20. ZÁŘÍ V ANZOBU PO 5 LETECH ZNOVU BÍLÉ

21.9.2015 9:05 | Autor: Jan Horák

radar

Dvacátý den devátého měsíce roku v České republice obvykle bílý nebývá, a to ani na samém vrcholu Česka čili na Sněžce. Ve čtvrtek 20. září roku 2012 poklesla Sněžka v ranním čase až na -1°C s tím, že teplota rosného bodu byla rovněž na -1°C, díky čemuž se viditelnost snížila pod 50 m (mlha). Tato hodnota patří k těm nejnižším v rámci posledních několika 20. září. O plus mínus kilometr vyšší slovenský Lomnický štít hlásil ve čtvrtek 20. září 2012 v minimu -8°C (v závěru dne, od půlnoci do 9. hodiny ranní nespadla rtuť teploměru pod -6°C) a k tomu ho pokrývalo něco málo přes 10 cm sněhu, a to večer, nad jitrem dosahovala výška sněhové pokrývky max. 5 cm (počasí na Slovensku, resp. v jeho východní polovině, ovlivňovala frontální vlna a s ní spojené srážky). Bylo i dost větrno, poryvy překračovaly rychlost 25 m/s (90 km/h).

Letošní 20. září bylo na Lomnickém štítu klidné a „nezimní“ – přesně na přelomu sobotního a nedělního dne naměřila slovenská velehora 6°C, o 2 hodiny později byla teplota vzduchu stále ještě na 6°C, k ránu nebylo méně než 2.7°C a nedělní pravé poledne nabídlo 2°C (dopolední čas zůstal po většinu své existence v blízkosti 4°C). V úvodu odpoledne se ochladilo na 1°C a Lomnický štít zahalil zkondenzovaný vzduch způsobující omezení viditelnosti pod 100 m.

Vydáme-li se z Lomnického štítu směrem na jihovýchod, můžeme po cca 4 000 km (přímočaře a vzduchem) dorazit do majestátných hor v západní části Tádžikistánu. Zde lze nalézt Anzob, menší, ani ne desetitisícové město situované v nadmořské výšce kolem 3 400 m.n.m.

Anzob zeměpisnou polohou odpovídá italské Kalábrii, avšak vzhledem ke své výšce nabízí trochu jiné počasí – zatímco pobřežní město Bonifati hlásalo o předposlední zářijové nedělní poledne příjemných 25°C (relativně nedaleká hora Monte Scuro, jež je o 30 m vyšší než Sněžka, zaznamenala ve 12 hodin 14°C), tádžikistánský Anzob byl na 1°C a na zemi začal moknout sníh.

Víkend byl v Anzobu mrazivý a bílý – v sobotu se teploty zdržovaly v rozmezí od -3 do 1°C a půda byla schována pod 5 cm sněhu (stav ráno). Během sobotní dne se vyskytlo nespočet sněhových přeháněk, což vyústilo k navýšení sněhové pokrývky na 9 cm. Nicméně, okolo nedělní 11. hodiny přestalo mrznout a teploty šly směrem vzhůru – v 5 hodin ještě -5°C, v 8 hodin -3°C, v 9 hodin -2°C, v 11 hodin 0°C, v čase oběda 1°C, ve 14 hodin 3°C a během pozdního odpoledne až 4°C. Sníh, který v sobotu připadl, tak začal poměrně rychle odtávat.

Poslední bílé 20. září zažil Anzob před 5 lety, tj. v roce 2010, kdy bez přerušení mrzlo (v minimu -7°C, v půli dne -5°C, ve 14 hodin -4°C…) a kdy tloušťka přírodního bílého koberce činila až necelých 35 cm.

V úterý 20. září 2011 zamířil Anzob až k 9°C, přičemž nešel pod 2°C. Ve čtvrtek 20. září 2012 se nejvyšší odpolední teploty v Anzobu vyšplhaly až na 7°C a ty nejnižší sletěly k 0°C. V pátek 20. září 2013 provázelo Anzob velmi příjemné počasí – slunečno, klidno a k tomu až 15°C (k ránu 2°C). A v sobotu 20. září roku 2014 převládalo v Anzobu polojasno až oblačno s teplotami od 0 do 7°C. Výška sněhu byla ve všech případech rovna nule.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VÝHLED POČASÍ DO 10. LEDNA

VÝHLED POČASÍ DO 10. LEDNA

Podle výhledu počasí na následující měsíc to vypadá, že šanci...

REKORDY NA 9. PROSINEC

REKORDY NA 9. PROSINEC

Na pátek 9. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pátek bude oblačno, na jihozápadě...


REKORDY NA 8. PROSINEC

REKORDY NA 8. PROSINEC

Na čtvrtek 8. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

ROZHOVOR: NEJMLADŠÍ METEOROLOG, JENŽ KDY…

ROZHOVOR: NEJMLADŠÍ METEOROLOG, JENŽ KDY…

Sebastian Balders, člen společnosti známé jako Deutscher Wetterdienst (DWD), která...

ZHUBNĚTE DO VÁNOC, POČASÍ NÁM BUDE PŘÁT

ZHUBNĚTE DO VÁNOC, POČASÍ NÁM BUDE PŘÁT

Ten, kdo pravidelně sportuje ve venkovních prostorech, si určitě všiml,...


REKORDY NA 7. PROSINEC

REKORDY NA 7. PROSINEC

Na středu 7. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

PO MRAZU PŘIJDE OBLEVA

PO MRAZU PŘIJDE OBLEVA

Po studeném začátku týdne, se bude na víkend oteplovat. Na...

PRVNÍCH MÍNUS 60 STUPŇŮ

PRVNÍCH MÍNUS 60 STUPŇŮ

Nedlouho před 8. hodinou dopad na dno v podobě -21...