BLÍŽÍ SE LÉTO – ALJAŠKA BY SOUHLASILA, ČÍNA ANI NE

25.5.2016 7:45 | Autor: redakce

nPeACjA

 

Přesně za týden touto dobou bude probíhat první den meteorologického léta – děti oslaví svůj den a lehce prodloužený rok 2016 pomalu završí 42. procento svého života. Zda-li bude první letní den opravdu letní se teprve uvidí, současný (úterní) výstup modelu GFS ale letních 25 °C nevylučuje, spíše naopak. Loňský 1. červen letní byl – Doksany 27,1 °C, České Budějovice 26,9 °C, Praha-Libuš 26,9 °C, Pardubice 26,2 °C apod.

Opusťme nyní naši vlast a přesuňme se na sever Aljašky. S Aljaškou je spojeno mnoho mýtů (nesmyslů), například ten, že ji Rusko prohrálo v šachách – ve skutečnosti Rusko Aljašku Spojeným státům americkým prodalo. A to na konci března roku 1867 za 7,2 milionu dolarů, v rámci dnešních poměrů za více než 90 milionů dolarů, tj. přes 3 miliardy korun (= velmi zhruba 300 000 domácích profesionálních meteostanic).

Barrow, nejsevernější město Spojených států amerických a zároveň jedno z nejsevernějších měst ve smyslu celé planety. Právě zde se v předchozích dnech odehrál zajímavý meteorologický fakt – rekordně brzké tání sněhu.

Zatímco u nás bylo v pondělí 4. dubna letně, Barrow na Aljašce bylo čistě zimní – v minimu -20,0 °C, v maximu poté -15,6 °C, takže krásný arktický (a zároveň vlastně i mrazový a ledový) den. A ani do soboty 30. dubna Barrow nad bod mrazu nešlo – vrcholem bylo -1,7 °C.

V květnu už nastala změna, která byla tak razantní, že se zapsala do historie. V úterý 10. května pronikl do Barrow teplý vzduch, jenž vyhnal denní maxima nad úroveň 0,0 °C. Skončil s tím až v neděli 15. května. Ve dnech 11. až 13. května provázelo Barrow nevídané teplo – denní odchylka byla rovna +10 až +11 °C a rtuť teploměru se vyšplhala na rekordních 5,0 °C, 5,0 °C a 5,6 °C.

Kladné teploty samo sebou vedly k tomu, že sníh začal tát. Takto brzké tání sněhu se ale v Barrow od začátku pozorování ještě nedělo – šlo o nejranější vlhnutí sněhové pokrývky za posledních 73 let. Předchozí rekord se v tomto ohledu datoval na 23. květen 2002 a jeho okolí – ve dnech 22. až 24. května bylo v Barrow 4 až 6 °C. Letos tedy o 10 dnů dříve.

Nejvýchodnější asijský soused západního souseda Aljašky – Čína – měl trochu jiné starosti. V předchozích desítkách hodin tu totiž připadly dva metry sněhu. Zasněžený Peking? Kdepak. Sněhová vánice s tvorbou oněch dvoumetrových závějí se konala vysoko v horách, přesněji v autonomní oblasti Sin-ťiang. Postaral se o to sibiřský expres – advekce chladu ze severu srazila teploty při zemi i ve výšce (vzhledem k nadmořské výšce této části Číny jenom ve výšce) na takovou úroveň, že sněhové vločky pronikly až na zemský povrch. Správa místních komunikací tak měla co dělat – s odklidem sněhu skončila až v závěru předešlého týdne, tj. po třech dnech práce.

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V úterý bude jasno až polojasno,...

REKORDY NA 27. ZÁŘÍ

REKORDY NA 27. ZÁŘÍ

Na úterý 27. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

DENVERSKÉ NAHORU, DOLŮ

DENVERSKÉ NAHORU, DOLŮ

Psala se sobota 23. září 1905, když se nad státy...


MEMPHIS SE NAVRÁTIL DO 19. STOLETÍ, AVŠAK VÝŠE

MEMPHIS SE NAVRÁTIL DO 19. STOLETÍ, AVŠAK VÝŠE

Od nejjihozápadnějšího bodu k tomu nejseverovýchodnějšímu plus mínus 800 km,...

REKORDY NA 26. ZÁŘÍ

REKORDY NA 26. ZÁŘÍ

Na pondělí 26. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

BERMUDY V ZAJETÍ KARLA

BERMUDY V ZAJETÍ KARLA

    V pátek 23. září 2016 ve 20 hodin SELČ se...


SE PSEM NAPÁNUJTE DLOUHÉ PROCHÁZKY

SE PSEM NAPÁNUJTE DLOUHÉ PROCHÁZKY

  Počasí nejbližších dnů bude převážně slunečné a suché – máme...

TEPLOTA ZŮSTANE PŘÍJEMNÁ

TEPLOTA ZŮSTANE PŘÍJEMNÁ

V neděli bude jasno až polojasno, ojediněle s mlhami. Nejvyšší denní...

REKORDY NA 25. ZÁŘÍ

REKORDY NA 25. ZÁŘÍ

  Na neděli 25. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...