18. SRPEN 2016 BYL NAD SÍLY 18. SRPNA 1938

19.8.2016 7:28 | Autor: redakce

F144

 

GFS si stále pohrává s myšlenkou teplého závěru léta (prázdnin) – přinejmenším ve svém čtvrtečním pozdně-odpoledním výstupu počítal s tím, že začátkem příštího týdne dorazí horká vlna ženoucí nejvyšší odpolední teploty vysoko nad hranici 30 °C. Naštěstí (bohužel) tato prognóza zahrnovala pouze západní Evropu, přesněji Francii, ve střední Evropě by dle čtvrtečních slov GFS mělo být spíše letně než tropicky. Ať už tak či onak, poslední dekáda srpna nás pravděpodobně ještě trochu zahřeje…

Vydejme se však z předpovědí do rekapitulací a věnujme se 18. srpnu.

Ve čtvrtek byla severovýchodně od nás k vidění rotující oblačnost – jednalo se o práci dříve probírané a již se pozvolna vyplňující tlakové níže, která v pondělí svlažila Moskvu bezmála 90 mm srážek. Další, tentokrát už mnohem výraznější oblačný vír, byl pozorovatelný západně od Britských ostrovů – jasná známka přítomnosti ambicióznější cyklóny. Naše vlast se ocitla v menší tlakové „prázdnotě“, díky čemuž se Češi dočkali mnoha slunečních paprsků. A teploty rovněž marné nebyly.

K nejteplejším místům se zařadily Dobřichovice, které nabídly až 28 °C. V pražském Klementinu teplotní křivka kulminovala na 26 °C, takže tu bylo o něco chladněji než 18. srpna 1892, kdy se Klementinum zastavilo až na 35,2 °C. Nicméně, 18. srpen 1938 padl.

Akorát ne u nás v České republice. Nyní se musíme vydat o více než 2 000 km východněji, jmenovitě do ruského města známého jako Samara. Právě zde totiž čtvrteční počasí přepisovalo denní historii.

Logika skutečnosti dává jasně najevo, že Samara prožila nejžhavější 18. srpen před 78 lety, tj. nedlouho před velmi ponurou dobou. V ten den se tento kout východní Evropy prohřál až na tropických 32,7 °C. A jak se později ukázalo, výkon to byl vskutku bravurní – zbytek druhého milénia už o tomto datu lepší výsledek nepodal. Stejně tak prvotních patnáct let tisíciletí třetího.

Předposlední čtvrtek srpna 2016 byl v Samaře spjat s teplým a suchým jihovýchodním prouděním, které mimochodem bude pokračovat i v dnech následujících – vliv poměrně rozsáhlé anticyklóny nad Ruskem, která bude pozvolna postupovat směr východ. Čtvrteční teploty zásluhou konstelace tlakových útvarů Samaru nešetřily, a to jak za denního světla, tak i za tmy – v 1 hodinu 25,8 °C, ve 22 hodin 29,1 °C. Druhá zmíněná hodnota se v rámci 22. hodiny a léta 2016 umístila na 3. místě, na 2. místě bylo možné spatřit 30,0 °C (14. srpna) a 1. místo náleželo 30,6 °C (13. srpna).

Ale k věci: Po ranních a minimálních 22,8 °C se v Samaře po obědě rtuť teploměru vyšplhala až na méně pohodlných 36,3 °C, záznam z letopočtu 1938 byl tedy překonán hned o 3,6 °C. Supertropy budou Samaru trápit i v pátek a v sobotu, na tyto dny připadají tyto rekordy:

19. srpna 1952 až 34,3 °C

20. srpna 2008 až 36,4 °C

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 23. LEDEN

REKORDY NA 23. LEDEN

Na pondělí 23. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

LEDEN 2017 NA OSTROVĚ MALE (MALE, MALEDIVY)

LEDEN 2017 NA OSTROVĚ MALE (MALE, MALEDIVY)

Byť má Česká republika zcela odlišný troposférický charakter než rajské...

YNVERZNÍ TEMPERAMENT NOCI Z PÁTKU NA SOBOTU

YNVERZNÍ TEMPERAMENT NOCI Z PÁTKU NA SOBOTU

Nízká oblačnost, ale také jasná obloha. Velmi nenásilný příliv teplejšího...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pondělí bude zataženo nízkou oblačností...

REKORDY NA 22. LEDEN

REKORDY NA 22. LEDEN

Na neděli 22. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

OHLÉDNUTÍ ZA REKORDNÍ PACIFICKOU VLNOU

OHLÉDNUTÍ ZA REKORDNÍ PACIFICKOU VLNOU

Přímá jihozápadní advekce teplejšího vzduchu z Tichého oceánu je přesně...


OBERSTDORF ZAŽIL VŮBEC NEJCHLADNĚJŠÍ 20. LEDEN

OBERSTDORF ZAŽIL VŮBEC NEJCHLADNĚJŠÍ 20. LEDEN

Na jihu Bavorska, v Allgäuských Alpách, se v nadmořské výšce...

KDO UŽ JÍ VIDĚL?

KDO UŽ JÍ VIDĚL?

Denně o ní slyšíme, ale kdo ji viděl ... Čína....

REKORDY NA 21. LEDEN

REKORDY NA 21. LEDEN

Na sobotu 21. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...