AŽ 4 M SNĚHU NAPADLY NA POMEZÍ CHILE A ARGENTINY

8.6.2016 7:34 | Autor: redakce

VHcx4iW

 

 

V pátek 3. června byla obloha nad jihozápadním sektorem Jižní Ameriky (široké okolí chilské metropole) bohatá na oblačnost, která byla ještě bohatší na srážky. K tomu se rovněž přidala advekce méně prohřátého vzduchu od jihu.

V hlavním městě Chile, jímž je Santiago (či Santiago de Chile), napršelo v období od 02.06.2016 20:00 do 03.06.2016 20:00 23 mm srážek s tím, že do páteční půlnoci napršely další 3 mm srážek. V časovém úseku od 02.06.2016 14:00 do 04.06.2016 08:00 se jednalo dohromady o 37 mm srážek, což odpovídá 67 % měsíčního průměru (55 mm).

Dešťovými kapkami oplývající závěr předešlého pracovního týdne se však nekonal pouze v Santiagu. Praktické stejné podmínky panovaly v celé centrální části Chile a výjimkou nebyl ani nížinatý západ sousední Argentiny, zde však pravda byly úhrny srážek nižší, a to kvůli vlivu And.

Právě v Andách byla celá situace nejzajímavější.

Mendoza může v Argentině znamenat nejméně dvě věci – provincii o rozloze bezmála 149 000 km² (necelý dvojnásobek České republiky) a její stejnojmennou metropoli, která spolu s aglomerací čítá něco málo přes 1 000 000 obyvatel.

Na značně vyvýšeném severozápadě provincie Mendoza lze najít města jako Uspallata, Polvaredas, Punta de Vacas, Puente del Inca či Las Cuevas (leží v podstatě při sobě, přímo je spojuje silnice vedoucí do sousedního Chile). Jsou situována vysoko, konkrétně v nadmořské výšce okolo 2 200 až 3 100 m n. m.

I v těchto místech se v minulém týdnu konaly vydatnější srážky, avšak oproti těm v Santiagu byly razantnější a hlavně měly jiné skupenství – pevné.

Nejsilnější sněžení za posledních 30 let, tak by se dalo vše stručně a jasně charakterizovat. Množství nově napadlého sněhu bylo značně nerovnoměrné, s ohledem na zdejší geografii se ale není čemu divit. Nejvíce ho bylo k vidění při hranicích Chile a Argentiny, kde je nejvyšší nadmořský výška – v citovaném Las Cuevas napadlo až přes 400 cm sněhu, přesněji až kolem 4,5 metru. Celkové rozmezí začínalo někde na 35 cm, sněhu tím pádem všude více než dost.

Nepřízeň počasí se naplno dotkla nejméně 10 000 lidí, nejčastěji v podobě výpadků proudu. Bylo hlášeno i zranění – jeden z místních obyvatel chtěl odklidit masu sněhu ze střechy svého domu, po cestě vzhůru ale ztratil rovnováhu a upadl. Výsledkem byla naštěstí jen zraněná ruka. Video zachycující sněžení v této oblasti: https://www.youtube.com/watch?v=FtTKRaTeW4Q

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 21. LEDEN

REKORDY NA 21. LEDEN

Na sobotu 21. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

„TROCHU“ NÁM PŘITUHLO

„TROCHU“ NÁM PŘITUHLO

Že na převážné většině území České republiky v noci na...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V sobotu bude jasno až polojasno....


REKORDY NA 20. LEDEN

REKORDY NA 20. LEDEN

Na pátek 20. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

V CLEVELANDU 16 °C, V COLUMBUSU 18 °C – PRVNĚ

V CLEVELANDU 16 °C, V COLUMBUSU 18 °C – PRVNĚ

Cleveland, druhé největší město státu Ohio, je prozatím na 51,7...

MRAZY I SNĚHOVÉ VLOČKY V RANNÍM ŠPANĚLSKU

MRAZY I SNĚHOVÉ VLOČKY V RANNÍM ŠPANĚLSKU

Barometr sloužící klimatické meteorologické stanici v Ústí nad Labem ve...


REKORDY NA 19. LEDEN

REKORDY NA 19. LEDEN

Na čtvrtek 19. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VELMI TEPLÝ NASHVILLE A BOUŘLIVÉ PORTO ALEGRE

VELMI TEPLÝ NASHVILLE A BOUŘLIVÉ PORTO ALEGRE

Teplotní rekord přinášející počasí se konalo v Nashvillu, hlavním městě...

PEC POD SNĚŽKOU PŘEŠLA MEZ 75 CM – PO 4 LETECH

PEC POD SNĚŽKOU PŘEŠLA MEZ 75 CM – PO 4 LETECH

75 cm sněhu a více pamatuje Pec pod Sněžkou naposledy...