ATLANTICKÁ „BUBLINA“ A HURIKÁN JOAQUIN

1.10.2015 8:46 | Autor: Jan Horák

radar

Poslední dobou je naše planeta teplotně nahoře, což platí i pro letošní rok – jeho prvních osm měsíců bylo dle NOAA vůbec nejteplejších v celé historii měření (od 80. let 19. století). Některým odborníkům však dělá menší vrásky na čele severoatlantická „bublina“, která se na rozdíl od zbytku světa drží v teplotním podprůměru, konkrétně jde o oblast mezi Grónskem, Islandem a Irskem, tj. území spravované celoroční oblastí nižšího tlaku vzduchu, která je známá jako Islandská tlaková níže.

Vynořily se názory, že jde pouze o chybu měření či zpracování dat, při ověřování se ale zjistilo, že k žádným pochybením nedošlo a že tedy záporná odchylka v severním Atlantiku není omylem, ale skutečností. Ve zmíněné oblasti je navíc poměrně dost bójí s měřící technikou, což zvětšuje přesnost zaznamenávání potřebných údajů. Povstaly tak myšlenky, že tato „severoatlantická ledová bublina“ souvisí se zpomalováním Atlantického oběžníku, tj. podmořských proudů. Pokud jste viděli film Den poté, zajisté si vzpomenete na jeho začátek, kde bóje začaly velice rychle vykazovat známky „poruchy“ související s výpadkem Golfského proudu…

Ti, co se touto problematikou vážně zabývají, tuto zápornou odchylku v severním Atlantiku, která je nyní poměrně výrazná, skutečně přikládají k počínajícím problémům, resp. změnám v „tepnách“ Atlantického oceánu. Nicméně, žádné pevninské „superhurikány“ nasávajících ledový vzduch mimo teritorium troposféry jako tomu bylo v citovaném filmovém díle by rozhodně dojít nemělo, jde pouze o počátek změn (jejich dopad navíc není znám) a celý proces by měl trvat desítky let. Nebo ne?

Opusťme nyní vody klimatologie a filozofie a vydejme se do světa meteorologie s tím, že setrváme ve velké louži. U Baham se totiž zformovala tropická cyklóna, která navýšila stav hurikánů letošní atlantické sezóny.

Prvním hurikánem byl Danny, jenž započal svou pouť na začátku druhé poloviny srpna, a to u afrického pobřeží. Statusu hurikánu nabyl až poté, co přešel přes 50. západní poledník – zde nad otevřeným oceánem zesílil až na hurikán 3. kategorie. Život následně ukončil u Malých Antil, žádné velké komplikace tak nepřinesl.

Druhý hurikán, jímž byl Fred, si za svůj cíl vybral Kapverdské ostrovy, které něco podobného nezažily 123 let (poslední přímý zásah hurikánem pamatovaly Kapverdy v roce 1892). Naštěstí pro místní se jednalo „pouze“ o hurikán 1. kategorie, k nejhoršímu scénáři tedy nedošlo.

Po Fredovi brázdily Atlantikem celkem dvě vyzrálejší tropicko-cyklonální ženy – Grace (tropická bouře) a Ida (rovněž nanejvýš tropická bouře). Po nich přišel na řadu Joaquin a ten už dokázal urychlit cirkulaci vzduchu na více než 119 km/h, všechny dosavadní hurikány tak byly mužského rodu.

Hurikán Joaquin se ve středu po poledni zdržoval u Baham, kde by dle předpokladů mohl zesílit až na hurikán 2. kategorie. Poté by se měl vydat směrem na sever, USA tak budou možná poprvé čelit prvnímu úderu hurikánu.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 22. LEDEN

REKORDY NA 22. LEDEN

Na neděli 22. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

OHLÉDNUTÍ ZA REKORDNÍ PACIFICKOU VLNOU

OHLÉDNUTÍ ZA REKORDNÍ PACIFICKOU VLNOU

Přímá jihozápadní advekce teplejšího vzduchu z Tichého oceánu je přesně...

OBERSTDORF ZAŽIL VŮBEC NEJCHLADNĚJŠÍ 20. LEDEN

OBERSTDORF ZAŽIL VŮBEC NEJCHLADNĚJŠÍ 20. LEDEN

Na jihu Bavorska, v Allgäuských Alpách, se v nadmořské výšce...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V neděli bude jasno až polojasno,...

KDO UŽ JÍ VIDĚL?

KDO UŽ JÍ VIDĚL?

Denně o ní slyšíme, ale kdo ji viděl ... Čína....

REKORDY NA 21. LEDEN

REKORDY NA 21. LEDEN

Na sobotu 21. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


„TROCHU“ NÁM PŘITUHLO

„TROCHU“ NÁM PŘITUHLO

Že na převážné většině území České republiky v noci na...

REKORDY NA 20. LEDEN

REKORDY NA 20. LEDEN

Na pátek 20. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

V CLEVELANDU 16 °C, V COLUMBUSU 18 °C – PRVNĚ

V CLEVELANDU 16 °C, V COLUMBUSU 18 °C – PRVNĚ

Cleveland, druhé největší město státu Ohio, je prozatím na 51,7...