AKUREYRI PODRUHÉ PROLOMILO HRANICI 12°C

17.4.2015 11:36 | Autor: Jan Horák

radar

Studený vzduch je oproti tomu teplému těžší, protože je hustší. To mimo jiné také znamená, že obsahuje více molekul kyslíku a právě proto se v něm lépe dýchá (pokud tedy není chladný až příliš). Rovněž z toho v obecném smyslu vyplývá, že narazí-li masa studeného vzduchu do masy vzduchu teplého, začne ji díky své větší váze „násilně“ vytlačovat směrem vzhůru a výsledkem bývá vznik intenzivnějších srážek – v teplejší části roku bouřek. I proto bývají frontální bouře vyvinutější než ty nefrontální. Zrození bouřky (nejen) na studené frontě je sice závislé i na jiných faktorech, srážka dvou odlišně orientovaných vzdušných mas (resp. kondenzování té termálně výkonnější) je nicméně základem, na kterém lze dále budovat.

V některých evropských zemích jsou typické české letní bouřky tak trochu raritou a obzvláště to platí pro Island včetně města Akureyri – vzduch je tady po celý rok méně vyhřátý a oproti střední Evropě o dost čistší – podmínky pro dýchání nanejvýš uspokojivé.. Zde jsou sice bouře časté, zejména pak v zimním období, v tomto případě jde ale o hluboké tlakové níže, které při skloubení problémového větru a silného sněžení dokáží potrápit i samotné Seveřany, nikoliv o plně vyspělou kupovitou oblačnost produkující bleskové výboje a další.

16. duben však, alespoň v posledních letech, bývá v Akureyri nebouřlivý a letos to platilo o něco více, a to zásluhou malé oblačnosti, nevýrazného větru a především velmi příjemných teplot. Společně s přilehlým okolím cca dvacetitisícové severoislandské město bylo ve čtvrtek stejně jako zbytek severovýchodu / východu tohoto ostrova omýváno teplejším větrem z jihu (původem z oblasti v okolí Keltského moře) a konkrétně v Akureyri z toho bylo až 12°C. Samotná noc ještě byla chladná, teplota vzduchu se povětšinou držela okolo 2 až 3°C s tím, že nejníže klesla k 1.5°C. Poté už se ale začal projevovat příliv tepla a v čase oběda už Akureyri bylo lehce nad 12°C. Denním maximem nakonec bylo 12.6°C.

Předposlední den pracovního týdne díky tomu podruhé v tomto roce prolomil hranici 12°C, poprvé se tak stalo v sobotu 4. dubna, kdy se tu rtuť teploměru vyšplhala až na 12.5°C (slunečno nebylo – oblačnost velká a k zemi se sneslo několik desítek mililitrů deště). Blízko 12°C už byl také 8. únor, které se zastavil až na 11.8°C. Před rokem si Akureyri muselo na prvních dvanáct stupňů Celsia počkat o něco déle, a to do úterý 22. dubna, jež se dostalo až na 13.5°C. O měsíc později následovala úvodní patnáctka, přesně šlo o 24. květen a jeho nejvyšších 16.0°C. Ještě vydařenější byl pátek 13. června, jenž otevřel brány dvacítek – v maximu až 21.0°C. Jak se později ukázalo, jednadvacítka byla teplotním stropem celého ročníku 2014.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

SAPPORO OBDRŽELO PŘES 50 MM SRÁŽEK – VE SNĚHU

SAPPORO OBDRŽELO PŘES 50 MM SRÁŽEK – VE SNĚHU

Před předposlední adventní nedělí r. 2016 (tj. v sobotu 10....

BROOME, AUSTRÁLIE: NEJTEPLEJŠÍ NOC OD R. 1939

BROOME, AUSTRÁLIE: NEJTEPLEJŠÍ NOC OD R. 1939

Broome je nevelké západoaustralské přioceánské město čítající něco kolem 15...

REKORDY NA 12. PROSINCE

REKORDY NA 12. PROSINCE

Na pondělí 12. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


VRÁTÍ SE ZIMA

VRÁTÍ SE ZIMA

V pondělí bude zataženo až oblačno, občas déšť nebo přeháňky,...

POPRVÉ -35 °C (CASPER), POPRVÉ -45 °C (JAKUTSK)

POPRVÉ -35 °C (CASPER), POPRVÉ -45 °C (JAKUTSK)

Rozlohou cca 1,2krát větší, populací přibližně 17,9krát menší. A čistokrevně...

REKORDNĚ ZASNĚŽENÝ ADVENT V CHICAGU

REKORDNĚ ZASNĚŽENÝ ADVENT V CHICAGU

Aby nedošlo k omylu – výrazem advent je v tomto...


REKORDY NA 11. PROSINCE

REKORDY NA 11. PROSINCE

Na 11. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

UDĚLEJTE SI RADOST

UDĚLEJTE SI RADOST

Pokud nemáte čas ani peníze, neznamená to, že nemůžete poznávat...

POČASÍ NA ŠTĚDRÝ DEN

POČASÍ NA ŠTĚDRÝ DEN

Numerické modely dnes už dokáží předpovědět počasí až do Štědrého...