímavější“, neboť tu teplota vzduchu dosahovala nejvyšších čísel.

Konkrétně šlo o odpoledních a rovných 43°C a zároveň se jednalo o nejvyspělejší hodnotu tohoto roku – od začátku ledna až do druhého březnového úterního dne Chauk takové horko nezaznamenal. Velmi žhavý byl nicméně i 3. březen, který se zde prezentoval až 42.6°C a o 24 hodin dříve, tj. v pondělí 2. března, se teplotní nárůst zastavil až na 41.5°C. Hodnoty šplhající se vysoko nad 30°C jsou tu v těchto dnech normální, a to hlavně díky plně probíhající sezóně sucha, která je bohatá na modrou oblohu a sluneční paprsky. Období dešťů začíná v poslední fázi jara (květnu) a pokračuje až do poloviny podzimu – úhrn srážek se v této periodě pohybuje kolem 1 200 až 1 500 mm. V pobřežních oblastech Barmy / Myanmaru ležících jižněji jsou příděly dešťové vody mnohem větší, a to o několik tisíc litrů, Cheuk je tím pádem na zdejší poměry tou sušší lokalitou.

Leden do této části světa přinesl celkem 25°C, největší horko bylo o jeho pátou čtyřiadvacetihodinovku s jejími 37°C a naopak ta nejmírnější chvíle připadla na neděli 11.1. s minimem o 13°C. Únor už byl o něco teplejší – v součtu 27°C a teploty se držely v rozmezí od 13°C (7. únor) do 39°C (27. únor). Březen má ještě většinu života před sebou, ve svých úvodních 240 hodinách však přinesl dohromady 32°C a nejníže zašel o pondělí 2.3. (18°C).

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Kamil Sojka

Sdílejte článek: FacebookTwitter

TO MUSÍTE VIDĚT

TO MUSÍTE VIDĚT

Kombinaci monumentálních pozůstatků dávných indiánských kultur a unikátní moderní architektury...

TAJEMSTVÍ DLOUHÉHO VĚKU

TAJEMSTVÍ DLOUHÉHO VĚKU

Obyvatelé japonského ostrova Okinawa se dožívají houfně 100 let. Vědci...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ Ve středu bude zpočátku polojasno, ráno...


REKORDY NA 28. ZÁŘÍ

REKORDY NA 28. ZÁŘÍ

Na úterý 27. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

ŽHAVÉ SAN FRANCISCO

ŽHAVÉ SAN FRANCISCO

Až 227 400 mm na výšku, dále 27 400 mm na šířku...

PRVNÍ VÁŽNÝ ZÁVAN ZIMY

PRVNÍ VÁŽNÝ ZÁVAN ZIMY

V pondělí 26. září 2016 bylo v Česku jako na...


REKORDY NA 27. ZÁŘÍ

REKORDY NA 27. ZÁŘÍ

Na úterý 27. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

DENVERSKÉ NAHORU, DOLŮ

DENVERSKÉ NAHORU, DOLŮ

Psala se sobota 23. září 1905, když se nad státy...

MEMPHIS SE NAVRÁTIL DO 19. STOLETÍ, AVŠAK VÝŠE

MEMPHIS SE NAVRÁTIL DO 19. STOLETÍ, AVŠAK VÝŠE

Od nejjihozápadnějšího bodu k tomu nejseverovýchodnějšímu plus mínus 800 km,...