AŽ 4 M SNĚHU NAPADLY NA POMEZÍ CHILE A ARGENTINY

8.6.2016 7:34 | Autor: redakce

VHcx4iW

 

 

V pátek 3. června byla obloha nad jihozápadním sektorem Jižní Ameriky (široké okolí chilské metropole) bohatá na oblačnost, která byla ještě bohatší na srážky. K tomu se rovněž přidala advekce méně prohřátého vzduchu od jihu.

V hlavním městě Chile, jímž je Santiago (či Santiago de Chile), napršelo v období od 02.06.2016 20:00 do 03.06.2016 20:00 23 mm srážek s tím, že do páteční půlnoci napršely další 3 mm srážek. V časovém úseku od 02.06.2016 14:00 do 04.06.2016 08:00 se jednalo dohromady o 37 mm srážek, což odpovídá 67 % měsíčního průměru (55 mm).

Dešťovými kapkami oplývající závěr předešlého pracovního týdne se však nekonal pouze v Santiagu. Praktické stejné podmínky panovaly v celé centrální části Chile a výjimkou nebyl ani nížinatý západ sousední Argentiny, zde však pravda byly úhrny srážek nižší, a to kvůli vlivu And.

Právě v Andách byla celá situace nejzajímavější.

Mendoza může v Argentině znamenat nejméně dvě věci – provincii o rozloze bezmála 149 000 km² (necelý dvojnásobek České republiky) a její stejnojmennou metropoli, která spolu s aglomerací čítá něco málo přes 1 000 000 obyvatel.

Na značně vyvýšeném severozápadě provincie Mendoza lze najít města jako Uspallata, Polvaredas, Punta de Vacas, Puente del Inca či Las Cuevas (leží v podstatě při sobě, přímo je spojuje silnice vedoucí do sousedního Chile). Jsou situována vysoko, konkrétně v nadmořské výšce okolo 2 200 až 3 100 m n. m.

I v těchto místech se v minulém týdnu konaly vydatnější srážky, avšak oproti těm v Santiagu byly razantnější a hlavně měly jiné skupenství – pevné.

Nejsilnější sněžení za posledních 30 let, tak by se dalo vše stručně a jasně charakterizovat. Množství nově napadlého sněhu bylo značně nerovnoměrné, s ohledem na zdejší geografii se ale není čemu divit. Nejvíce ho bylo k vidění při hranicích Chile a Argentiny, kde je nejvyšší nadmořský výška – v citovaném Las Cuevas napadlo až přes 400 cm sněhu, přesněji až kolem 4,5 metru. Celkové rozmezí začínalo někde na 35 cm, sněhu tím pádem všude více než dost.

Nepřízeň počasí se naplno dotkla nejméně 10 000 lidí, nejčastěji v podobě výpadků proudu. Bylo hlášeno i zranění – jeden z místních obyvatel chtěl odklidit masu sněhu ze střechy svého domu, po cestě vzhůru ale ztratil rovnováhu a upadl. Výsledkem byla naštěstí jen zraněná ruka. Video zachycující sněžení v této oblasti: https://www.youtube.com/watch?v=FtTKRaTeW4Q

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 3. PROSINCE

REKORDY NA 3. PROSINCE

Na sobotu 3. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

EXTRÉMNÍ SANTIAGO, VE FINÁLE ROZHODLO 0,1 °C

EXTRÉMNÍ SANTIAGO, VE FINÁLE ROZHODLO 0,1 °C

Santiago nebo také Santiago de Chile je hlavním městem velmi...

141LETÍ TŘI NEWYORŠTÍ LEDOVÍ MUŽI

141LETÍ TŘI NEWYORŠTÍ LEDOVÍ MUŽI

11,1 °C v celkovém průměru, 7,8 °C v minimálním průměru,...


ZIMĚ SE U NÁS ZALÍBILO

ZIMĚ SE U NÁS ZALÍBILO

V pátek bude zataženo až oblačno, občas déšť nebo déšť...

REKORDY NA 2. PROSINCE

REKORDY NA 2. PROSINCE

Na pátek 2. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

CESTUJTE LEVNĚ

CESTUJTE LEVNĚ

Chcete  se podívat během jednoho dne do Abú...


REKORDY NA 1. PROSINCE

REKORDY NA 1. PROSINCE

Na čtvrtek 1. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

STUDENÉ NĚMECKO, NAPŘ. BRÉMY POKOŘILY R. 1921

STUDENÉ NĚMECKO, NAPŘ. BRÉMY POKOŘILY R. 1921

Jasno kam až oči dohlédnou aneb krásný slunný start do...

POBLÍŽ ITALSKÉ FLORENCIE NAPADLO TROCHU SNĚHU

POBLÍŽ ITALSKÉ FLORENCIE NAPADLO TROCHU SNĚHU

V italské Florencii (plus mínus 40 m n. m.) se...