ČESKO V NEDĚLI PŘEDHÁNĚLO JIH LIBYE

6.7.2015 7:19 | Autor: redakce

 

 

V neděli u nás vrcholila tropická epizoda, která po dobu několika dní tahala nejvyšší odpolední teploty vysoko přes tropických 30.0°C. Stejně tomu bylo i o nedělní den, kdy se rtuť teploměru místy překlenula přes 37.0°C. Oproti sobotnímu dni už nicméně došlo k tvorbě kupovité oblačnosti, a to v Čechách – v neděli mezi 14. až 15. hodinou byla nejmasivnější oblaka k vidění hlavně v oblasti Krušných hor, tj. v Karlovarském a Ústeckém kraji, cumulonimby nicméně rostly také na Šumavě, resp. Plzeňském a Jihočeském kraji, dále v kraji Středočeském a v Praze a též v Orlických horách neboli na samém východě Královéhradeckého kraje.

Ve zmíněném čase patřily k nejteplejším českým místům Dobřichovice, Plzeň (Bolevec), Praha (Karlov), Řež u Prahy či Brandýs nad Labem – ve všech případech se teplota vzduchu nacházela mezi 37 až 38°C. Dost horko bylo rovněž nedaleko pražské Thomayerovy nemocnice, kde hodnoty zamířily k necelým 37°C, hranici 36.0°C ale dokázaly pokořit i takové Doksany.

Ani na jihu státu zvaného Libye takové vedro nebylo a řeč je v tomto případě o cca devatenáctitisícovém městě Džóf (cca 440 m.n.m.) ležícím přibližně 80 km severně od obratníku Raka, přibližně 870 km jižně od vod Středozemního moře, zhruba 1 060 km jihozápadně od Káhiry a plus mínus 2 900 km jihovýchodně od stanice metra jménem Kačerov.

Džóf na rozdíl od Čech, Moravy a Slezska spadá pod horké pouští saharské podnebí s minimálním (spíše žádným) přídělem dešťové vody a s maximálním množstvím slunečních paprsků. Na meteorologické letní měsíce zde připadá celkem 31°C a k tomu nula milimetrů deště.

Kalendářní léto 2015 (1. červen až 4. červenec) má v Džófu prozatím na kontě 31.5°C (stanice místního letiště), což je bez nějakých 3°C dvojnásobek dosavadního teplotního průměru v Praze-Ruzyni nebo bez necelých 5°C dvojnásobek prozatímního teplotního součtu v Doksanech. Navzdory těmto číslům a faktům bylo Česko o první červencový víkend rozpálenější než saharský Džóf.

V sobotu 4. července letopočtu 2015 bylo v srdci Evropy nejhůře právě v Doksanech, které se mohly těšit až z 36.5°C – v jiholibyjském Džófu bylo maximem 36.2°C, tj. o 0.3°C méně. Přesně před rokem bylo vzájemné skóre poněkud jiné, zatímco v Doksanech tehdy nebylo více jak 30.8°C, tak v Džófu naměřili až 36.8°C.

V neděli 5. července ročníku 2015 v čase mezi 14. až 15. hodinou se Džóf nacházel na 36 až 37°C, takže byl na identické či o krapet nižší úrovni než výše zmíněné české lokality. A to se opravdu nestává příliš často.

V pondělí 20. srpna roku 2012 se džófské odpolední teploty zastavily „už“ na necelých 37°C, v tomto případě tak Česko, resp. Dobřichovice zvítězily nad jihovýchodem Libye o více než 3°C.

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

ROZHOVOR: KDYŽ JE TEN DEN METEOROLOGIE… 1/2

ROZHOVOR: KDYŽ JE TEN DEN METEOROLOGIE… 1/2

Dámy a pánové, prosím přivítejte dnes, v tento pro...

REKORDY NA 24. BŘEZNA

Na pátek 24. března připadají z měření Praha-Klementinum...

METEOROLOGICKÉ DRUŽICE

METEOROLOGICKÉ DRUŽICE

První experimentální družice, na jejíž palubě byly přístroje pro...


SVĚTOVÝ METEOROLOGICKÝ DEN

SVĚTOVÝ METEOROLOGICKÝ DEN

 Na 23. března připadá Světový meteorologický den, kterým si...

TEPLOTY I OBLAČNOST BUDOU APRÍLOVÉ

TEPLOTY I OBLAČNOST BUDOU APRÍLOVÉ

Ve čtvrtek bude zataženo až oblačno, ojediněle přeháňky. Odpoledne...

REKORDY NA 23. BŘEZNA

REKORDY NA 23. BŘEZNA

Na čtvrtek 23. března připadají z měření Praha-Klementinum...


HATTRICK 1907 POKOŘEN HATTRICKEM 2017 (CS, CO)

HATTRICK 1907 POKOŘEN HATTRICKEM 2017 (CS, CO)

Ani Charles Tomas Hall, někdejší nejstarší obyvatel coloradského města...

ZAPOČALO JARO, PROTO IRSKO POCUKROVAL SNÍH

ZAPOČALO JARO, PROTO IRSKO POCUKROVAL SNÍH

Irsko není zrovna ideální zemí pro strávení příjemné zimní...

NEJVÍCE TĚLO OHROŽUJE …

NEJVÍCE TĚLO OHROŽUJE …

Žádná živina není ve velkém množství pro tělo tak...