38.8°C, 37.4°C, 36.8°C a 35.5°C

3.9.2015 7:42 | Autor: Jan Horák

Po přechodu nepříliš výrazné studené fronty začal do střední Evropy od severozápadu proudit chladnější vzduch z Atlantiku, který vyhnal tropy z celého Německa, Polska, Česka či Rakouska. U našich slovenských bratrů a jejich východnějších sousedů ještě masa silně prohřátého vzduchu k vidění byla, takže tady se ještě tropů dočkali. Například Trebišov, který 1. září naměřil až 36°C, se ve středu 2. září podíval přes 33°C. Nedaleké Košice zavítaly až k 32°C, o den dříve tu bylo maximem 34°C. Užhorod ležící při slovensko-ukrajinských hranicích se v úterý dočkal až 36°C a o den později stále silně nepodzimních 33°C. Maďarská vesnice Napkor započala letošní meteorologický podzim 36°C a o první zářijovou středu zamířila až přes 34°C. A třeba rumunské město Botoșani překonalo v polovině tohoto pracovního týdne 37.0°C – o 24 hodin později činilo maximum rovných 38°C.

V srdci starého kontinentu nakonec zvítězil Javorník, který si připsal až 37.4°C, což je zbrusu nový český zářijový teplotní strop. Druhý den devátého měsíce už byl v této části České republiky o poznání humánnější – odpolední teploty zůstaly pod 25°C, motaly se nanejvýš kolem 21°C. Ústup Afriky a nástup Atlantiku však samozřejmě pocítil také zbytek naší vlasti – namátkou Doksany sletěly z úterních 35°C na středečních 22°C, Praha-Libuš spadla z 34°C na 20°C, v Brně bylo z prvozářijových 32°C odečteno nějakých 10°C a taková Ostrava slevila ze 34°C na 19°C.

38.8°C. I takováto hodnota byla na samém počátku podzimu hlášena v mírných, resp. kontinentálních evropských zeměpisných šířkách. Řeč je konkrétně o ukrajinském městě Voznesensk, jež je situováno přibližně 750 km jihovýchodně od Košic a zhruba 110 km severně od vod Černého moře. Ukrajina, která se potýká s největším suchem za posledních několik desítek let, v září takto vysoké Celsiovo číslo ještě nikdy neregistrovala, takže novým historickým ukrajinským zářijovým maximem se stalo právě 38.8°C. Tato skutečnost byla nicméně hned ve středu 2. září ohrožena, jelikož Voznesensk opět vylétl až na 38.8°C. To sice na překonání 38.8°C nakonec extrémně těsně nestačilo, ale na status „druhé“ nejvyšší teploty všech dob (v rámci září) už ano.

36.8°C, tak zase vypadá nové polské totální zářijové teplotní maximum. Tarnów, který se o tuto teplotu v úterý postaral, se 2. září zastavil na 23°C, a to již v dopoledních hodinách – po obědě setrvaly hodnoty pod 20°C (v 15 hodin až 18.7°C – o předešlou 15. hodinu to bylo až 36.1°C).

35.5°C – nový běloruský zářijový teplotní vrchol. A padl v Pinsku, jenž se nalézá plus mínus 500 km severovýchodně od Košic a asi 350 km východně od Varšavy. Též 2. září ale v Pinsku nijak zvlášť laxní nebylo, vždyť prohřálo vzduch až na 34.3°C.

Egyptská Hurghada v úterý 1. září nepřešla přes 37.3°C – český Javorník (a společně s ním tím pádem i celá Česká republika) zvítězil o 0.1°C. Miami na Floridě považovalo 1. září za plně dostačujících 32.8°C, s tímto výkonem nemělo proti Čechám, Moravě a Slezsku sebemenší šanci. To samé platilo také pro havajské Honolulu, které stejně jako Miami stagnovalo na 32.8°C. A Dallas v Texasu nabídl v úterý až 35°C, což je možná dost, ale na českých 37°C Dallas zkrátka neměl.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 26. BŘEZNA

REKORDY NA 26. BŘEZNA

Na neděli 26. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V neděli bude zpočátku oblačno až...

CO JE TO ANAFYLAXE

CO JE TO ANAFYLAXE

Anafylaxe je život ohrožující, urgentně nastupující stav, ve svém...


REKORDY NA 25. BŘEZNA

Na sobotu 25. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

ROZHOVOR: KDYŽ JE TEN DEN METEOROLOGIE… 2/2

ROZHOVOR: KDYŽ JE TEN DEN METEOROLOGIE… 2/2

„Ha ha... Podívej se na sebe, vypadáš jak vyzrálý...

ROZHOVOR: KDYŽ JE TEN DEN METEOROLOGIE… 1/2

ROZHOVOR: KDYŽ JE TEN DEN METEOROLOGIE… 1/2

Dámy a pánové, prosím přivítejte dnes, v tento pro...


REKORDY NA 24. BŘEZNA

Na pátek 24. března připadají z měření Praha-Klementinum...

METEOROLOGICKÉ DRUŽICE

METEOROLOGICKÉ DRUŽICE

První experimentální družice, na jejíž palubě byly přístroje pro...

SVĚTOVÝ METEOROLOGICKÝ DEN

SVĚTOVÝ METEOROLOGICKÝ DEN

 Na 23. března připadá Světový meteorologický den, kterým si...