ČEŠTÍ VOLEJBALISTÉ BY SE MĚLI DOČKAT I DEŠTĚ

27.5.2015 7:36 | Autor: redakce

F129

 

 

O poslední májové dny se reprezentanti českého volejbalu vydají na druhý konec světa, a to v rámci prestižní Světové ligy. Jejich cílem bude země vycházejícího slunce, konkrétně ostrov Honšú a přesněji město zvané Okajama, ve kterém žije více než 700 000 obyvatel. Tato početná západojaponská lokalita leží cca 550 km jihozápadně od metropolitního Tokia, přibližně 680 km jihovýchodně od jihokorejského Soulu, asi 8 700 km jihovýchodně od Prahy a zhruba 1 600 km jihovýchodně od čínského Pekingu. Z jihu ji omývají vody Tichého oceánu.

Okajama spadá pod subtropické podnebí s typickými horkými léty a mírnějšími a suššími zimami, průměrná roční teplota se tu pohybuje okolo 16°C, nejteplejším měsícem roku je srpen s 28°C a naopak tou nejchladnější dvanáctinou roku je leden s 5°C. Dvanáctiměsíční úhrn srážek se drží v okruhu 1 000 až 1 200 mm s tím, že nejvíce srážek spadne v letních měsících (JMA / Japan Meteorological Agency).

Na květen připadá v dlouhodobém měřítku 19°C a k tomu 100 až 130 litrů deště – v loňském máji bylo v součtu zaznamenáno 19.8°C, nejméně vyhřátým okamžikem bylo 8.3°C v brzkých ranních hodinách v úterý 6. května (odpoledne nabídlo až 21.2°C a sluneční paprsky), naproti tomu tím nejvíce vyhřátým momentem se stalo 33.2°C z popoledního času v sobotu 31. května (k ránu ne méně než 19.5°C a ve večerních hodinách rtuť teploměru neklesla pod 24°C – ještě v 21 hodin setrvávala u 28°C) a z oblaků se v průběhu všech 744 hodin sneslo 80 litrů vody (stanice u Okajamské univerzity).

Český volejbal se střetne s tím japonským v sobotu a neděli, tj. ve dvojutkání. Poslední 30. květen byl v Okajamě tropický, slunečný a suchý – teploty po dobu všech 24 hodin putovaly mezi minimálními 20.3°C a maximálními 31.0°C. Vítr byl pohodový, jeho rychlost činila 3 m/s (11 km/h) a tlak vzduchu kolísal od 1010 do 1013 hPa. Následný 31. květen rovněž neuronil jedinou slzu a kromě již řečeného teplotního vrcholu o 33.2°C bylo na obloze k vidění modré moře a prachové částice unášel nevýrazný vítr o tempu od 1 do 5 m/s (4 až 18 km/h).

Letos se v Okajamě na poslední májový víkend tohoto letopočtu rýsuje tlaková níže, která by společně se svým frontálním rozhraním měla tuto železo-betonovou džungli zkropit několika litry dešťové vody – pokud dodrží předpokládanou polohu, tak by mělo nejvíce pršet v noci ze soboty na neděli a v neděli ráno a dopoledne. Dvoudenní závěr týdne by měl tedy nabídnout velkou oblačnost s tím, v sobotu by ještě před přechodem oblačného pásu mělo být možné přijmout nějaký ten vitamín D. Sobotní nejvyšší odpolední teploty by se měly pohybovat okolo 27 až 29°C, ty nedělní pak okolo méně vyspělejších 23 až 25°C.

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 22. LEDEN

REKORDY NA 22. LEDEN

Na neděli 22. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

OHLÉDNUTÍ ZA REKORDNÍ PACIFICKOU VLNOU

OHLÉDNUTÍ ZA REKORDNÍ PACIFICKOU VLNOU

Přímá jihozápadní advekce teplejšího vzduchu z Tichého oceánu je přesně...

OBERSTDORF ZAŽIL VŮBEC NEJCHLADNĚJŠÍ 20. LEDEN

OBERSTDORF ZAŽIL VŮBEC NEJCHLADNĚJŠÍ 20. LEDEN

Na jihu Bavorska, v Allgäuských Alpách, se v nadmořské výšce...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V neděli bude jasno až polojasno,...

KDO UŽ JÍ VIDĚL?

KDO UŽ JÍ VIDĚL?

Denně o ní slyšíme, ale kdo ji viděl ... Čína....

REKORDY NA 21. LEDEN

REKORDY NA 21. LEDEN

Na sobotu 21. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


„TROCHU“ NÁM PŘITUHLO

„TROCHU“ NÁM PŘITUHLO

Že na převážné většině území České republiky v noci na...

REKORDY NA 20. LEDEN

REKORDY NA 20. LEDEN

Na pátek 20. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

V CLEVELANDU 16 °C, V COLUMBUSU 18 °C – PRVNĚ

V CLEVELANDU 16 °C, V COLUMBUSU 18 °C – PRVNĚ

Cleveland, druhé největší město státu Ohio, je prozatím na 51,7...