BRITY POTRÁPIL VÍTR – V NÁRAZECH AŽ +130 KM/H

9.2.2016 8:21 | Autor: Jan Horák

radar

Příliv teplého vzduchu od západu až jihozápadu provázel na začátku tohoto týdne jak Čechy, tak i Francouze, Lucemburčany, Belgičany, Nizozemce, Švýcary, Němce, Poláky, Slováky, Rakušany, Maďary, Chorvaty, Srby, Bělorusy, Litevce, Lotyše, Estonce, Finy, Švédy, Nory, Dány, Rusy, Ukrajince, Rumuny… Zkraťme to – teplo bylo v pondělí prakticky v celé Evropě. V 16 hodin našeho času hlásil sever Libye a Egypta teploty okolo 15 °C, to sice špatné není, nicméně jih Velké uherské nížiny zaznamenal ve shodný čas hodnoty kolem 18 °C. A například český Byňov naměřil o pondělní 15. hodinu až 15 °C, díky čemuž tu bylo o 2 až 3 °C tepleji než na Krétě.

V západní Evropě teploty tak vysoké nebyly a i kdyby byly, zůstaly by ve stínu jiného meteorologického aspektu – větru. Nad Britskými ostrovy totiž seděla tlaková níže a tlak v jejím středu klesl až pod hranici 970 hPa (namátkou v Glasgow ukázal barometr až 964 hPa). Výsledkem byla velká koncentrace izobar nejen v jižním sektoru Velké Británie, ale i v severozápadní Francii, v Belgii, Nizozemsku a rovněž i Německu. Kdyby tato tlaková níže byla orientována jen o několik stovek kilometrů jihovýchodněji, bylo by v Česku taktéž velice živo.

Začněme v okolí Bristolského zálivu, konkrétně na jihu Walesu. Na západě poloostrova Gŵyr byly nedaleko města známého jako Swansea registrovány poryvy větru o intenzitě hurikánu 1. kategorie – v dopoledních hodinách a nedlouho po pravém poledni dosahovaly rychlosti okolo 130 až 135 km/h (v neděli 8. února 2015 bylo v tomto koutě Spojeného království ospale – vítr byl po drtivou většinu dne jen slabý až mírný s tempem do 18 km/h). Podobná nepříznivá situace ale panovala i v širším okolí, namátkou zmiňme město Milford Haven, jež čelilo nárazům větru o rychlosti kolem 105 až 120 km/h. Ani takový Bristol však moc šetřen nebyl, údery větru zde vyvíjely rychlost odpovídající 95 až 100 km/h. Oblast nízkého tlaku a s ní spojený problémový vítr nevynechal ani metropolitní Londýn – na mezinárodním letišti Heathrow se dočkali nárazů větru o rychlosti přes 85 km/h. Foukalo také v Bruselu – odpoledne v nárazech až okolo 70 km/h, v sousedním Amsterdamu až 80 km/h. Ty vůbec nejintenzivnější nárazy větru, ať už ve Velké Británii či Francii, dosahovaly rychlosti 130 až 150 km/h.

U nás opět zabodovala Milešovka – v ranním, dopoledním i odpoledním čase byla omývána větrem, jehož nárazovost se dala v rychlostním pojímání definovat jako 75 až 85 km/h. Co se sněžky týče, český i polský anemometr hovořil o větrných poryvech odpovídajících rychlosti pohybující se v sousedství 130 km/h.

Co dále? Nižší hodnoty tlaku vzduchu budou v Česku a okolních státech k vidění také v nejbližších dnech, žádná vyloženě orkánová situace nás ovšem nečeká. Zároveň ale nehrozí vpád čistokrevné zimy, po zadních (západních) stranách tlakových níží severně od nás do evropské srdce sice dopluje chladnější vzduch (oceánský), avšak na reprízu předposledního lednového týdne to ani zdaleka stačit nebude. Vzhledem k současnému rozestavění tlakových polí nad Evropou a v jejím přilehlém okolí zřejmě v nížinách nástup pravého zimního počasí momentálně čekat nelze, ale třeba se ještě nějak předvede druhá polovina února, popř. březen – bílé Velikonoce?

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

TO MUSÍTE VIDĚT

TO MUSÍTE VIDĚT

Kombinaci monumentálních pozůstatků dávných indiánských kultur a unikátní moderní architektury...

TAJEMSTVÍ DLOUHÉHO VĚKU

TAJEMSTVÍ DLOUHÉHO VĚKU

Obyvatelé japonského ostrova Okinawa se dožívají houfně 100 let. Vědci...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ Ve středu bude zpočátku polojasno, ráno...


REKORDY NA 28. ZÁŘÍ

REKORDY NA 28. ZÁŘÍ

Na úterý 27. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

ŽHAVÉ SAN FRANCISCO

ŽHAVÉ SAN FRANCISCO

Až 227 400 mm na výšku, dále 27 400 mm na šířku...

PRVNÍ VÁŽNÝ ZÁVAN ZIMY

PRVNÍ VÁŽNÝ ZÁVAN ZIMY

V pondělí 26. září 2016 bylo v Česku jako na...


REKORDY NA 27. ZÁŘÍ

REKORDY NA 27. ZÁŘÍ

Na úterý 27. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

DENVERSKÉ NAHORU, DOLŮ

DENVERSKÉ NAHORU, DOLŮ

Psala se sobota 23. září 1905, když se nad státy...

MEMPHIS SE NAVRÁTIL DO 19. STOLETÍ, AVŠAK VÝŠE

MEMPHIS SE NAVRÁTIL DO 19. STOLETÍ, AVŠAK VÝŠE

Od nejjihozápadnějšího bodu k tomu nejseverovýchodnějšímu plus mínus 800 km,...