BRITY POTRÁPIL VÍTR – V NÁRAZECH AŽ +130 KM/H

9.2.2016 8:21 | Autor: Jan Horák

Příliv teplého vzduchu od západu až jihozápadu provázel na začátku tohoto týdne jak Čechy, tak i Francouze, Lucemburčany, Belgičany, Nizozemce, Švýcary, Němce, Poláky, Slováky, Rakušany, Maďary, Chorvaty, Srby, Bělorusy, Litevce, Lotyše, Estonce, Finy, Švédy, Nory, Dány, Rusy, Ukrajince, Rumuny… Zkraťme to – teplo bylo v pondělí prakticky v celé Evropě. V 16 hodin našeho času hlásil sever Libye a Egypta teploty okolo 15 °C, to sice špatné není, nicméně jih Velké uherské nížiny zaznamenal ve shodný čas hodnoty kolem 18 °C. A například český Byňov naměřil o pondělní 15. hodinu až 15 °C, díky čemuž tu bylo o 2 až 3 °C tepleji než na Krétě.

V západní Evropě teploty tak vysoké nebyly a i kdyby byly, zůstaly by ve stínu jiného meteorologického aspektu – větru. Nad Britskými ostrovy totiž seděla tlaková níže a tlak v jejím středu klesl až pod hranici 970 hPa (namátkou v Glasgow ukázal barometr až 964 hPa). Výsledkem byla velká koncentrace izobar nejen v jižním sektoru Velké Británie, ale i v severozápadní Francii, v Belgii, Nizozemsku a rovněž i Německu. Kdyby tato tlaková níže byla orientována jen o několik stovek kilometrů jihovýchodněji, bylo by v Česku taktéž velice živo.

Začněme v okolí Bristolského zálivu, konkrétně na jihu Walesu. Na západě poloostrova Gŵyr byly nedaleko města známého jako Swansea registrovány poryvy větru o intenzitě hurikánu 1. kategorie – v dopoledních hodinách a nedlouho po pravém poledni dosahovaly rychlosti okolo 130 až 135 km/h (v neděli 8. února 2015 bylo v tomto koutě Spojeného království ospale – vítr byl po drtivou většinu dne jen slabý až mírný s tempem do 18 km/h). Podobná nepříznivá situace ale panovala i v širším okolí, namátkou zmiňme město Milford Haven, jež čelilo nárazům větru o rychlosti kolem 105 až 120 km/h. Ani takový Bristol však moc šetřen nebyl, údery větru zde vyvíjely rychlost odpovídající 95 až 100 km/h. Oblast nízkého tlaku a s ní spojený problémový vítr nevynechal ani metropolitní Londýn – na mezinárodním letišti Heathrow se dočkali nárazů větru o rychlosti přes 85 km/h. Foukalo také v Bruselu – odpoledne v nárazech až okolo 70 km/h, v sousedním Amsterdamu až 80 km/h. Ty vůbec nejintenzivnější nárazy větru, ať už ve Velké Británii či Francii, dosahovaly rychlosti 130 až 150 km/h.

U nás opět zabodovala Milešovka – v ranním, dopoledním i odpoledním čase byla omývána větrem, jehož nárazovost se dala v rychlostním pojímání definovat jako 75 až 85 km/h. Co se sněžky týče, český i polský anemometr hovořil o větrných poryvech odpovídajících rychlosti pohybující se v sousedství 130 km/h.

Co dále? Nižší hodnoty tlaku vzduchu budou v Česku a okolních státech k vidění také v nejbližších dnech, žádná vyloženě orkánová situace nás ovšem nečeká. Zároveň ale nehrozí vpád čistokrevné zimy, po zadních (západních) stranách tlakových níží severně od nás do evropské srdce sice dopluje chladnější vzduch (oceánský), avšak na reprízu předposledního lednového týdne to ani zdaleka stačit nebude. Vzhledem k současnému rozestavění tlakových polí nad Evropou a v jejím přilehlém okolí zřejmě v nížinách nástup pravého zimního počasí momentálně čekat nelze, ale třeba se ještě nějak předvede druhá polovina února, popř. březen – bílé Velikonoce?

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VÝHLED POČASÍ

VÝHLED POČASÍ

  V pondělí bude oblačno až zataženo, ojediněle déšť. Nejvyšší teploty...

REKORDY NA 20. ÚNORA

REKORDY NA 20. ÚNORA

  Na pondělí 20. února připadají z měření Praha-Klementinum následující...

SNÍH: SPOKOJENÉ MAINE A REYKJAVÍKSKÁ KOLÍSAVOST

SNÍH: SPOKOJENÉ MAINE A REYKJAVÍKSKÁ KOLÍSAVOST

  Vydatnější srážky spojené s hlubší tlakovou níží (pokles tlaku...


O. VIZE PRVNĚ POKOŘIL HRANICI -30,0 °C

O. VIZE PRVNĚ POKOŘIL HRANICI -30,0 °C

  Na 79° s. š., to jest přibližně 1 400...

REKORDY NA 19. ÚNORA

REKORDY NA 19. ÚNORA

  Na neděli 19. února připadají z měření Praha-Klementinum následující...

PROČ SE POJMENOVÁVAJÍ TLAKOVÉ ÚTVARY?

PROČ SE POJMENOVÁVAJÍ TLAKOVÉ ÚTVARY?

  Tlakové útvary dostávají svá jména. Dlouhou tradici má pojmenovávání...


V SYDNEY V PÁTEK 17. 2. UHODILO PŘES 700 BLESKŮ

V SYDNEY V PÁTEK 17. 2. UHODILO PŘES 700 BLESKŮ

Pamatujete na noc z úterý 7. 7. 2015 na...

BRNO CHLADNĚJŠÍ NEŽ…

BRNO CHLADNĚJŠÍ NEŽ…

Budeme-li zas a znovu ve věci průměrné teploty vycházet...

POZNEJTE 100 NEJ

POZNEJTE 100 NEJ

Kniha, kterou Vám dnes představujeme, je další ze série 100 NEJ...