BRITSKÝ DIABETICKÝ PŮLMARATON

23.1.2015 8:40 | Autor: redakce

 

 

Cukrovka patří do širokého okruhu nejhorších přátel člověka a to bez ohledu na to, zda-li se jedná o 1. typ či ten 2. V jednom případě je třeba odolat potěšení sladkých pokrmů, v tom druhém je zase nutné dodávat tělu inzulín, což kolikrát není tak lehké, jak se na první pohled může zdát – v určitých případech se jedná doslova o boj o život. Cukrovka nebo-li diabetes samozřejmě způsobuje i řadu jiných méně či více závažných problémů, jejichž seznam je v nadneseném smyslu pomalu roven ležící osmičce, tj. nekonečnu.

Na největším evropském ostrově zvaném Velká Británie žije drtivá většina obyvatel Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, tj. asi 61 000 000 lidí. Ti jsou rozděleni mezi tři země jménem Anglie, Wales a Skotsko. Právě v prvním uvedeném britském území se za měsíc z určitého úhlu pohledu bude konat diabetický svátek, protože se zde opět pořádá diaberický půlmaraton, který je v Anglii znám jako Brighton Half Marathon.

Jak už samotný název napovídá, běžecká trasa je dlouhá 13.1 mil, což představuje cca 21.1 km a každý, kdo patří mezi milovníky této aktivity již zajisté ví, že tato délka odpovídá jedné polovině maratonu (42 195 m). Konkrétně se jedná o oblast města Brighton (přes 270 000 obyvatel), které se nachází v jižní části Anglie při vodách Atlantického oceánu (Lamanšského průlivu), a to asi 40 km jižně od Londýna a přibližně 15 km severozápadně od Eastbourne. Půlmaraton začíná a končí na místně jménem Madeira Drive, přesně vedle sochy pana Steva Ovetta, bývalého anglického běžce a zlatého medailisty OH v Moskvě roku 1980 (800 m). Termín závodu je stejný jako v minulých letech – třetí únorová neděle, v letošním případě tedy 22. únor (start připadá na 10:00 SEČ).

Brighton společně s celými Britskými ostrovy spadá pod mírné podnebí, průměrná roční teplota tady činí 11°C, nejpříjemnějším měsícem je srpen s 18°C a tím nejchladnějším leden a únor s 5 až 6°C. Za všech 365 dnů v dlouhodobém měřítku naprší více jak 830 litrů vody, z toho většina na podzim a v zimě, samotný únor pak vlastní srážkový úhrn o nějakých 60 mm.

Loni se Brighton Half Marathon konal 16. února a počasí nad jihem Anglie v té době ovlivňovala rozsáhlá oblast nízkého tlaku vzduchu. Díky tomu sem proudil nepříliš teplý oceánský vzduch z jihozápadu, samotný 16. únor však nabídl i modrou oblohu a půlmaraton byl tak alespoň suchý. Teplota vzduchu byla pro netrénované běžce asi trochu nižší, po celé dopoledne se držela mezi skromnějšími 4 až 8°C s tím, že po obědě vystoupala až k 10°C. Vítr byl jihozápadní a povětšinou slabý do 3 m/s (11 km/h). Předloni se Britové s cukrovkou rozběhli 17. února a zrovna tak jako v roce 2014 se účastníci i diváci dočkali slunečních paprsků. Rtuť teploměru ani tentokrát nijak zvlášť vysoko nelezla, v průběhu dopoledne se oteplilo z 2°C na 8°C a denním maximem bylo nakonec 9°C. V roce 2012 připadl Brighton Half Marathon na 19. únor a situace byla shodná – modrá obloha nabízela sluneční paprsky (počasí evidentně diabetikům přeje). Rovněž teploty byly více méně totožné, v dopoledním čase 3 až 7°C a po poledni nanejvýš 8°C, k tomu vítr o nárazech nanejvýš 6 m/s (22 km/h).

Jak bude v Brightonu o neděli 22. února 2015 je stále nezodpověditelnou otázkou, teoreticky by ale mělo svítit sluníčko a hodnoty by se přitom měly zdržovat někde kolem 3 až 8°C.

Jen pro zajímavost: vlna veder v Západní Austrálii ve čtvrtek silně rozžhavila lokalitu jménem Telfer,

kde pobývá něco kolem 500 jedinců. V odpoledních hodinách tady zaznamenali až 47.1°C, což je historický výkon v rámci 22. ledna – naposledy tu o dvaadvacátý den prvního měsíce bylo podobně silné vedro v roce 2001, kdy se vzduch prohřál na 43.5°C. Telfer se díky svým čtvrtečním 47°C přiblížil i totálnímu lednovému a zároveň i celkovému maximu, které činí 48.1°C a jež pochází z 10.1.2008.

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Kamil Sojka

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ Ve středu bude polojasno až oblačno,...

REKORDY NA 29. BŘEZNA

REKORDY NA 29. BŘEZNA

Na středu 29. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

I OSLO MÁ SVÉ DNY ANEB „DECHBEROUCÍCH“ 20 °C

I OSLO MÁ SVÉ DNY ANEB „DECHBEROUCÍCH“ 20 °C

Na období od 21. do 27. března připadá jedna...


KAM NA VÝLET V ČESKU

KAM NA VÝLET V ČESKU

Kniha 1000 divů České republiky je publikace obsahující 1000...

AUSTRALŠTÍ PROTINOŽCI: DEBBIE I EXTRÉMNÍ VEDRA

AUSTRALŠTÍ PROTINOŽCI: DEBBIE I EXTRÉMNÍ VEDRA

V neděli 26. 3. 2017 v cca 15:30 SELČ...

SEVERNÍ MAROKO ZCHLADILO VÍCE NEŽ BRNO

SEVERNÍ MAROKO ZCHLADILO VÍCE NEŽ BRNO

Z ryze meteorologického úhlu pohledu úmorná nuda, nicméně z...


REKORDY NA 28. BŘEZNA

REKORDY NA 28. BŘEZNA

Na úterý 28. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

REKORDY NA 27. BŘEZNA

REKORDY NA 27. BŘEZNA

Na pondělí 27. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

REKORDY NA 26. BŘEZNA

REKORDY NA 26. BŘEZNA

Na neděli 26. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...