ATLANTICKÁ „BUBLINA“ A HURIKÁN JOAQUIN

1.10.2015 8:46 | Autor: Jan Horák

radar

Poslední dobou je naše planeta teplotně nahoře, což platí i pro letošní rok – jeho prvních osm měsíců bylo dle NOAA vůbec nejteplejších v celé historii měření (od 80. let 19. století). Některým odborníkům však dělá menší vrásky na čele severoatlantická „bublina“, která se na rozdíl od zbytku světa drží v teplotním podprůměru, konkrétně jde o oblast mezi Grónskem, Islandem a Irskem, tj. území spravované celoroční oblastí nižšího tlaku vzduchu, která je známá jako Islandská tlaková níže.

Vynořily se názory, že jde pouze o chybu měření či zpracování dat, při ověřování se ale zjistilo, že k žádným pochybením nedošlo a že tedy záporná odchylka v severním Atlantiku není omylem, ale skutečností. Ve zmíněné oblasti je navíc poměrně dost bójí s měřící technikou, což zvětšuje přesnost zaznamenávání potřebných údajů. Povstaly tak myšlenky, že tato „severoatlantická ledová bublina“ souvisí se zpomalováním Atlantického oběžníku, tj. podmořských proudů. Pokud jste viděli film Den poté, zajisté si vzpomenete na jeho začátek, kde bóje začaly velice rychle vykazovat známky „poruchy“ související s výpadkem Golfského proudu…

Ti, co se touto problematikou vážně zabývají, tuto zápornou odchylku v severním Atlantiku, která je nyní poměrně výrazná, skutečně přikládají k počínajícím problémům, resp. změnám v „tepnách“ Atlantického oceánu. Nicméně, žádné pevninské „superhurikány“ nasávajících ledový vzduch mimo teritorium troposféry jako tomu bylo v citovaném filmovém díle by rozhodně dojít nemělo, jde pouze o počátek změn (jejich dopad navíc není znám) a celý proces by měl trvat desítky let. Nebo ne?

Opusťme nyní vody klimatologie a filozofie a vydejme se do světa meteorologie s tím, že setrváme ve velké louži. U Baham se totiž zformovala tropická cyklóna, která navýšila stav hurikánů letošní atlantické sezóny.

Prvním hurikánem byl Danny, jenž započal svou pouť na začátku druhé poloviny srpna, a to u afrického pobřeží. Statusu hurikánu nabyl až poté, co přešel přes 50. západní poledník – zde nad otevřeným oceánem zesílil až na hurikán 3. kategorie. Život následně ukončil u Malých Antil, žádné velké komplikace tak nepřinesl.

Druhý hurikán, jímž byl Fred, si za svůj cíl vybral Kapverdské ostrovy, které něco podobného nezažily 123 let (poslední přímý zásah hurikánem pamatovaly Kapverdy v roce 1892). Naštěstí pro místní se jednalo „pouze“ o hurikán 1. kategorie, k nejhoršímu scénáři tedy nedošlo.

Po Fredovi brázdily Atlantikem celkem dvě vyzrálejší tropicko-cyklonální ženy – Grace (tropická bouře) a Ida (rovněž nanejvýš tropická bouře). Po nich přišel na řadu Joaquin a ten už dokázal urychlit cirkulaci vzduchu na více než 119 km/h, všechny dosavadní hurikány tak byly mužského rodu.

Hurikán Joaquin se ve středu po poledni zdržoval u Baham, kde by dle předpokladů mohl zesílit až na hurikán 2. kategorie. Poté by se měl vydat směrem na sever, USA tak budou možná poprvé čelit prvnímu úderu hurikánu.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

SAPPORO OBDRŽELO PŘES 50 MM SRÁŽEK – VE SNĚHU

SAPPORO OBDRŽELO PŘES 50 MM SRÁŽEK – VE SNĚHU

Před předposlední adventní nedělí r. 2016 (tj. v sobotu 10....

BROOME, AUSTRÁLIE: NEJTEPLEJŠÍ NOC OD R. 1939

BROOME, AUSTRÁLIE: NEJTEPLEJŠÍ NOC OD R. 1939

Broome je nevelké západoaustralské přioceánské město čítající něco kolem 15...

REKORDY NA 12. PROSINCE

REKORDY NA 12. PROSINCE

Na pondělí 12. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


VRÁTÍ SE ZIMA

VRÁTÍ SE ZIMA

V pondělí bude zataženo až oblačno, občas déšť nebo přeháňky,...

POPRVÉ -35 °C (CASPER), POPRVÉ -45 °C (JAKUTSK)

POPRVÉ -35 °C (CASPER), POPRVÉ -45 °C (JAKUTSK)

Rozlohou cca 1,2krát větší, populací přibližně 17,9krát menší. A čistokrevně...

REKORDNĚ ZASNĚŽENÝ ADVENT V CHICAGU

REKORDNĚ ZASNĚŽENÝ ADVENT V CHICAGU

Aby nedošlo k omylu – výrazem advent je v tomto...


REKORDY NA 11. PROSINCE

REKORDY NA 11. PROSINCE

Na 11. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

UDĚLEJTE SI RADOST

UDĚLEJTE SI RADOST

Pokud nemáte čas ani peníze, neznamená to, že nemůžete poznávat...

POČASÍ NA ŠTĚDRÝ DEN

POČASÍ NA ŠTĚDRÝ DEN

Numerické modely dnes už dokáží předpovědět počasí až do Štědrého...