BOREÁLNÍ VÝBĚŽEK TROPICKÉHO VZDUCHU

5.5.2016 6:57 | Autor: Jan Horák

radar

Nadpis tohoto pojednání vypadá na první pohled poněkud zvláštně, pojďme se tedy blíže podívat na to, na co toto neobvyklé uspořádání slov odkazuje.

Narážka z největší pravděpodobností směřuje na rozmístění tlakových útvarů a tím zároveň na rozložení teplot ve vzdušném prostoru Severní Ameriky. Samotné postavení cyklón a anticyklón nad Spojenými státy americkými a Kanadou bylo v předešlých desítkách hodin proměnlivější, jinak řečeno komplikovanější. Namísto krkolomného rozboru situace tak raději užijme srozumitelného vyjádření: Na začátku tohoto týdne, vlivem vhodné povětrnostní situace, pronikl do západní Kanady velmi teplý vzduch mající původ až pod 30. severní rovnoběžkou (úroveň jižního Texasu či severní Floridy). Jeho potenciál se naplno projevil právě v Kanadě – v místě, kam po překonání silně hornatého západu Spojených států amerických ladně natekl. A protože tato masa jižanského vzduchu doputovala až za Velké Otročí jezero, bylo naprosto vhodné užití slova boreální. A nyní už čísla.

V úterý odpoledne bylo v Saskatchewanu, Albertě, Britské Kolumbii a Severozápadních teritoriích, zejména však Albertě, větší teplo než v zemích jako je Kalifornie, Texas, Florida anebo Kuba (viz. mapa úterních odpoledních teplot v Severní Americe).

Například ve městě High Prairie (přes 2 500 obyv.) se úterní 15. hodina prezentovala 28,2 °C s tím, že maximum činilo 28,7 °C – na samém jihu Texasu, v Brownsville, se nejvyšší odpolední teploty zastavily už na 22,8 °C, takže tu bylo o 6 °C chladněji než v centrální Albertě.

Cca třítisícová Athabasca ležící ve stejnojmenné kanadské provincii naměřila v úterý 3. 5. 2016 lehce tropických 30,8 °C – půlmilionové Santiago de Cuba na jihu Kuby zaznamenalo nanejvýš 29,5 °C.

Velkoměstský Edmonton se o druhý den tohoto pracovního týdne zastavil na rovných 30,0 °C – floridské Key West, nejjižnější město kontinentální části Spojených států amerických, považovalo za strop netropických 29,4 °C.

Víska Fort Simpson (přes 1 000 obyv.) je situována západně od Velkého Otročího jezera, s polohou u 61. severní rovnoběžky připomíná finské Lahti. Zatímco se ale Lahti, byť prosluněné, 3. května neodvážilo přejít přes 19,4 °C, ve Fort Simpson se teplota vzduchu vyšplhala až na letních 27,1 °C – kalifornské San Diego považovalo za plně dostačujících neletních 21,1 °C.

Padaly samozřejmě rekordy, jmenujme tři z nich:

Calgary, 119 let: Úterních 27,2 °C zastínilo 26,7 °C z 3. 5. 1897
Edmonton, 71 let: Úterních 28,3 °C eliminovalo 27,8 °C z 3. 5. 1945
Saskatoon, 31 let: Úterních 29,5 °C zlomilo 28,5 °C z 3. 5. 1985

Albertu však nejvíce trápí obří požár – zničeno bylo již více než 1 500 domů a přes 80 000 obyvatel muselo být evakuováno (Fort McMurray). Něco takového se v Kanadě stalo vůbec poprvé.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 1. ŘÍJEN

REKORDY NA 1. ŘÍJEN

Na sobotu 1. října připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

JIHOAUSTRALSKÁ CYKLÓNA

JIHOAUSTRALSKÁ CYKLÓNA

Austrálie letem světem: Dle českého pojímání pozemského časoprostoru se během úterý...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V sobotu bude skoro jasno až...


ATLANTA: TAK BLÍZKO, ALE PŘITOM TAK DALEKO

ATLANTA: TAK BLÍZKO, ALE PŘITOM TAK DALEKO

90 krát 90. Na první pohled poměrně jednoduchá rovnice, jejímž...

PŮLHODINA DENNĚ STAČÍ

PŮLHODINA DENNĚ STAČÍ

Jak být laskavý ke svému srdci. Představte si,...

REKORDY NA 30. ZÁŘÍ

REKORDY NA 30. ZÁŘÍ

Na pátek 30. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


26. ZÁŘÍ 53 MM V DEŠTI A 28. ZÁŘÍ 30 MM VE SNĚHU

26. ZÁŘÍ 53 MM V DEŠTI A 28. ZÁŘÍ 30 MM VE SNĚHU

V pondělí 26. září 2016 srážkoměry všech koutů Česka zaznamenaly...

VÝHLED POČASÍ NA ŘÍJEN

VÝHLED POČASÍ NA ŘÍJEN

Převážně oblačno, občas přeháňky nebo déšť. Uprostřed období jasno nebo...

REKORDY NA 29. ZÁŘÍ

REKORDY NA 29. ZÁŘÍ

Na čtvrtek 29. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...