9. ČERVEN BOŘIL LIMITY

11.6.2016 8:24 | Autor: redakce

1w4M9lU (1)

 

Zatímco 9. červen roku 2016 zůstal v pražském Klementinu pod hranicí letních 25 °C, 9. červen letopočtu 2014 přepisoval historii. V této meteorologii nanejvýš věrné části české metropole se v pondělí 09.06.2014 rtuť teploměru vyšplhala až na 34,2 °C, čímž bylo překonáno 31,9 °C z 09.06.1885. Praha byla vlastně v tento den nejrozpálenějším místem v celém Česku, konkrétně na Karlově se vzduch prohřál až na 35,2 °C.

Vyrazí-li kdo z Česka směrem na jihovýchod, může za sedmero zeměmi (Maďarsko, Bulharsko, Turecko, Írán, Indie, Srí Lanka a Indonésie) nalézt vyprahlou půdu nejmenšího kontinentu planety Země – Austrálie. A právě tady letošní 9. červen bořil limity.

U protinožců právě probíhá zima, což v rámci zdejších poměrů znamená pauza od veder. Tedy s výjimkou australského severu, který se střídáním ročních období moc nestresuje. Ale pojďme k věci.

Na počasí je nejkrásnější jeho proměnlivost, která z jeho dlouhodobých výhledů činí pouze bezcenné výkřiky do tmy. Troposférická variabilita se v druhé polovině tohoto týdne naplno projevila na východě Austrálie, přesněji na severovýchodě Nového Jižního Walesu.

Není tomu tak dávno, co tuto část planety sužovala tlaková níže, a to svými vydatnými srážkami. Samozřejmě k tomu výrazně napomohlo Velké předělové pohoří, které zachycovalo vláhu přicházející z Tasmanova moře.

Pohoří lemující celý východ Austrálie hrálo důležitou roli také ve čtvrtek 9. června 2016. Tou dobou totiž byla většina australského vzdušného prostoru spravována tlakovou výší, jež stejně jako její kolegyně přemisťovala vzduch proti směru hodinových ručiček. Pro severovýchod Nového Jižního Walesu to znamenalo dodávku suchého kontinentálního vzduchu, když se k tomu ještě přidalo ono Velké předělové pohoří…

Tak byly výsledkem teplotní rekordy, lépe řečeno nová červnová maxima:

Casino (cca 20 m n. m.) se dočkalo Tmin 10,8 °C (nejchladnější 9. červen, v rámci minima, se zde konal v sezóně 2003, kdy bylo teplotním dnem 3,9 °C), což už byl sám o sobě mírný nadprůměr (průměrná hodnota Tmin vztahujících se na 9. červen odpovídá 9,1 °C), po obědě však následovalo ještě větší „překvapení“ – tropických 31,0 °C. Tak horko v červnu ještě nebylo, a to nejen tu, ale i v celém Novém Jižním Walesu. Předchozím totálním červnovým maximem bylo 27,9 °C (16.06.2002).

Kousek na severovýchod od Casina leží Lismore. Dne 16. června 2002 se tento kout Austrálie „odzimnil“ na 28,5 °C a nový červnový teplotní strop byl na světě. Dnes už to neplatí, čtvrtek 9. června 2016 se prezentoval téměř tropickými 29,8 °C.

Železnicí protnutý Grafton (jihovýchodně od Casina) aneb horký zimní hattrick završen: Dne 15.06.2004 letních 26,5 °C, dne 09.06.2016 tropických 30,4 °C.

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VÝHLED POČASÍ NA ŘÍJEN

VÝHLED POČASÍ NA ŘÍJEN

Převážně oblačno, občas přeháňky nebo déšť. Uprostřed období jasno nebo...

REKORDY NA 29. ZÁŘÍ

REKORDY NA 29. ZÁŘÍ

Na čtvrtek 29. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

TCHAJ-WAN ZASÁHL TAJFUN 4. KATEGORIE

TCHAJ-WAN ZASÁHL TAJFUN 4. KATEGORIE

Déjà vu, opravdu nepříjemné déjà vu. Jako za trest, dalo...


STŘEDNÍ KANADA TEPLEJŠÍ, KÁHIRA VŠAK CHLADNĚJŠÍ

STŘEDNÍ KANADA TEPLEJŠÍ, KÁHIRA VŠAK CHLADNĚJŠÍ

Holovousy, Praha-Klementinum a Ústí nad Labem – dle teploměrné sítě...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ Ve čtvrtek bude polojasno až jasno,...

TO MUSÍTE VIDĚT

TO MUSÍTE VIDĚT

Kombinaci monumentálních pozůstatků dávných indiánských kultur a unikátní moderní architektury...


TAJEMSTVÍ DLOUHÉHO VĚKU

TAJEMSTVÍ DLOUHÉHO VĚKU

Obyvatelé japonského ostrova Okinawa se dožívají houfně 100 let. Vědci...

REKORDY NA 28. ZÁŘÍ

REKORDY NA 28. ZÁŘÍ

Na středu 28. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

ŽHAVÉ SAN FRANCISCO

ŽHAVÉ SAN FRANCISCO

Až 227 400 mm na výšku, dále 27 400 mm na šířku...