1. KVĚTEN V TROŠE ČÍSEL

2.5.2016 8:35 | Autor: Jan Horák

radar

Prvomájové odpoledne bylo nad většinou Evropy slunečné, my měli bohužel trochu smůlu, neboť náš vzdušný prostor obsazovala oblačnost, vysoká i nevysoká, související s mnohem mohutnějším pásem oblaků táhnoucím se od Jónského moře přes západ Balkánského poloostrova až po Švýcarsko a jihovýchodní Francii. Autorem tohoto pásu zkondenzovaného vzduchu byla tlaková níže se středem nad centrálním Středomořím.

Velmi povedený vstup do měsíce května se konal například v okolí Oněžského jezera, kde bylo slunečních paprsků poměrně dost a teploty se pohybovaly kolem sympatických 20 °C. Namátkou dvoutisícová Vinnitsa naměřila 22 °C, po ránu zde ale slabě mrzlo, Tmin činila -1.4 °C. Loňský 1. máj tu byl chladnější – v maximu 13.1 °C a v minimu -4.6 °C.

V rámci celé Evropy pak bylo nejtepleji na jihozápadě Pyrenejského poloostrova, kde se nejvyšší odpolední teploty motaly okolo 23 až 27 °C.

Poměrně větrný první květen byl pozorován, kvůli zmiňované cyklóně, při pobřeží francouzského Lvího zálivu – mys Béar zaznamenal na své meteorologické stanici nárazy větru o rychlosti přes 150 km/h, a to při 12 °C, pocitová teplota tak byla cca poloviční (alpský vánek nikdy nezklame).

47.5 °C, tak zase vypadalo jedno z nejžhavějších prvokvětnových míst, samozřejmě ve smyslu celé planety. Konkrétně se jednalo o pákistánské město Nawabshah (přes 1 000 000 obyv.), které leží plus mínus 100 km severně od několikamilionového města Hajdarábád.

Pákistánským protikladem mohla být německá antarktická stanice Neumayer (pojmenována byla po německém geofyzikovi a polárním výzkumníkovi žijícím v letech 1826 až 1909, jenž se jmenoval Georg von Neumayer) – nedělní ráno a dopoledne se zde prezentovalo větrem o tempu v okruhu 70 km/h, teplotou v těsném sousedství -17 °C (Tpocitová < -30 °C) a sněhovými vločkami. Během dne se počasí neumoudřilo, spíše naopak – k večeru viditelnost pod 50 m, vítr, sníh...

-74.1 °C, taková byla podoba jednoho z nejledovějších prvomájových koutů naší planety. Jde o minimum, které bylo naměřeno na ruské antarktické stanici Vostok o nedělní 7. hodinu. V pátek 1. května 2015 tady na tom byli úplně stejně – k ránu se taktéž konal pokles až k -74 °C.

Došlo i na krupobití, přes stát Missouri přecházel v sobotu 30. 4. systém bouří, jež přinášely prudké poryvy větru, přívalové deště a v neposlední řadě také kroupy. Ty padaly rovněž na St. Louis, jedno z nejlidnatějších měst tohoto amerického státu. Největší ledové projektily měly v průměru až 5 cm. Pravdou však, že se jednalo o sobotní večer, nikoliv přímo o nedělní den.

Pražské Klementinum překročilo po nedělním pravém poledni hranici 19.0 °C – Catania na východě Sicílie se spokojila s 15 až 17 °C, před obědem dosáhla vrcholu v podobě 18 °C.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VÝHLED POČASÍ NA ŘÍJEN

VÝHLED POČASÍ NA ŘÍJEN

Převážně oblačno, občas přeháňky nebo déšť. Uprostřed období jasno nebo...

REKORDY NA 29. ZÁŘÍ

REKORDY NA 29. ZÁŘÍ

Na čtvrtek 29. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

TCHAJ-WAN ZASÁHL TAJFUN 4. KATEGORIE

TCHAJ-WAN ZASÁHL TAJFUN 4. KATEGORIE

Déjà vu, opravdu nepříjemné déjà vu. Jako za trest, dalo...


STŘEDNÍ KANADA TEPLEJŠÍ, KÁHIRA VŠAK CHLADNĚJŠÍ

STŘEDNÍ KANADA TEPLEJŠÍ, KÁHIRA VŠAK CHLADNĚJŠÍ

Holovousy, Praha-Klementinum a Ústí nad Labem – dle teploměrné sítě...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ Ve čtvrtek bude polojasno až jasno,...

TO MUSÍTE VIDĚT

TO MUSÍTE VIDĚT

Kombinaci monumentálních pozůstatků dávných indiánských kultur a unikátní moderní architektury...


TAJEMSTVÍ DLOUHÉHO VĚKU

TAJEMSTVÍ DLOUHÉHO VĚKU

Obyvatelé japonského ostrova Okinawa se dožívají houfně 100 let. Vědci...

REKORDY NA 28. ZÁŘÍ

REKORDY NA 28. ZÁŘÍ

Na středu 28. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

ŽHAVÉ SAN FRANCISCO

ŽHAVÉ SAN FRANCISCO

Až 227 400 mm na výšku, dále 27 400 mm na šířku...