ATLANTIK POSLAL ISLAND NA ÚROVEŇ ŘECKA

9.2.2015 7:43 | Autor: redakce

F525

 

 

Neděle 8. února byla v Česku pod taktovkou silnějšího a strmého severozápadního proudění, které si vynutila tlaková výše se středem nad Britskými ostrovy společně s tlakovou níží s centrem nad severovýchodní Evropou. Výsledkem byly četné a mnohdy i intenzivní přeháňky, jež byly vlivem nižších teplot hlavně ve větších výškách sněhové ve všech polohách. Hned na začátku týdne se oteplí, a to jak při zemi, tak i na úrovni oblačnosti, což pro nížiny představuje jistotu, že k tvoření větší a souvislé sněhové pokrývky docházet nebude. A tam kde je, tam začne rychle mizet.

Ani nedělní ráno už tak chladné jako to sobotní nebylo, a to právě díky přílivu oblačnosti – zatímco o 7. únor klesala rtuť teploměru v České republice v 6 hodin ráno až k -21°C (Karlovarský kraj), o 24 hodin později patřilo k nejnižším českým hodnotám -10°C na krkonošské Sněžce (třeba v Doksanech naměřili v sobotu 7. února v 6 hodin necelých -9°C, kdežto den na to ve stejnou dobu už +1°C a namátkou takové Pardubice byly o sobotní šestou hodinu na -8°C a o nedělní shodnou chvíli na 0°C). V rámci evropského kontinentu pak bylo nedělní ráno nejteplejší v Řecku a současně i na subpolárním Islandu a postaral se o to Atlantický oceán.

Velká louže se této zimě v srdci starého světadílu projevila nejvíce v sobotu 10. ledna, kdy se odpolední teploty dostávaly do rozmezí 12 až 16°C s tím, že i na nejvyšší německé krušnohorské hoře Fichtelberg (necelých 1215 m.n.m.) bylo maximem 6.3°C. Sobotním minimem zde bylo -11.6°C, tím nedělním potom -8.4°C a výška sněhové pokrývky v ten samý den díky sněžení pokořila hranici 80 cm. O téměř 2 000 km opodál směrem na jihovýchod nebylo v krétském Heraklionu v ranním čase po mrazu ani památky – teplota vzduchu nešla pod 9.4°C. 360 minut před pravým polednem sice byla teplotní nálada v Heraklionu na celkem příjemných 10°C, nicméně o cca 4 200 dále s orientací na severozápad panovaly lepší podmínky – při východoislandském fjordu Mjóifjörður (Dalatangi) sahala teplota spodná části troposféry k velmi přijatelným 15°C.

Řídce osídlený a trochu izolovaný evropský stát prohříval v závěru týdne Atlantik, resp. teplé jihozápadní proudění. To zkrotilo záporné hodnoty i na drtivé většině hornatého vnitrozemí a výjimkou nebyly ani Západní fjordy, kde například na Dynjandisheiði (přes 620 m.n.m.) zaznamenali v nedělním úseku od 00:00 do 06:00 nejméně 6.5°C.

Zima 2014/2015 zatím donesla do subpolárního Dalatangi v součtu 1.6°C, nejmrazivější byl 15. prosinec se svými -7.4°C, nejvlídnější naopak již zmíněný 8. únor, bílý koberec byl nejobjemnější v úterý 16. prosince s tloušťkou okolo 16 cm a k větrnějším dnům patřil kupříkladu 7. leden, kdy vítr vanul rychlostí 23 m/s, tj. 83 km/h s nárazy až kolem 30 m/s, tj. 108 km/h (o půlnoci, už nad ránem cirkulace vzduchu ubrala na tempu a po zbytek dne nebyla rychlost větru vyšší než 15 m/s, tj. 54 km/h).

Heraklion hlásí za identické období dohromady 13.7°C, nejníže zavítal ke 3°C (6. leden), hned na začátku zimy sem v pondělí 1. prosince zavítalo léto – v maximu rovných 25°C, sníh se tu příliš neprosadil, půdu svlažilo něco málo přes 300 litrů vody (na prosinec až únor připadá 250 litrů) a moře i vzduch tu rozvířila zejména tlaková níže úřadující dne 13. ledna, kdy byly k vidění i bouřky a vítr sahal v nárazech až k 25 m/s, tj. 90 km/h.

Jen pro zajímavost: v části Spojených států amerických zvané Spokane County, která se nachází na území státu Washington (asi 380 km jižně od americko-kanadských hranic), byl v minulých dnech k pozorování „špinavý déšť“. Tento jev prý mohl vzniknout v důsledku sopečné aktivity v Mexiku, během které se drobné částečky z erupce dostaly do vyšších vrstev atmosféry a odsud působením proudění doputovaly až na sever USA, kde se navázaly na kapky deště a znovu klesly k zemi. Tak jako tak, lidé měli po přírodní zálivce špinavá auta (a jiné). V našich zeměpisných šířkách se čas od času mohou na automobilech objevit třeba malá zrnka písku z afrických pouští.

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

 

Kamil Sojka

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VÝHLED POČASÍ NA ŘÍJEN

VÝHLED POČASÍ NA ŘÍJEN

Převážně oblačno, občas přeháňky nebo déšť. Uprostřed období jasno nebo...

REKORDY NA 29. ZÁŘÍ

REKORDY NA 29. ZÁŘÍ

Na čtvrtek 29. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

TCHAJ-WAN ZASÁHL TAJFUN 4. KATEGORIE

TCHAJ-WAN ZASÁHL TAJFUN 4. KATEGORIE

Déjà vu, opravdu nepříjemné déjà vu. Jako za trest, dalo...


STŘEDNÍ KANADA TEPLEJŠÍ, KÁHIRA VŠAK CHLADNĚJŠÍ

STŘEDNÍ KANADA TEPLEJŠÍ, KÁHIRA VŠAK CHLADNĚJŠÍ

Holovousy, Praha-Klementinum a Ústí nad Labem – dle teploměrné sítě...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ Ve čtvrtek bude polojasno až jasno,...

TO MUSÍTE VIDĚT

TO MUSÍTE VIDĚT

Kombinaci monumentálních pozůstatků dávných indiánských kultur a unikátní moderní architektury...


TAJEMSTVÍ DLOUHÉHO VĚKU

TAJEMSTVÍ DLOUHÉHO VĚKU

Obyvatelé japonského ostrova Okinawa se dožívají houfně 100 let. Vědci...

REKORDY NA 28. ZÁŘÍ

REKORDY NA 28. ZÁŘÍ

Na středu 28. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

ŽHAVÉ SAN FRANCISCO

ŽHAVÉ SAN FRANCISCO

Až 227 400 mm na výšku, dále 27 400 mm na šířku...