ARKTIDA TEPLEJŠÍ NEŽ IRÁK

6.2.2017 9:48 | Autor: Jan Horák

Špicberky, podobně jako další části Evropy včetně České republiky, v závěru ledno-únorového týdne čelily přílivu teplejšího vzduchu od jihozápadu. Kořeny tohoto vzduchu však odkazovaly až na subtropický sektor Atlantického oceánu, přesněji na oblast situovanou někde v rozmezí 30 až 40° s. š. Odtud byl zejména zásluhou rozsáhlého pole nižšího tlaku vzduchu dopraven až do Arktidy. Na Blízkém východě naproti tomu úřadoval vyšší tlak vzduchu, který sem již před několika dny přinesl chladnější kontinentální vzduch mající původ na východě Evropy. Výsledkem bylo, že nedělní jitro bylo například v Iráku chladnější než na severu Špicberk. A v minulých dnech došlo k tomu, že ranní Blízký východ zchladil o krapet více než řada míst ve střední Evropě.

Severošpicberská výzkumná víska Ny-Ålesund sídlící poblíž 79° s. š. se v prvních hodinách nedělního dne pod bod mrazu nepodívala, v čase od 0:00 do 6:00 nabídla v průměru 3,5 °C. Větší zima byla i v Praze-Libuši, kde se ve shodném termínu rtuť teploměru motala v průměru kolem 1,5 °C.

Jihoirácká velkoměstská Basra nacházející se v sousedství 30° s. š. mezi 6:00 až 7:00 registrovala nejnižší denní teplotu v podobě 0,6 °C, přičemž období od 0:00 do 6:00 doneslo v průměru nějakých 3,3 °C. V Ny-Ålesundu mohli v době od 6:00 do 7:00 o méně než 1 °C pouze a jen snít, teplotní křivka pobývala v těsné blízkosti 3,6 °C.

Ještě velkoměstštější Bagdád v neděli 5. 2. 2017 vychladl až na -1,0 °C. Na pokoření špicberského Pyramidenu, který ve 3 hodiny slevil až na -3,1 °C, to sice nestačilo, avšak metropolitní Longyearbyen de facto vyrovnán byl. De facto proto, že slevil až na -1,4 °C, avšak už v závěru sobotního dne, počínaje půlnocí se pyramidenským teplotám pod -0,9 °C moc nechtělo, spíše vůbec než moc.

Zmiňme nyní pár nedávných evropsko-blízkovýchodních teplotních kontrastů:

Až k -2,8 °C slétl sobotní Bagdád – v Brně bylo teplotním dnem 0,6 °C.

Až -4,5 °C bylo v pátek 3. 2. 2017 naměřeno v Chamchamalu – byť je německý Fichtelberg o přibližně 500 m vyšší, v noci ze čtvrtka na pátek setrval v prostoru od 6 do 4 °C.

V Kuvajtu, hlavním městě Kuvajtu, se sobotní den prezentoval až -3,3 °C, což znamená, že kuvajtská prvovíkendová nejnižší denní teplota byla o poznání nižší než ta stockholmská (0,1 °C).

Severosaúdskoarabské město Ar’ar se před prvním únorovým víkendem dočkalo až -4,0 °C, takže v teplotně-minimálním smyslu bylo o 4 °C chladnější než Sněžka, jejíž meteorologická stanice leží zhruba o 1 km výše.

Kamil SOJKA

Sdílejte článek: FacebookTwitter

METEOROLOGICKÉ DRUŽICE

METEOROLOGICKÉ DRUŽICE

První experimentální družice, na jejíž palubě byly přístroje pro...

SVĚTOVÝ METEOROLOGICKÝ DEN

SVĚTOVÝ METEOROLOGICKÝ DEN

 Na 23. března připadá Světový meteorologický den, kterým si...

TEPLOTY I OBLAČNOST BUDOU APRÍLOVÉ

TEPLOTY I OBLAČNOST BUDOU APRÍLOVÉ

Ve čtvrtek bude zataženo až oblačno, ojediněle přeháňky. Odpoledne...


REKORDY NA 23. BŘEZNA

REKORDY NA 23. BŘEZNA

Na čtvrtek 23. března připadají z měření Praha-Klementinum...

HATTRICK 1907 POKOŘEN HATTRICKEM 2017 (CS, CO)

HATTRICK 1907 POKOŘEN HATTRICKEM 2017 (CS, CO)

Ani Charles Tomas Hall, někdejší nejstarší obyvatel coloradského města...

ZAPOČALO JARO, PROTO IRSKO POCUKROVAL SNÍH

ZAPOČALO JARO, PROTO IRSKO POCUKROVAL SNÍH

Irsko není zrovna ideální zemí pro strávení příjemné zimní...


NEJVÍCE TĚLO OHROŽUJE …

NEJVÍCE TĚLO OHROŽUJE …

Žádná živina není ve velkém množství pro tělo tak...

REKORDY NA 22. BŘEZNA

REKORDY NA 22. BŘEZNA

Na středu 22. března připadají z měření Praha-Klementinum...

ČESKO – IRÁK 84:122 (H2O)

ČESKO – IRÁK 84:122 (H2O)

Ještě jednou se krátce věnujme srážkovým úhrnům, o které...